Swiatsportu.pl
Siatkówka

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy siatkówka jest popularna?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Siatkówka to jeden z ulubionych sportów Polaków. Niektórzy uznają ją za sport narodowy. Nic dziwnego, bowiem występy naszej reprezentacji śledzą miliony, a i rozgrywki ligowe mają także szerokie grono sympatyków. Ponadto jest to jedna z dyscyplin, która n

Siatkówka jest dyscypliną olimpijską. Ponadto siatkarze uczestniczą także w takich turniejach jak mistrzostwa świata, Europy, lub inne zawody kontynentalne rangi mistrzowskiej.

Historia tego sportu sięga jeszcze XIX wieku, a krajem, w którym się narodziła, były Stany Zjednoczone. Za twórcę zasad gry piłki siatkowej uznaje się  Williama G. Morgana, nauczyciela wychowania fizycznego z jednej ze szkół w Massachusetts. 9 lutego 1895 w hali placówki, gdzie pracował Morgan, odbył się premierowy pokaz stworzonej przez niego dyscypliny.

Popularyzacja siatkówki

Z czasem siatkówka coraz bardziej zyskiwała na popularności. Przełomowy był rok 1947, kiedy to założono FIVB, czyli Federację Piłki Siatkowej. Założycielami było 14 państw, a w tym gronie znalazła się również Polska.

Już dwa lata później, czyli w 1949 odbyły się pierwsze mistrzostwa świata mężczyzn, a w 1952 mistrzostwa świata kobiet.

Dość nietypowo, bo nieco wcześniej niż MŚ, zorganizowano mistrzostwa Europy mężczyzn, a konkretnie w 1948 roku, z kolei mistrzostwa Europy kobiet rozegrano rok później.

Do programu olimpijskiego siatkówka (zarówno w wydaniu pań, jak i panów) weszła w 1964, w trakcie igrzysk olimpijskich w Tokio.

Czy siatkówka jest popularna?

Aż 14 krajów założycielskich (głównie z Europy) oraz fakt, że sport ten dotarł na Stary Kontynent zza oceanu, wyraźnie wskazują, iż siatkówka była niezwykle popularna. A jak sytuacja ma się w tym momencie?

Siatkówka wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Nie chodzi tu tylko o wyniki oglądalności, ale również o jej czynne uprawianie.

Krajami, gdzie piłka siatkowa nadal jest wiodącą dyscypliną m.in. Stany Zjednoczone, Chiny, Iran Włochy, Japonia oraz Polska, a także szczególnie Brazylia. W Kraju Kawy ten sport traktowany jest niczym religia.

Nad Wisłą siatkówka jest drugim najczęściej uprawianym sportem. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku, poza konkurencją jest oczywiście piłka nożna, która trenuje w klubach 39,4% osób. Natomiast piłka siatkowa znalazła się na drugim miejscu z  wynikiem 6,5% osób ćwiczących. Warto zaznaczyć, iż w tej liczbie mieści się również plażowa odmiana piłki siatkowej.

Źródła: siatkarsko.pl, GUS

Podobne artykuły

Vital Heynen selekcjoner reprezentacji Polski w siatkówce

Siatkówka

Vital Heynen odejdzie z reprezentacji Polski? Kluczowe będą wyniki wyborów na prezesa PZPS

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski w siatkówce

Siatkówka

Gdzie obejrzeć finał Ligi Narodów pomiędzy Polską i Brazylią?

Czytaj więcej >
Reprezentantki Polski w siatkówce

Siatkówka

Polskie siatkarki uległy Chinkom w Lidze Narodów

Czytaj więcej >
Paweł Zatorski, Mateusz Bieniek i Maciej Muzaj

Siatkówka

Oficjalnie: Paweł Zatorski nowym libero Asseco Resovii Rzeszów

Czytaj więcej >
Marcin Janusz i inni reprezentanci Polski

Siatkówka

Marcin Janusz nowym rozgrywającym ZAKSY. Ma "wejść w buty" Benjamina Toniuttiego

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Rosja Liga Narodów

Siatkówka

Polki po wielkich emocjach pokonały Rosjanki. Biało-Czerwone pożegnały się z Ligą Narodów

Czytaj więcej >