Zbigniew Boniek Żródło: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Zbigniew Boniek zdradził, dlaczego wybrał Paulo Sousę na selekcjonera kadry

3 Marzec 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Zbigniew Boniek w rozmowie TVP Sport zdradził, w jaki sposób dokonywał wyboru nowego selekcjonera reprezentacji Polski. Prezes PZPN wyjawił, co pomogło mu ostatecznie wskazać, że najlepszym kandydatem do pełnienia tej funkcji będzie Paulo Sousa. Pierwsze argumenty, co do słuszności tej decyzji, Portugalczyk będzie mógł dać „Zbiemu” już w trakcie marcowych spotkań kadry.

  • Zbigniew Boniek wyjawił kulisy zatrudnienia Paulo Sousy
  • Prezes PZPN przyznał, że ustalił sobie „pewne parametry”
  • Jednak decyzji o zatrudnieniu Portugalczyka „Zibi” nie podejmował sam

Na 100 dni przed rozpoczęciem Euro 2020, redakcja TVP Sport postanowiła porozmawiać ze Zbigniewem Bońkiem m.in. o wyborze nowego selekcjonera. Prezes PZPN opowiedział, jak wyglądał proces doboru odpowiednich kandydatów oraz sama decyzja, która pozwoliła wyłonić najlepszego szkoleniowca.

Wybór padł na Paulo Sousę, który jest już w Polsce i był widziany na trybunach podczas wczorajszego spotkania w Pucharze Polski między Rakowem Częstochowa i Lechem Poznań. Selekcjoner już pod koniec tego miesiąca spotka się ze swoimi nowymi podopiecznymi i poprowadzi zespół w meczach eliminacji Mistrzostw Świata 2022.

Zbigniew Boniek opowiedział, jak wybrano nowego selekcjonera

Prezes PZPN w trakcie wywiadu z TVP Sport został zapytany o to, czym przekonał go Paulo Sousa. Ten opowiedział o tym, jak doszło do tego, że ostatecznie wybór padł właśnie na Portugalczyka.

Analizując, kogo chciałbym wziąć na selekcjonera, miałem ustalone parametry. Nie mogłem szukać trenera w Polsce, bo większość z nich była już zajęta, mieli swoje projekty. Poza tym wydawało mi się, że w zaistniałej sytuacji lepiej było wziąć kogoś zza granicy. Patrząc na CV Sousy i po rozmowie z nim, nabrałem pewności, że jest to trener, który ma doświadczenie, wie, o co chodzi, wie, "z czym to się je" i zna polskich piłkarzy – zdradził „Zibi”.

Nasi skoczkowie mieli kontakt z zakażonym Granerudem. Lekarz kadry uspokajaNasi skoczkowie mieli kontakt z zakażonym Granerudem. Lekarz kadry uspokajaCzytaj dalej

Boniek podkreślił, że to nie była jednak decyzja jednoosobowa, a podjęta w szerszym gronie i konsultowana z otaczającymi prezesa ludźmi. Zapadła na długo przed jej ogłoszeniem.

Paulo Sousa już niedługo będzie miał okazję potwierdzić, że był najlepszym kandydatem

To, czy wybór Zbigniewa Bońka okazał się dobry, przekonamy się po Euro 2020. Pierwsze przesłanki, co do słuszności powierzenia funkcji selekcjonera reprezentacji Polski Portugalczykowi, będziemy mieli okazję otrzymać jeszcze w marcu.

25 marca Sousa poprowadzi kadrę w swoim pierwszym spotkaniu. Wówczas „Biało-Czerwoni” zmierzą się na wyjeździe z reprezentacją Węgier w meczu eliminacji Mistrzostw Świata 2022, których gospodarzem będzie Katar. Z kolei już 3 dni później Polacy podejmą u siebie Andorę, a 31 marca na Wembley zmierzą się z Anglią.

Jakie oczekiwania co do tych spotkań ma Zbigniew Boniek?

- Nie patrzę tylko na punkty. Ważne, żeby reprezentacja odbudowała się trochę pod względem gry, umiejętności i systemu, bo nie najlepiej to ostatnio wyglądało – stwierdził prezes.

Z pewnością podobne nadzieje mają kibice reprezentacji Polski. Choć Portugalczyk będzie miał niezwykle mało czasu, aby popracować z zawodnikami i nakreślić im swoją koncepcję, to miejmy nadzieję, że pierwsze "stemple" Paulo Sousy będą już widoczne.

Źródło: TVP Sport

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Następny artykuł