Swiatsportu.pl
Nie żyje Doba

pixabay.com/kyasarin

Nie żyje Aleksander Doba, były mistrz Polski i słynny podróżnik

23 Lutego 2021

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Nie żyje Aleksander Doba. Wiadomość o śmierci wybitnego podróżnika i medalisty mistrzostw Polski obiegła media we wtorek po godzinie 13. Zmarł chwilę po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. - Zmarł śmiercią podróżnika - przekazała rodzina z

  • Nie żyje Aleksander Doba, wybitny podróżnik i kajakarz

  • Medalista mistrzostw Polski zmarł w trakcie próby zdobycia Kilimandżaro

  • Doba jest pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął Ocean Atlantycki za pomocą siły własnych mięśni

  • O śmierci podróżnika poinformowała rodzina. Miał 74 lata

Nie żyje Aleksander Doba. Informacje o śmierci wybitnego podróżnika obiegły Polskę kilka minut po godzinie 13. O jego śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała rodzina. Miał 74 lata.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia - napisano w oświadczeniu.

Nie żyje Aleksander Doba

Podróżnik przebywał w Afrycie, gdzie uczestniczył w wyprawie zdobycia najwyższego szczytu tego kontynentu - Kilimandżaro. Atak na szczyt nastąpił w poniedziałek. Doba zdobył najwyższy szczyt Afryki, ale już z niego nie zszedł.

- Olek zdobył szczyt o godz. 11 w poniedziałek. Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o dwie minuty odpoczynku. Chwilę później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści, który był organizatorem wyprawy.

Podróżnik najbardziej znany jest ze swoich wyczynów kajakarskich. Doba zaczął uprawiać ten sport dosyć późno, bo w wieku 34. lat. Początkowo pływał jedynie na polskich wodach, ale szybko przeniósł się za granicę.

Całkowicie poświęcił się swojej pasji. W 2003 roku zdobył złoty medal Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim, a rok później obronił tytuł. Pasję do tego sportu zaszczepił w swoich dzieciach. Razem z synami w 2003 roku zdobył tytuł Drużynowego Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim.

Zmarł wybitny podróżnik 

Jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, korzystając tylko z siły własnych mięśni. Tej sztuki dokonał trzykrotnie. Po raz ostatni w 2017 roku, kiedy miał już 71 lat.

Do jego osiągnięć należy także opłynięcie Morza Bałtyckiego czy Bajkału. Jako pierwszy kajakiem przepłynął całą Wisłę, a także samotnie trasę 5369 kilometrów z Polic do Narwiku. Jako pierwszy kajakarz przepłynął wzdłuż polskiej morskiej granicy.

Kajakarstwo nie było jedyną pasją Doby. Podczas swojej kariery latał szybowcami, skakał ze spadochronem, czy pływał na jachtach. Na swoim koncie ma także złotą odznakę turystyki kolarskiej.

Jego sukcesy było doceniane na całym świecie. W 2015 roku został ogłoszony "Podróżnikiem Roku" przez czytelników prestiżowego magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

  • Nieoficjalnie: Legia reaguje na doniesienia o transferze Kamila Grosickiego

  • Fatalne prognozy pogodowe przed startem MŚ w Oberstdorfie

  • Robert Lewandowski mógł grać dla Szachtara Donieck

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska Niemcy Rugby

Inne sporty

Wielkie zwycięstwo Polaków nad Niemcami. Kapitalna druga połowa dała zwycięstwo

Czytaj więcej >
Nie żyje Desiet Kidane kolarstwo

Inne sporty

Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki

Czytaj więcej >
Dawid Migas

Inne sporty

Dawid Migas-wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie, który mieszka w piwnicy

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Europy pływanie Radosław Kawęcki

Inne sporty

Radosław Kawęcki mistrzem Europy!

Czytaj więcej >

Inne sporty

Nie żyje wybitny polski olimpijczyk Edward Fender

Czytaj więcej >
Paweł Juraszek na mistrzostwach Europy

Inne sporty

Paweł Juraszek brązowym medalistą mistrzostw Europy w pływaniu

Czytaj więcej >