Nie żyje Doba Żródło: pixabay.com/kyasarin

Nie żyje Aleksander Doba, były mistrz Polski i słynny podróżnik

23 Luty 2021 Łukasz KowalskiŁukasz Kowalski

Nie żyje Aleksander Doba. Wiadomość o śmierci wybitnego podróżnika i medalisty mistrzostw Polski obiegła media we wtorek po godzinie 13. Zmarł chwilę po zdobyciu najwyższego szczytu Afryki - Kilimandżaro. - Zmarł śmiercią podróżnika - przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych. Miał 74 lata.

  • Nie żyje Aleksander Doba, wybitny podróżnik i kajakarz
  • Medalista mistrzostw Polski zmarł w trakcie próby zdobycia Kilimandżaro
  • Doba jest pierwszym człowiekiem w historii, który przepłynął Ocean Atlantycki za pomocą siły własnych mięśni
  • O śmierci podróżnika poinformowała rodzina. Miał 74 lata

Nie żyje Aleksander Doba. Informacje o śmierci wybitnego podróżnika obiegły Polskę kilka minut po godzinie 13. O jego śmierci za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformowała rodzina. Miał 74 lata.

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. zmarł śmiercią podróżnika zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro spełniając swoje marzenia - napisano w oświadczeniu.

Nie żyje Aleksander Doba

Podróżnik przebywał w Afrycie, gdzie uczestniczył w wyprawie zdobycia najwyższego szczytu tego kontynentu - Kilimandżaro. Atak na szczyt nastąpił w poniedziałek. Doba zdobył najwyższy szczyt Afryki, ale już z niego nie zszedł.

- Olek zdobył szczyt o godz. 11 w poniedziałek. Przed wykonaniem zdjęcia poprosił o dwie minuty odpoczynku. Chwilę później stracił przytomność, a zaraz później funkcje życiowe - przekazał w rozmowie z polsatnews.pl Łukasz Nowak, założyciel Klubu Podróżników Soliści, który był organizatorem wyprawy.

Kamil Stoch skrzywdzony przez sędziów? Międzynarodowy ekspert nie ma wątpliwościKamil Stoch skrzywdzony przez sędziów? Międzynarodowy ekspert nie ma wątpliwościCzytaj dalej

Podróżnik najbardziej znany jest ze swoich wyczynów kajakarskich. Doba zaczął uprawiać ten sport dosyć późno, bo w wieku 34. lat. Początkowo pływał jedynie na polskich wodach, ale szybko przeniósł się za granicę.

Całkowicie poświęcił się swojej pasji. W 2003 roku zdobył złoty medal Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim, a rok później obronił tytuł. Pasję do tego sportu zaszczepił w swoich dzieciach. Razem z synami w 2003 roku zdobył tytuł Drużynowego Akademickiego Mistrza Polski w Kajakarstwie Górskim.

Zmarł wybitny podróżnik

Jako pierwszy człowiek na świecie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki z kontynentu na kontynent, korzystając tylko z siły własnych mięśni. Tej sztuki dokonał trzykrotnie. Po raz ostatni w 2017 roku, kiedy miał już 71 lat.

Do jego osiągnięć należy także opłynięcie Morza Bałtyckiego czy Bajkału. Jako pierwszy kajakiem przepłynął całą Wisłę, a także samotnie trasę 5369 kilometrów z Polic do Narwiku. Jako pierwszy kajakarz przepłynął wzdłuż polskiej morskiej granicy.

Kajakarstwo nie było jedyną pasją Doby. Podczas swojej kariery latał szybowcami, skakał ze spadochronem, czy pływał na jachtach. Na swoim koncie ma także złotą odznakę turystyki kolarskiej.

Jego sukcesy było doceniane na całym świecie. W 2015 roku został ogłoszony "Podróżnikiem Roku" przez czytelników prestiżowego magazynu "National Geographic". W tym samym roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2018 roku otrzymał Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Następny artykuł