nie żyje Żródło: unsplash.com/ Sixteen Miles Out

Nie żyje legenda Leeds United, Peter Lorimer. Były gracz "Pawi" miał 74 lata

20 Marzec 2021 Mateusz WysokińskiMateusz Wysokiński

Nie żyje jedna z ikon Leeds United. Ekipa "Pawi", w której występuje obecnie reprezentant Polski - Mateusz Klich - poinformowała dzisiaj o odejściu jednego z najlepszych graczy w swojej historii - Petera Lorimera. Były pomocnik reprezentacji Szkocji zapisał się w historii jako najlepszy strzelec ekipy z Elland Road.

  • Nie żyje kultowa postać brytyjskiego futbolu
  • Władze klubowe Leeds United poinformowały o odejściu Petera Lorimera - najskuteczniejszego gracza w historii "Pawi"
  • Klub z Elland Road pogrążył się w żałobie po utracie swojej legendy

Nie żyje kolejna, ważna postać brytyjskiego sportu. Wyjątkowo smutne wiadomości napłynęły dziś z Leeds United, klubu Mateusza Klicha. Ekipa z Premier League poinformowała o odejściu swojego byłego gracza - Petera Lorimera. Kultowy strzelec "Pawi", który ustanowił klubowy rekord w ilości zdobytych bramek przez jednego gracza, odszedł po długiej i ciężkiej chorobie. Miał 74 lata.

Nie żyje Peter Lorimer. Leeds United informuje o śmierci legendy

W oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej "Pawi" przeczytać możemy, że Peter Lorimer od dłuższego czasu zmagał się z ciężką chorobą. Stan dwukrotnego mistrz Anglii z ekipą "Pawi" od kilku miesięcy ulegał stanowczemu pogorszeniu, co przeszkodziło Szkotowi w pracy na rzecz klubu. Były zawodnik drużyny z Elland Roads miał swoją kolumnę w meczowym programie Leeds United, jednak ze względu na stan chorobowy coraz rzadziej mógł ją redagować.

Polski Związek Lekkiej Atletyki przekazał smutną wiadomość. Nie żyje Jan Pech, znany działacz sportowyPolski Związek Lekkiej Atletyki przekazał smutną wiadomość. Nie żyje Jan Pech, znany działacz sportowyCzytaj dalej

- Z wielkim smutkiem klub Leeds United dowiedział się o śmierci legendy klubu, Petera Lorimera, dzisiejszego ranka, w wieku 74 lat, po długotrwałej chorobie. - czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez przedstawicieli Premier League.

Władze klubu wspominają zmarłego jako jedną ze swoich największych legend. Nie ma co się temu dziwić. Ofensywny pomocnik rozegrał w klubie ponad 700 spotkań i to on zdobył najwięcej bramek wśród wszystkich piłkarzy w historii Leeds United.

- Peter zaliczył 705 meczów dla Białych w ciągu dwóch przygód z klubem i jest rekordowym strzelcem klubu, zdobywając 238 bramek we wszystkich rozgrywkach. (...) Peter stał się "mistrzem wszechczasów" na Elland Road, zdobywając wszystkie najważniejsze krajowe tytuły, począwszy od Pucharu Ligi w 1968 roku, mistrzostw kraju w latach 1969 i 1974, Tarczy Dobroczynności w 1969 roku i Pucharu Anglii w 1972 roku - wspominają piłkarza włodarze Leeds.

Władze klubu łączą się z rodziną legendy

Wszyscy działacze Leeds United wspominają, że Lorimer zawsze starał się być blisko drużyny, nawet gdy ta spadała z Premier League. Przez lata był ambasadorem klubu i popularyzatorem jego historii. Miał pracować na Elland Road do czasu, aż stan jego zdrowia się stanowczo pogorszył i uniemożliwił mężczyźnie pracę.

- Opuściła nas kolejna legenda. Moje modlitwy z rodziną - to był zaszczyt spotkać cię i gościć cię na Elland Road, twoim domu - napisał prezes Leeds Andrea Radrizzani

Kariera Lorimera była jedną z najpiękniejszych w historii szkockiego futbolu. Zawodnik kojarzony głównie z drużyną "Pawi" występował w niej między 1962 a 1979 rokiem oraz w latach 1983-1985. W swoim CV ma także występy w ligach RPA, Stanów Zjednoczonych, Irlandii i Izraela.

W reprezentacji Szkocji rozegrał 21 spotkań, zdobywając 4 bramki. Z kadrą narodową brał udział w mistrzostwach świata w Niemczech w 1974 roku, gdzie rozegrał wszystkie trzy mecze w fazie grupowej turnieju/

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł