Skoki narciarskie skocznie Żródło: screen youtube.com/COS Zakopane

Nowe skocznie w Zakopanem już niedługo zostaną otwarte

8 Kwiecień 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Skoki narciarskie w Polsce doczekają się nowych skoczni. Na ukończeniu jest budowa kompleksu Średniej Krokwi, na który będzie się składało pięć skoczni. Zgodnie z planem budowa ma się zakończyć w czerwcu tego roku, a nowe obiekty mają pozwolić Polsce skuteczniej starać się o organizację mistrzostw świata.

  • Skoki narciarskie w Polsce już w czerwcu będą miały do dyspozycji kompleks Średniej Krokwi
  • Na ukończeniu jest budowa pięciu skoczni, które mają się przysłużyć rozwojowi polskich skoków narciarskich
  • Inwestycja ma pomóc wywalczyć Polsce prawo organizacji mistrzostw świata

W czerwcu skoki narciarskie w Polsce doczekają się otwarcia nowego kompleksu skoczni. Na ukończeniu jest budowa Średniej Krokwi, w której skład wejdzie pięć skoczni. Budowa trwa od 2019 roku i już niedługo zostanie zakończona.

Stare obiekty, które nie nadawały się już do użytku, trzeba było rozebrać. Modernizacja zakładała więc wybudowania wszystkich obiektów od podstaw. "Dziennik Zachodni" informował na początku marca, że największe prace trwają obecnie na największej z pięciu skoczni.

Skoki narciarskie w Polsce doczekają się nowych skoczni

Te informacje potwierdził w rozmowie ze skijumping.pl dyrektor zakopiańskiego COS-u Sebastian Danikiewicz. Działacz zdradził, co pozostało jeszcze do zrobienia i gdzie trwają największe prace.

- Pozostaje kwestia wieży startowej dla zawodników, wieża sędziowska jest w zasadzie gotowa, zostały do wykonania prace wykończeniowe wewnątrz. Jeżeli chodzi o obiekt szatniowo-medialny to jest on już oddany do użytku, wyciąg też został oddany do użytku, na przełomie roku - przekazał.

Joshua Kimmich zaczął krzyczeć na Hansiego Flicka za brak zmiany GoretzkiJoshua Kimmich zaczął krzyczeć na Hansiego Flicka za brak zmiany GoretzkiCzytaj dalej

- Jeżeli chodzi o prace związane z oświetleniem, to można powiedzieć, że są wykonane w 85 procentach, bo tak na dobrą sprawę tylko w górnej części należy dołożyć elementy konstrukcyjne słupów i doświetlić skocznię. Zostaje kwestia przeciwstoku, na tych większych skoczniach, bo naprzeciw mniejszej powstała, jak wiadomo, sala gimnastyczna - dodał.

Harmonogram prac zakładał, że budowa zakończy się najpóźniej 30 czerwca tego roku. Postęp prac powoduje, że na razie nic nie zagraża temu terminowi i kompleks właśnie wtedy zostanie oddany do użytku.

- Jesteśmy w bezpiecznym zaawansowaniu prac, możemy spokojnie myśleć o utrzymaniu pierwotnego terminu, czyli 30 czerwca - zaznaczył Danikiewicz.

Zakopane zorganizuje mistrzostwa świata w 2027 roku?

Na razie nie wiadomo czy w związku z otwarciem obiektu przewidziana będzie specjalna uroczystość. - Chcielibyśmy zrobić jakiś duży event na otwarcie, w planach mamy też mistrzostwa Polski, ale musimy przyglądać się temu, co dzieje się z pandemią - zdradził działacz.

W ostatnim czasie ponownie pojawiają się głosy, że Zakopane będzie starało się o organizację mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które miałyby się odbyć w 2027 roku. Nowa inwestycja ma pomóc Polsce zdobyć prawa do organizacji tej imprezy.

- Myślę, że do 2027 roku Centralny Ośrodek Sportu będzie gotowy na to, by takie przedsięwzięcie mogło się odbyć - przekazał Danikiewicz. - Nasze skocznie to obiekty, które w pełni będą zabezpieczały potrzeby na organizację tego typu imprezy. Pod kątem sportowym nie powinno być przeszkód - zaznaczył.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł