Swiatsportu.pl > Inne sporty > Jakie witaminy są szczególnie istotne przy dużym wysiłku fizycznym?
Redakcja Sportu
Redakcja Sportu 15.02.2023 10:21

Jakie witaminy są szczególnie istotne przy dużym wysiłku fizycznym?

mlodzi-sportowcy-po-treningu-siadaja-i-pija-wode-na-stadionie
www.freepik.com

Każdy sportowiec, który poświęca treningom dużą część swojego życia, z pewnością wie, jak trudno ułożyć jest wartościową dietę, która zawierałaby odpowiednią podaż witamin oraz minerałów. Większość osób często nie może sobie na to pozwolić bądź zwyczajnie nie chce podporządkowywać swojego życia pod stały jadłospis. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku czynnego uprawiania sportu jesteśmy narażeni na wypłukiwanie z naszego organizmu wielu składników, które potrzebne są nam do normalnego funkcjonowania. Jakie witaminy powinniśmy zażywać, uprawiając sport? Podpowiadamy.

O jakich witaminach należy pamiętać w przypadku uprawiania sportu zawodowo?

Można śmiało stwierdzić, że nie ma witamin, które nie są potrzebne, lecz zdecydowanie warto wyodrębnić te, które dedykowane są do określonych zadań. Jedną z najważniejszych jest witamina A. Znana jest głównie ze swojego drogocennego wpływu na wzrok. Z kolei dla sportowców będzie miała ogromne znaczenie w przypadku syntezy hormonów nadnerczy. Gwarantuje ona prawidłowe funkcjonowanie mięśni. Witamina A ma także zbawienny wpływ na redukowanie wolnych rodników, które powodują szybsze zmęczenie.

Witaminy dla sportowców będą oscylować również wokół tych z grupy B. Nie tylko regulują one procesy zachodzące w organizmie, lecz zapewniają także prawidłowe funkcjonowanie systemu odpornościowego oraz układu nerwowego. Mają również ogromne znaczenie w przyswajaniu białek, węglowodanów oraz tłuszczy.

Istotne będzie również witamina C, która jest niezwykle ważnym wsparciem dla stawów. Zwiększa produkcję kolagenu, a także jest jednym z głównych składników tkanki łącznej. Witamina ta zwalcza także wolne rodniki, które uwalniane są w trakcie treningu. Podobnie jest z witaminą E, która wpływa na ogólne samopoczucie. Ogranicza też niszczenie czerwonych krwinek oraz łagodzi skurcze.

Na jakie minerały warto także zwrócić uwagę?

Witaminy są niezwykle ważną częścią suplementacji, jednak jest kilka minerałów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim będzie to wapń, który zwiększa wytrzymałość oraz gęstość kości, co prowadzi do zmniejszenia ryzyka ich złamań. Bierze również udział w procesie skurczy i rozkurczy mięśni. Z kolei cynk wspiera syntezę hormonów tarczycy oraz wzrostu, co ma bezpośredni wpływ na wygląd naszej sylwetki. Przyspiesza także gojenie się ewentualnych ran ze względu na zdolność do budowy i rozwoju tkanek. Warto także przyjmować magnez, który dostarcza organizmowi energii, która jest niezbędna w trakcie treningu.

 

Artykuł sponsorowany

Tagi:
Powiązane