Piotr Żyła siostra Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/Reporter

Piotr Żyła ma utalentowane rodzeństwo. Jego siostra uprawiała sport na najwyższym poziomie

20 Marzec 2021 Piotr BernaciakPiotr Bernaciak

Piotr Żyła odnosi gigantyczne sukcesy w Pucharze Świata i jest jednym z najlepszych polskich sportowców. Mało kto wie jednak, że podobną karierę mogła zrobić również jego siostra. Dorota Żyła występowała nawet na mistrzostwach świata, a jej sportową karierę przerwała poważna kontuzja.

Piotr Żyła zalicza się do najlepszych polskich skoczków narciarskich, a zdaniem wielu z pewnością powinno się go również zaliczyć do czołówki polskich sportowców bez podziału na dyscypliny. Jego wkład w sukcesy polskich skoczków jest nieoceniony, bo pomimo wieloletniej dominacji Adama Małysza, a później Kamila Stocha, Piotr Żyła również często zajmował miejsca w czołówce klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, za co należy mu się szacunek.

Nasz skoczek pochodzi z rodziny o wybitnie sportowych tradycjach. Część kibiców wie o tym, że jego babcia trenowała biegi narciarskie, jednak znacznie mniej osób zdaje sobie sprawę z faktu, że siostra Piotra Żyły także rozpoczęła obiecującą karierę sportową, a przez pewien czas była jedną z najlepiej zapowiadających się w kraju w swojej dyscyplinie. Udało jej się nawet pojechać na mistrzostwa świata, co zawsze jest osiągnięciem godnym uwagi.

Karierę Doroty Żyły przerwał jednak wypadek podczas treningu zakończony kontuzją. Dziś nie jest ona już w żaden sposób związana ze sportem. Mimo wszystko w sieci łatwo znaleźć informacje na temat tego, co w przeszłości udawało jej się osiągać.

Siostra Piotra Żyły miała szansę na dużą karierę

Jak wspomina portal o2.pl, Dorota Żyła zaczęła trenować snowboard jeszcze w latach 90., gdy w Polsce znacznie więcej osób jeździło na nartach, natomiast sama "deska" nie była tak popularna. Dzięki swojej determinacji udało jej się nawet pojechać kilka lat później na mistrzostwa świata wspólnie z Jagną Marczułajtis. Wydawało się, że nic nie stoi na przeszkodzie, by po latach treningów mogła osiągać wielkie sukcesy.

Nikola Milanović nowym rywalem Mariusza Pudzianowskiego. Zastąpi Nikola Milanović nowym rywalem Mariusza Pudzianowskiego. Zastąpi "Bombardiera" w walce wieczoruCzytaj dalej

Niestety, wszystko przerwał wypadek podczas treningu. To właśnie on był początkiem jej poważnych kłopotów zdrowotnych, które doprowadziły do zakończenia przez nią kariery. O wszystkim opowiedziała mama Piotra i Doroty, pani Ewa Żyła, w rozmowie z Przeglądem Sportowym.

- Pierwszy wypadek był winą trenera, który nie zauważył, że urwała jej się klamra w butach. Dorota upadła, łamiąc kość strzałkową i piszczelową. Drugi raz połamała się w eliminacjach swojej konkurencji. Walnęła w śnieg, spojrzała tylko na nogę i krzyczała: "Nie dotykajcie mnie!" - czytamy w rozmowie z Ewą Żyłą.

A czym Dorota Żyła zajmuje się po karierze? Z informacji podanych przez dziennikarzy dowiadujemy się, że kobieta pracowała jako biolog we Wrocławiu w jednym z laboratoriów. Ze sportem nie ma obecnie nic wspólnego, choć z pewnością wspiera swojego brata.

Dorota Żyła zakończyła profesjonalną karierę

Dorota Żyła nie miała tyle szczęścia, co jej młodszy brat, jednak z pewnością wciąż wspiera go podczas kolejnych zawodów Pucharu Świata. Niebawem będzie miała taką okazję po raz ostatni w tym sezonie, bo skoczkowie po długiej przerwie wracają do Planicy, gdzie odbędzie się oficjalne zakończenie sezonu.

W kadrze Polaków na konkursy w Słowenii znalazł się oczywiście również Piotr Żyła. Już od środy będzie można śledzić kolejne konkursy z udziałem Biało-czerwonych.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł