Piotr Żyła Żródło: Piotr Żyła/Instagram

Poznaliśmy kwotę nagrody dla Piotra Żyły za mistrzostwo świata. Duże pieniądze, uczciwie na nie zapracował

28 Luty 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Choć Mistrzostwa Świata dla skoczków dopiero się zaczęły, to polscy skoczkowie już mogą pochwalić się poważnym zarobkiem, a zwłaszcza świeżo upieczony mistrz, czyli Piotr Żyła. FIS przygotował sowite nagrody dla sześciu najlepszych skoczków, a za swoje zwycięstwo nasz reprezentant otrzymał ponad 28 tysięcy franków szwajcarskich, co jak na skoki narciarskie jest bardzo poważną stawką. Ile otrzymała pozostała piątka zawodników?

  • FIS przygotował wysokie nagrody dla czołowych zawodników Mistrzostw Świata
  • Pula nagród, jaką przygotowała federacja wynosi 944 228 franków szwajcarskich
  • Dzięki temu Piotr Żyła za zdobycie tytułu mistrza świata otrzymał dodatkowo 28 720 franków, a na przyzwoitą sumę mógł liczyć także Dawid Kubacki

Mistrzostwa Świata w Narciarstwie Klasycznym dla polskich skoczków rozpoczęły się dosyć udanie. Złoty medal Piotra Żyły i wysokie miejsca Dawida Kubackiego nieco przysłoniły wyniki reszty naszych zawodników na skocznie normalnej.

Jednak na skoczni dużej podopieczni Michala Doleżala będą mieli jeszcze szansę sobie wszystko odbić. Na ten moment przede wszystkim wypada nam się cieszyć z mistrzostwa Piotra oraz 5. miejsca Dawida, którzy za swoje fantastyczne skoki i ciężką pracę otrzymali należyte nagrody.

Skoczkowie wcale nie mogą liczyć na wysoką płacę

Poza Mistrzostwami Świata, skoczkowie narciarscy niestety nie zarabiają wielkich pieniędzy. Stawki w tej dyscyplinie w porównaniu do piłki nożnej, czy nawet siatkówki są śmiesznie niskie, choć do śmiechu z pewnością nie jest zawodnikom, którzy nie są w stanie zajmować czołowych lokat.

Zatem w Pucharze Świata za wygraną w indywidualnym konkursie Pucharze Świata skoczek otrzymuje 10 000 franków szwajcarskich. Drugie miejsce oznacza nagrodę w wysokości 8 000, a trzecie 6 000 franków. I tak stawka stopniowo maleje.

Adam Małysz nie posiadał się z radości po triumfie Żyły. Bezcenna reakcjaAdam Małysz nagrany przez ukrytą kamerę po triumfie Żyły. Bezcenna reakcja (WIDEO)Czytaj dalej

Przykładowo za Aleksander Zniszczoł w tym sezonie za zajęcie 6. miejsca w Nizhnym Tagile, zgarnął około 4 900 franków szwajcarskich, czyli około 21 000 złotych. Jednak za niższe lokaty stawka jest już drastycznie mała, a przypomnijmy, że wynagrodzenie otrzymują tylko zawodnicy, którzy zakwalifikowali się do II serii. Tak więc trzydziesty skoczek w konkursie otrzymuje 100 franków, czyli… około 422 złotych. A jak wygląda to na tegorocznych Mistrzostwach Świata?

Zawodnicy na Mistrzostwach Świata mają wielką szansę na spory zarobek

Organizatorzy przygotowali bardzo pokaźną pulę nagród na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Oberstdorfie. Suma wynosi bowiem 944 228 franków szwajcarskich (3 888 419 złotych).

Mężczyźni otrzymali pulę 71 800 franków na jeden konkurs. Mistrz świata otrzymuje 28 720 (73 919 złotych), czyli dokładnie tyle udało się wczoraj zarobić Piotrowi Żyle. Wicemistrzowi przypada 17 950 franków, a zawodnikowi, który zdobył brązowy medal 10 770. Stanowi to w sumie 70% wspomnianej kwoty. Pozostałe 30% rozdzielane jest pomiędzy zawodników uplasowanych na pozycjach 4-6, a zatem Dawid Kubacki, który zajął wczoraj 5.miejsce, także otrzymał dodatkową gażę.

Jeśli chodzi o kobiety, to tutaj płacę są o połowę niższe. Mistrzyni świata otrzymuje 10 077 franków szwajcarskich, wicemistrzyni 6 298, a brązowa medalistka 3 779 franków.

Z kolei w konkursach drużynowych najlepsza czwórka panów oraz zawodów mieszanych do podziału otrzyma 70 000 franków szwajcarskich, a w konkursie drużynowym kobiet 10 000. Zatem zawodniczki i zawodnicy mają wiele do zyskania.

Źródło: berkutschi.com

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł