Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Jakie występują kontuzje w piłce nożnej?
Artykuł sponsorowany
Artykuł sponsorowany 25.02.2024 12:34

Jakie występują kontuzje w piłce nożnej?

piłka nożna
Pixabay/planet_fox

Piłka nożna to sport kontaktowy, wobec czego nie jest niczym dziwnym, że kontuzje mogą się zdarzyć. Prawdopodobieństwo urazów jest tym większe, im większa jest stawka meczu – lub im gorętsza jest atmosfera między piłkarzami obu drużyn z przyczyn wzajemnych, wieloletnich animozji. Niemniej, ryzyka nabawienia się kontuzji nie można wykluczyć nawet w przypadku najczystszej gry. Czy kontuzje w piłce nożnej występują często? Jakie są przykłady najczęstszych kontuzji w tym sporcie?

Czy piłka nożna to kontuzjogenny sport?

Choć mówi się, że sport to zdrowie, to jednak trudno przy tym zdaniu obstawać w sytuacji, w której obserwujemy zwijającego się z bólu światowej klasy piłkarza znoszonego z boiska przez zespół medyczny. Teatralne reakcje co poniektórych i próby wymuszenia faulu nie mają tutaj nic do rzeczy – kontuzje zdarzają się w każdym sporcie, a w piłce nożnej wcale nie są rzadkie.

Kontuzje w piłce nożnej możemy podzielić na kilka rodzajów. Najczęstsze są oczywiście drobne urazy, które mogą wymagać od zawodnika przedwczesnego zakończenia meczu, ale okres rehabilitacji nie będzie szczególnie długi. Są jednak także takie kontuzje, które mogą wykluczyć piłkarza z gry na długie lata – a czasami i na zawsze.

Na kontuzjogenność piłki nożnej wpływa sam jej charakter – to dynamiczny sport kontaktowy, w którym liczy się szybkość i siła. Niekiedy konsekwencje spontanicznych zachowań piłkarzy mogą być nie do przewidzenia – a innym znowu razem powodem kontuzji piłkarza może być zwykła, niezbyt sportowa złość, nagradzana zwykle czerwoną kartką.

Kontuzje w piłce nożnej – przykłady

Piłkarze, a w szczególności gwiazdy wielkiego formatu, z reguły dbają o zdrowy styl życia czy dietę – wobec tego standardowe dla człowieka choroby rzadko się ich imają. Czym innym są jednak kontuzje, mogące przydarzyć się podczas każdego meczu.

Zdecydowanie najczęstszą z nich jest skręcenie kostki, a dokładniej skręcenie stawu skokowego. Jego przyczyną jest zwykle niefortunne postawienie stopy na murawie przy nagłej zmianie kierunku biegu. Podobną przyczynę mogą mieć nieco rzadsze kontuzje więzadeł krzyżowych.

Do częstych kontuzji na murawie możemy zaliczyć także naderwania i urazy mięśni czy zwichnięcie stawu barkowego. Rzadziej pojawiają się złamania kości.

Tagi: Bramkarz
Powiązane