Swiatsportu.pl
Kamil Bortniczuk minister sportu

Piotr Molecki/East News

Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu

13 Października 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Taką informację potwierdził prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polityk reprezentuje Partię Republikańską. Wcześniej był członkiem klubu Porozumienie. W polityce działa już od ponad dekady, a niedawno poparł właśnie Kaczyńskiego.

  • Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu

  • Polityk w przeszłości był związany z PiS-em, a teraz jest członkiem Partii Republikańskiej

  • 38-latek w sporze o wybory kopertowe poparł Jarosława Kaczyńskiego

Jarosław Kaczyński potwierdził, że Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Resort ministerstwa sportu wróci do działania jako oddzielna instytucja po półrocznej przerwie. W jej trakcie obowiązki ministra sportu pełnił wicepremier i minister kultury, Piotr Gliński.

Przed tygodniem Bortniczuk spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą. Nowy szef polskiego sportu niedawno był członkiem Porozumienia, ale został z niej wykluczony i został jednym z liderów Partii Republikańskiej.

Projekt bez tytułu (78)

Albania może zostać ukarana za zachowanie kibiców. FIFA wszczęła śledztwo

CZYTAJ DALEJ

Jarosław Kaczyński potwierdził. Będziemy mieli nowego ministra sportu

To już pewne, że Kamil Bortniczuk zostanie nowym ministrem sportu. Dziś doniesienia, które pojawiały się od kilku dni, w rozmowie z Polską Agencją Prasową potwierdził prezes PiS.

- Ministrem sportu zostanie poseł Bortniczuk. Do nominacji dojdzie najszybciej jak to możliwe, uwzględniając proces legislacyjny potrzebny na wydzielenie resortu. Sądzę, że w przyszłym tygodniu sprawa się zamknie - powiedział Jarosław Kaczyński.

Zastępcą, czyli wiceministrem sportu będzie Łukasz Mejza, który w sierpniu tego roku został ukarany naganą przez Prezydium Sejmu za odmowę złożenia oświadczenia majątkowego.

Kim jest Kamil Bortniczuk, nowy minister sportu?

Kamil Bortniczuk w 2007 roku ukończył studia na kierunku stosunki międzynarodowe na Uniwersytecie Wrocławskim, a w 2017 prawo na Uniwersytecie Gdańskim. Dotychczas jego jedynym sportowym epizodem pozostawała funkcja członka rady nadzorczej siatkarskiego mistrza Polski - klubu ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którą pełnił w latach 2017-2018.

Nowy minister sportu ma 38 lat i od 2018 roku jest posłem na Sejm, w trakcie VIII i IX kadencji. Swoją karierę polityczną rozpoczął w 2002 roku, gdy jako 19-latek wstąpił do PiS-u. Cztery lata później wygrał swoje pierwsze wybory - został radnym miejskim w Głuchołazach (woj. opolskie).

W latach 2018–2020 był również rzecznikiem prasowym partii Porozumienie Jarosława Gowina, a w latach 2019–2020 sekretarzem stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. W czasie zaostrzającego się kryzysu Bortniczuk poparł Jarosława Kaczyńskiego, a w lutym 2021 wraz z Adamem Bielanem w trakcie wewnątrzpartyjnego sporu został wykluczony z Porozumienia. Z kolei czerwcu 2021 został jednym z liderów Partii Republikańskiej.

Wielechowski S/AGENCJA SE/East News

Nie tylko restauracja. Biznesy Roberta Lewandowskiego

Robert Lewandowski niedawno otworzył w Warszawie swoją restaurację, ale to nie jedyny biznes kapitana reprezentacji Polski. Napastnik Biało-Czerwonych znany jest ze swoich inwestycji. Przedstawiamy najciekawsze z nich.

Zobacz galerię >

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Kibice Albanii nie przestali nawet po meczu. Obrzucili Świderskiego podczas wywiadu, groźne sceny przed kamerami

  • Polacy coraz bliżej mundialu. Mogą nawet wyprzedzić Anglików, sytuacja w grupie po meczu z Albanią

  • Fatalne wieści dla Legii przed meczem z Napoli. Włosi podjęli absurdalną decyzję, kibice będą wściekli