Agnieszka Radwańska Żródło: Rex Features/East News

Czy Agnieszka Radwańska wygrała turniej wielkoszlemowy?

5 Luty 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Czy Agnieszka Radwańska wygrała turniej wielkoszlemowy? Isia obok Jadwigi Jędrzejowskiej była uważana za największą postać kobiecego tenisa w Polsce, bowiem również miała na swoim koncie kilka sukcesów. Jednak ta opinia po ubiegłorocznym zwycięstwie Igi Świątek podczas French Open, nie jest już tak oczywista.

Agnieszka Radwańska ogłosiła zakończenie kariery sportowej 14 listopada 2018 roku. W jej trakcie wielokrotnie dawała nam powody do dumy. Bez wątpienia była jedną z najlepiej grających technicznie zawodniczek w historii i nie raz łapaliśmy się za głowy, widzą, co wyczynia.

Jednak technika, to nie wszystko. Fizycznie nasza zawodniczka nie zawsze potrafiła dorównać zawodniczkom ze ścisłego topu, lecz bywały momenty, kiedy była w stanie z nimi wygrywać. To doprowadziło ją m.in. do finałowego starcia podczas Wimbledonu w 2012 roku.

Jędrzejowska była polską prekursorką w turniejach wielkoszlemowych

Pierwsze polskie sukcesy podczas turniejów wielkiego szlema kobiet, miały miejsce bardzo dawno, a dokładnie jeszcze przed II wojną światową.

Wówczas na światowych kortach brylować potrafiła Jadwiga Jędrzejowska. W grze pojedynczej nasza zawodniczka 3-krotnie meldowała się w finałowych meczach. Tak było podczas Wimbledonu i US Open w 1937 roku oraz w trakcie French Open 2 lata później. Niestety żadnego z tych spotkań Polka nie wygrała. Udało jej się to jednak w grze podwójnej, gdzie właśnie w 1939 roku na kortach Rollanda Garrosa, nasza tenisistka w duecie Simonne Mathieu, wygrały rywalizację w kobiecym deblu.

Do dokonań swojej dawnej poprzedniczki potrafiła nawiązać Iga Świątek. Nasza zaledwie 19-letnia zawodnika w ubiegłym roku triumfowała właśnie na kortach Rollanda Garrosa podczas French Open w grze pojedynczej, co jest historycznym wydarzeniem w polskim tenisie. A jakie miejsce w tej historii ma Agnieszka Radwańska?

Czy Agnieszka Radwańska wygrała turniej wielkoszlemowy?

Agnieszka Radwańska podczas swej bogatej kariery wygrała aż 20 turniejów WTA oraz 2 ITF. Dodatkowo w 2012 roku była klasyfikowana jako 2 najlepsza zawodniczka świata w rankingu WTA.

Jak wspomnieliśmy, nasza tenisistka grała w finale turnieju wielkoszlemowego w 2012 roku. Był to Wimbledon, gdzie Isia mierzyła się z legendarną Sereną Williams. Niestety, Polka uległa Amerykance w tamtym spotkaniu 1:6, 7:5, 2:6.

To był jedyny mecz w finale turnieju wielkoszlemowego, w którym Agnieszka Radwańska brała udział. Jeśli chodzi o pozostałe zawody tej rangi, to w trakcie Australian Open najdalej udało jej się dotrzeć do półfinału, co miało miejsce w 2014 i 2016 roku.

Podczas French Open, krakowianka zabrnęła najwyżej w 2013 roku, kiedy to zagrała w ćwierćfinale. Naszej tenisistce wybitnie nie pasowały za to korty w US Open. Tam występy Polki kończyły się najdalej w 4 rundzie.

Co prawda Agnieszka Radwańska tylko raz wystąpiła w meczu finałowym turnieju wielkoszlemowego, jednak nie zmienia to faktu, że na swoim koncie ma wiele innych osiągnięć i na zawsze będzie miała swoje miejsce w historii tenisa kobiecego w Polsce.

Następny artykuł