Swiatsportu.pl > Inne sporty > Bushcraft – co to za dyscyplina sportu? Czym się wyróżnia?
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 27.03.2024 13:25

Bushcraft – co to za dyscyplina sportu? Czym się wyróżnia?

ludzie
Fot. Pexels

Jak spędzać wolny czas? To pytanie, które chodzi po głowie wielu osobom. Istnieje wiele możliwości. Może warto pomyśleć o tym, aby wolne chwile spędzać na łonie natury. Jest to jedna z ciekawszych alternatyw, która pozwoli odpocząć i zrelaksować się. Istnieją różne dyscypliny, które można uprawiać na świeżym powietrzu. Wśród nich jest bushcraft. Co to tak naprawdę jest?

Jak przetrwać w dziczy?

Wiele osób myli bushcraft z survivalem. Co prawda, ma się do czynienia z elementami wspólnymi, ale jednak są to odmienne kwestie.

Bushcraft to nazwa, która powstała z dwóch angielskich słów. Pierwsze to bush, które oznacza krzak lub dzicz. Ewentualnie może to być puszcza, duży las. Craft po angielsku oznacza rzemiosło. Z połączenia tych dwóch słów tak naprawdę nic nie wychodzi. Specjaliści, którzy jednak zapoznali się z tą dyscypliną sportową wiedzą jednak, że ta dyscyplina sportu wiąże się z przetrwaniem w dziczy. Od survivalu różni się jednak tym, że osoby biorące w tym udział muszą posiadać wiedzę z zakresu ornitologii, botaniki, a nawet meteorologii. Na szczęście, nie są to żadne skomplikowane zagadnienia, więc każda zainteresowana osoba będzie w stanie opanować te tematy.

Co należy wiedzieć?

Bushcraft wymaga także odpowiedniego przygotowania. W końcu potrzebne będą odpowiednie akcesoria bushcraft, aby to przetrwanie w dziczy było zdecydowanie łatwiejsze. Odpowiednie narzędzia potrzebne są do tego, aby faktycznie móc przetrwać w dziczy. W trakcie takiej wyprawy uczestnicy będą uczyli się (szczególnie na takich pierwszych wyjazdach) jak pozyskiwać wodę, jak rozpalać wodę, a także jak znajdować pożywienie. Prawda, że brzmi interesująco?

To tak naprawdę możliwość powrotu do korzeni. Wiele osób w ogóle sobie tego nie wyobraża (no bo jak tu przetrwać bez lodówki, telewizora i innych wygód?). Jednak tak naprawdę bushcraft jest ekscytującą przygodą, która jest w stanie pokazać człowiekowi, że może wiele. Wielu podchodzi do tego jak do wyzwania, które zawsze udaje się zakończyć z sukcesem.

Umiejętności bushcraftowe

Takie wyprawy niektórym już "weszły w krew" i nie są w stanie wyobrazić sobie bez nich życia. Bo to naprawdę dobra zabawa.

Zanim jednak ktokolwiek wybierze się na taki wyjazd, powinien zdobyć kilka podstawowych umiejętności bushcraftowych. Jedną z nich jest umiejętność rozpalania ogniska. Nie zawsze istnieje możliwość skorzystania z zapałek lub zapalniczki. Czasem trzeba będzie poradzić sobie bez tego. Podobnie jak to jest w przypadku namiotu. Nie każdy ma możliwość skorzystania z niego, dlatego trzeba będzie takie schronienie wybudować samodzielnie! Ważne jest również umiejętne pozyskiwanie wody i pożywienia z natury. Tak, bowiem na wyprawę nikt nie udaje się z plecakiem pełnym pożywienia.

Bushcraft to fascynujące możliwości, które są w stanie każdemu udowodnić to, jak dużo potrafi dokonać. W końcu jak uda się przetrwać w dziczy, to będzie można poradzić sobie z wieloma innymi wyzwaniami czyhającymi na człowieka.

Artykuł sponsorowany.

Tagi: Sport
Powiązane