Jakub Błaszczykowski Wisła Kraków Żródło: facebook.com/Jakub Błaszczykowski

Jakub Błaszczykowski kolejny raz pożyczył pieniądze Wiśle Kraków

7 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Jakub Błaszczykowski po raz kolejny pomógł Wiśle Karków. Klub przedstawił sprawozdanie finansowe za 2020 rok, z którego wynika, że Biała Gwiazda zaliczyła stratę w wysokości ponad 3 milionów złotych. Ta dziura została zasypana przez właścicieli klubu, którzy udzielili Wiśle pożyczki.

  • Po raz kolejny Jakub Błaszczykowski pomógł finansowo Wiśle Kraków
  • Reprezentant Polski razem z pozostałymi właścicielami pożyczył Białej Gwieździe w sumie 3 miliony złotych
  • Ta kwota zasypała stratę finansową, jaką klub poniósł w ostatnim roku

Jakub Błaszczykowski razem z Jarosławem Królewskim i Tomaszem Jażdżyńskim po raz kolejny musiał wspomóc finansowo Wisłę Kraków. Klub opublikował sprawozdanie finansowe, z którego wynika, że sytuacja kubu w ostatnim roku uległa znacznemu pogorszeniu.

Jeszcze w 2019 roku klub wygenerował ponad 6 milionów złotych netto zysku. Z kolei z raportu za 2020 roku wynika, że klub zanotował ponad 3 miliony złotych straty. Klub wyjaśnił, że taki stan spowodowały "nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią wirusa SARS-CoV-2".

Jakub Błaszczykowski po raz kolejny ratuje Wisłę Kraków

Pandemia w największym stopniu wpłynęła na dochody z tzw. dnia meczowego. Z powodu braku kibiców na stadionach klub stracił dochody z biletów, który jest jednym kluczowych elementów budżetu Białej Gwiazdy.

- W celu ograniczenia ryzyka płynności i skutków finansowych stanu epidemii Zarząd podjął działania mające na celu zapewnienie nowych źródeł finansowania Spółki - przekazał klub w sprawozdaniu.

Bayern Monachium może stracić treneraBayern Monachium może stracić treneraCzytaj dalej

Dziura finansowa została zasypana przez pożyczkę, jakiej udzielili współwłaściciele klubu. - W marcu 2021 roku Spółka pozyskała finansowanie zewnętrzne w formie pożyczek udzielonych przez p. Jakuba Błaszczykowskiego, p. Jarosława Królewskiego oraz p. Tomasza Jażdżyńskiego - w łącznej wysokości 3 mln złotych - przekazano.

To już kolejny raz, kiedy Błaszczykowski pomaga finansowo Wiśle Kraków. Pierwszej pożyczki, w wysokości miliona złotych udzielił latem 2018 roku. Wtedy została ona przeznaczona na spłatę bieżących długów.

Wisła Kraków w 2020 roku zaliczyła 3 miliony złotych straty

Do tego już w 2019 roku pożyczył Wiśle Kraków kolejne 1,5 miliona w dwóch transzach. Podobną kwotę klubowi pożyczyli wtedy Królewski i Jażdżyński, dzięki czemu w trójkę zostali właścicielami Białej Gwiazdy.

W sprawozdaniu finansowym za 2020 rok klub poinformował, że otrzymał z Tarczy Finansowej 2.0 subwencję w wysokości 3,5 miliona złotych. Mimo tego Biała Gwiazda wciąż ma niepewne perspektywy na przyszłość.

- Stopień ryzyka utraty bieżącej płynności finansowej pozostaje na niezmienionym poziomie, w szczególności w okresie ograniczeń w uczestnictwie kibiców w meczach piłkarskich. Zdaniem Zarządu to powoduje niepewność dotyczącą kontynuacji działalności w niezmienionym kształcie - przekazano w sprawozdaniu.

Po 23. kolejkach ligowych Wisła Kraków zajmuje 11. miejsce w Ekstraklasie z dorobkiem 28. punktów. Na siedem kolejek przed końcem Biała Gwiazda straciła już matematyczne szanse na mistrzostwo Polski, a do tego ma 9 "oczek" przewagi nad strefą spadkową.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł