Swiatsportu.pl > Siatkówka > Czy siatkówka jest sportem kontaktowym?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy siatkówka jest sportem kontaktowym?

Siatkówka
pixabay.com

Siatkówka jest bardzo lubiana przez Polaków. Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z 2018 roku, w kraju uprawia ją 6,5% osób ćwiczących, co jest drugim wynikiem. Bezkonkurencyjna pozostaje bowiem piłka nożna. Warto zaznaczyć, iż w tej liczbie mieści się również plażowa odmiana piłki siatkowej.

Uprawianie sportu zawsze wiąże się z narażeniem na kontuzje, ale w większości przypadków jest to winą nieodpowiedniego przygotowania się do ćwiczeń, przykładowo poprzez zaniedbanie rozgrzewki. W przypadku siatkówki, gdzie zawodnicy wykonują wyskoki do piłki i muszą być cały czas w gotowości podczas przyjęcia, nieodpowiednia rozgrzewka znacząco zwiększa ryzyko odniesienia urazu.

Siatkówka bardzo pozytywnie wpływa na zdrowie

Jeśli jesteśmy odpowiedni przygotowani do gry dzięki odpowiedniej rozgrzewce, wówczas nie powinniśmy się martwić, iż może nam się stać coś złego. Ryzyko jest już bowiem bardzo niewielkie. Tak naprawdę tylko zdarzenie losowe może się na nas odbić, ale jest ono równie prawdopodobne, co w przypadku większości sportów.

Siatkówka to dyscyplina mająca bardzo pozytywny pływ na nasze zdrowie. Jej uprawianie poprawia zwinność i ogólną sprawność organizmu, poprawia wydolność oddechową, koncentrację, uczy wiary w siebie i własne możliwości, uczy współpracy w zespole, a także wpływa na nasze dobre samopoczucie.

Oczywiście w przypadku siatkarzy zawodowych, gdzie organizm wykorzystuje się praktycznie do granic możliwości, ryzyko kontuzji i uszczerbku na zdrowiu jest znacznie wyższe, ale niemal każdy profesjonalny sportowiec musi zmagać się z takim problem.

Czy siatkówka jest sportem kontaktowym?

Odpowiadając na główne pytanie postawione w tym artykule, siatkówka nie należy do sportów kontaktowych.

Ale co to jest sport kontaktowy? Do dyscyplin kontaktowych należy zaliczyć te, w których zawodnicy mają ze sobą bezpośredni kontakt i mogą ze sobą walczyć, oczywiście w ramach przepisów. Do takowych należą m.in. piłka nożna, piłka ręczna, oraz hokej, a także rzecz jasna wszystkie sporty walki.

Zatem siatkówka nie zalicza się do tego grona. Siatkarze znajdują się po obu stronach siatki i nie walczą ze sobą o piłkę, a także nie dotykają się.

Należy ona do grupy sportów z ograniczonym kontaktem, gdzie przepisy nie zezwalają na stykanie się zawodników i istnieje bardzo niewielkie ryzyko, że do takiego kontaktu może dojść tylko w drodze przypadku.

undefined

Tagi: Siatkówka
Powiązane