Swiatsportu.pl
Siatkówka

TaniaVD/pixabay.com

Czy siatkówka jest dyscypliną olimpijską?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

W trakcie igrzysk olimpijskich zawodnicy rywalizują w przeróżnych dyscyplinach, od pływania, przez łucznictwo, aż po wszelkie konkurencje lekkoatletyczne. Ale czy siatkówka także jest dyscypliną olimpijską? Oczywiście, a siatkarze mają szansę do zaprezent

W porównaniu do piłki nożnej siatkówka zdecydowanie późno dołączyła do programu igrzysk olimpijskich. Jako pierwsza zadebiutowała halowa odmiana tej dyscypliny, a siatkarzom uprawiającym siatkówkę plażową na debiut podczas IO przyszło czekać znacznie dłużej.

Czy siatkówka jest dyscypliną olimpijską?

Jak zostało wspominane, siatkówka halowa jako pierwsza znalazła się w programie igrzysk olimpijskich. Decyzję o włączeniu tej dyscypliny do konkurencji rozgrywanych w trakcie IO podjęto w 1957 roku.

Jednak od tego momentu minęło aż 7 lat, zanim siatkarze faktycznie zagrali na igrzyskach. Doszło bowiem do tego nie podczas wówczas najbliższej edycji tej imprezy, czyli w trakcie IO w Rzymie w 1960 roku, a dopiero 4 lata później na olimpiadzie w Tokio. Na starcie pojawiły się zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

Pierwszą drużyną mistrzyń olimpijskich została ekipa gospodarzy, czyli Japonii, natomiast mistrzami zostali przedstawiciele ZSRR. Warto odkreślić, że podczas pierwszych dwóch występów siatkarek na igrzyskach, dwa brązowe medale przywiozły reprezentantki Polski, a jedynym jak na razie krążkiem przywiezionym przez męską kadrę, jest złoto z 1976 roku z Montrealu.

Siatkówka plażowa na igrzyskach olimpijskich

Siatkówka plażowa zdecydowanie dłużej musiała czekać na dołączenie do programu igrzysk olimpijskich. Udało się to dopiero w 1996 roku podczas olimpiady w Atlancie.

Jest to konkurencja znacząco różniąca się od wersji halowej. Oprócz tego, że zawodnicy rywalizują na piasku i przy otwartym dachu, to najważniejszą zmianą jest liczba zawodników na boisku. O ile na parkiecie podczas gry w piłkę siatkową na hali przebywa 6 zawodników w jednej drużynie, o tyle w „plażówce” jest to zaledwie po 2 graczy. Oczywiście plac gry jest z tego względu mniejszy, ale tylko nieznacznie, bowiem jest on krótszy zaledwie o 2 metry i węższy o metr względem boiska halowego.

Ponadto zawodnicy nie mają trenera, rozgrywane są tylko dwa sety do 21 punktów, a tylko w razie remisu rozgrywany jest tie-break, kończący się na 15 punktach. Oczywiście podobnie jak w siatkówce halowej, konieczne są 2 punkty przewagi, aby wygrać seta.

Podobnie jak w przypadku siatkówki halowej, tak i tu szansę występu na igrzyskach olimpijskich mają zarówno panie jak i panowie. Niestety Polakom jak na razie nie udało się zdobyć medalu w tej konkurencji.

Do tej pory prym bezapelacyjnie wiodą Amerykanie i Brazylijczycy. Kobiety i mężczyźni ze Stanów Zjednoczonych przywieźli w sumie 6 złotych medali, a łącznie zgarnęli 10 krążków. Dla porównania drudzy pod tym względem Brazylijczycy wywalczyli 3 złote medale, ale w sumie jej zawodnicy 13-krotnie stawali na podium.

Tagi:

Siatkówka

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Plus Liga GKS Katowice AZS Olsztyn

Siatkówka

Burza po meczu Plus Ligi. "Zostaliśmy upokorzeni"

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Vital Heynen PZPS

Siatkówka

Heynen zabrał głos w sprawie kadry kobiet. Przy okazji skrytykował PZPS

Czytaj więcej >
GKS Katowice siatkówka Plus Liga

Siatkówka

Napadnięto zawodnika GKS-u Katowice. Sprawa zgłoszona na prokuraturę

Czytaj więcej >
Sebastian Świderski

Siatkówka

A jednak! Będzie konkurs na nowego selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Grzegorz Wagner

Siatkówka

Polską siatkówkę czeka rewolucja? Zaskakujący pomysł kandydata na selekcjonera

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski siatkarzy Michał Winiarski

Siatkówka

Winiarski obejmie kadrę siatkarzy? "Czuję się gotowy"

Czytaj więcej >