Nie żyje Czesława Stopka Żródło: Pixabay - CC0 Public Domain

Zmarła Czesława Stopka, polska uczestniczka IO w Innsbrucku

8 Marzec 2021 Piotr BernaciakPiotr Bernaciak

Nie żyje Czesława Stopka, polska uczestniczka igrzysk olimpijskich w Innsbrucku i jedna z prekursorek słynnej dyscypliny sportowej w naszym kraju. Kobieta była medalistką mistrzostw Polski i dla wielu młodych adeptów narciarstwa uchodziła za wzór. Miała 83 lata.

  • Zmarła Czesława Stopka, polska olimpijka z Innsbrucku
  • Była znakomita narciarka odeszła w wieku 83 lat
  • W swojej karierze osiągała wielkie sukcesy na skalę kraju
  • Swoimi triumfami zapracowała na wyjazd na igrzyska

Nie żyje Czesława Stopka, legendarna polska narciarka, która rozpoczęła swoją karierę w bardzo trudnych czasach dla rozwoju polskiego sportu. Mimo wszystko dzięki swojej wielkiej determinacji udało jej się dotrzeć na sam szczyt sportowych zmagań, a więc do rywalizacji najlepszych narciarek na igrzyskach olimpijskich. Miało to miejsce w Innsbrucku, gdzie akurat odbywał się jeden z najbardziej znanych turniejów sportowych na świecie.

Kobieta odnosiła wielkie sukcesy także w Polsce, a na arenie krajowej niewiele rywalek potrafiło jej dorównać. Dzięki ciężkim treningom Czesława Stopka zdobyła wiele medali mistrzostw kraju i to właśnie dzięki temu udało jej się uzyskać powołanie na turniej międzynarodowy. Dla każdego sportowca taka nominacja jest wielką nobilitacją, natomiast w tamtych czasach było to jeszcze trudniejsze niż dziś, gdy nie ma ku temu większych przeszkód.

Czesława Stopka swoją profesjonalną karierę narciarską rozpoczęła niedługo po zakończeniu II wojny światowej. Panujące wówczas w naszym kraju warunki nie były sprzyjające uprawianiu sportu na wysokim poziomie, jednak pomimo wielu przeszkód kobieta zdołała wystąpić na IO w Innsbrucku.

Nie żyje Czesława Stopka, polska narciarka

Czesława Stopka urodziła się 21 grudnia 1937 w Zakopanem i od najmłodszych lat zachwycona była biegami narciarskimi. Niedługo po osiemnastych urodzinach udało jej się wystąpić na mistrzostwach Polski w biegach na nartach, gdzie reprezentowała przez lata kluby Wisła Gwardia Zakopane i AZS Zakopane. Niewiele zajęło jej przedostanie się do elity w kraju, co zawdzięcza aż pięciu srebrnym medalom mistrzostw Polski i dziesięciu brązowym krążkom.

Nie żyje 17-letni Luke Bennett. Tragiczny wypadek w trakcie meczuNie żyje 17-letni Luke Bennett. Tragiczny wypadek w trakcie meczuCzytaj dalej

Występowała także w kadrze narodowej prowadzonej przez trenera Edwarda Mroza. Kobieta wraz z innymi polskimi kadrowiczkami wystąpiła nawet na igrzyskach olimpijskich, a osiągnęła to w czasach, gdy z pewnością nie było to łatwe. Wówczas tego typu aktywność w naszym kraju nie cieszyła się wielkim zainteresowaniem, a uprawiano ją niemal wyłącznie na południu kraju. Nie było mowy o wielkich zarobkach.

Na zimowych igrzyskach olimpijskich w Innsbrucku w 1963 roku Czesława Stopka wystąpiła w trzech konkurencjach. Zajęła 23. miejsce w biegu na 10 kilometrów, 24. miejsce w biegu na 5 kilometrów oraz 7. miejsce w sztafecie 3x5 kilometrów, w której wystąpiła wraz z Teresą Trzebunią i Stefanią Biegun. O lepszych wynikach nie mogło być mowy, bo w naszym kraju po prostu nie było infrastruktury pozwalającej na walkę o medale.

Dziś najmłodsze narciarki, dla których idolką jest Justyna Kowalczyk, mogą liczyć na wiele specjalnie przygotowanych tras i specjalistyczny sprzęt, a także na dedykowane treningi. Wówczas wszystko wyglądało zupełnie inaczej, dlatego taki wynik nie może być uznawany za klęskę.

Zmarła uczestniczka zimowych igrzysk olimpijskich

Czesława Stopka z pewnością zostanie zapamiętana jako jedna z zawodniczek, które przyczyniły się do rozwoju biegów narciarskich w Polsce. Jej wyjazd na igrzyska pozwolił wierzyć w to, że w naszym kraju być może w przyszłości doczekamy się rozwoju dyscypliny i po latach tak właśnie się stało.

Pogrzeb Czesławy Stopki odbędzie się w czwartek 11 marca o godz. 13 na cmentarzu przy ul. Nowotarskiej w Zakopanem.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł