Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Jak rozwija się sport na wsi?
Redakcja Sportu
Redakcja Sportu 29.04.2024 00:12

Jak rozwija się sport na wsi?

piłka nożna
Fot. Pixabay/SeppH

Oglądając zmagania sportowe w telewizji czy internecie, niemal odruchowo sport zawodowy utożsamiamy z wielkimi pieniędzmi, właściwymi dla największych metropolii. Jest to nie tylko zachowanie krzywdzące wobec najmniejszych miejscowości, ale i kompletnie nieracjonalne – wszak to właśnie w małych, często biednych miejscowościach rodziły się największe gwiazdy światowego sportu. Na szczęście marginalizacja wiejskiego rozwoju sportowego coraz prędzej odchodzi w zapomnienie.

Futbolizacja polskich wsi – „Orliki” w natarciu

Jeżeli chcemy osiągać wymierne wyniki sportowe na arenie międzynarodowej, to polska wieś nie może wyłącznie biernie przyglądać się zmaganiom najbogatszych piłkarzy świata, których widzi na ekranach swoich telewizorów. Taka nauka płynie z historii, doświadczanej, chociażby, przez najwybitniejsze kluby i reprezentacje piłkarskie świata. Ronaldinho dorastał w najbiedniejszej dzielnicy Porto Alegre, a Cristiano Ronaldo urodził się na ubogiej Maderze.

Rozwój młodych talentów na polskich wsiach, szczególnie w kontekście piłki nożnej, umożliwiać ma szeroko zakrojona akcja budowania „Orlików”. Naturalnie, piłka nożna nie jest jedynym sportem, którego dynamizujący się rozwój możemy obserwować na wsiach – wymienić można także siatkówkę, koszykówkę, lekkoatletykę czy pływanie. Do rzeczonego rozwoju w walnym stopniu przyczyniają się lokalne władze samorządowe i placówki oświatowe.

Gry i zabawy na wiejskich festynach – pierwszy krok do sportu

Rozgrywki sportowe – czy to zawodowe, czy też amatorskie – nie muszą stanowić jedynej formy aktywności fizycznej młodzieży i dorosłych. Jak widzimy na przykładzie rozmaitych polskich wsi, wiele dzieje się na organizowanych przez mieszkańców (wespół z samorządem lub innymi podmiotami) zabawach i festynach, które mnogością zabaw wszelakich promują sport na wsi.

Wobec wszelkich wyraźnie widocznych wysiłków, tak oddolnych, jak i centralnych, trzeba stwierdzić, że rozwój sportu na polskich wsiach jest dynamiczny i dobrze rokujący. W najbliższych latach z całą pewnością będziemy mogli spodziewać się licznych sukcesów sportowych osiąganych przez Polaków zamieszkujących najmniejsze zakątki kraju.

Powiązane