Swiatsportu.pl
Kamil Bortniczuk minister sportu

Piotr Molecki/East News

Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu

22 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Taką informację potwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polityk reprezentuje Partię Republikańską. Wcześniej był członkiem klubu Porozumienie. W polityce działa już od ponad dekady, a niedawno poparł właśnie Kaczyńskiego.

  • Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu

  • Polityk w przeszłości był związany z PiS-em, a teraz jest członkiem Partii Republikańskiej

  • 38-latek w sporze o wybory kopertowe poparł Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński potwierdził, że Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Resort ministerstwa sportu wróci do działania jako oddzielna instytucja po półrocznej przerwie. W jej trakcie obowiązki ministra sportu pełnił wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński.

Przed tygodniem Bortniczuk spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Nowy szef polskiego sportu niedawno był członkiem Porozumienia, ale został z niej wykluczony i został jednym z liderów Partii Republikańskiej.

Jarosław Kaczyński potwierdził. Będziemy mieli nowego ministra sportu

To już pewne, że Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Dziś doniesienia, które pojawiały się od kilku dni, w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził prezes PiS.

- Ministrem sportu zostanie poseł Bortniczuk. Do nominacji dojdzie najszybciej jak to możliwe, uwzględniając proces legislacyjny potrzebny na wydzielenie resortu. Sądzę, że w przyszłym tygodniu sprawa się zamknie - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zastępcą, czyli wiceministrem sportu będzie Łukasz Mejza, który w sierpniu tego roku został ukarany naganą przez Prezydium Sejmu za odmowę złożenia oświadczenia majątkowego.

Kim jest Kamil Bortniczuk, nowy minister sportu?

Kamil Bortniczuk w 2007 roku ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2017 prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Dotychczas jego jedynym sportowym epizodem pozostawała funkcja członka rady nadzorczej siatkarskiego mistrza Polski - klubu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którą pełnił w latach 2017-2018.

Nowy minister sportu ma 38 lat i od 2018 roku jest posłem na Sejm, w trakcie VIII i IX kadencji. Swoją karierę polityczną rozpoczął w 2002 roku, gdy jako 19-latek wstąpił do PiS-u. Cztery lata później wygrał swoje pierwsze wybory - został radnym miejskim w Głuchołazach (woj. opolskie).

W latach 2018–2020 był również rzecznikiem prasowym partii Porozumienie Jarosława Gowina, a w latach 2019–2020 sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W czasie zaostrzającego się kryzysu Bortniczuk poparł Jarosława Kaczyńskiego, a w lutym 2021 wraz z Adamem Bielanem w trakcie wewnątrzpartyjnego sporu został wykluczony z Porozumienia. Z kolei czerwcu 2021 został jednym z liderów Partii Republikańskiej.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kibice Albanii nie przestali nawet po meczu. Obrzucili Świderskiego podczas wywiadu, groźne sceny przed kamerami

  • Polacy coraz bliżej mundialu. Mogą nawet wyprzedzić Anglików, sytuacja w grupie po meczu z Albanią

  • Fatalne wieści dla Legii przed meczem z Napoli. Włosi podjęli absurdalną decyzję, kibice będą wściekli