Swiatsportu.pl > Inne sporty > Motocyklowy mistrz świata nie żyje. Fausto Gresini przegrał z chorobą
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:35

Motocyklowy mistrz świata nie żyje. Fausto Gresini przegrał z chorobą

Nie żyje Fausto Greisini świeczka
Legolasek/pixabay.com
  • Nie żyje Fausto Gresini

  • Motocyklista był mistrzem świata klasy 125cc z 1985 i 1987 roku

  • Włoch przegrał w bolońskim szpitalu niemal dwumiesięczną walkę z koronawirusem

Kilka dni przed Bożym Narodzeniem Fausto Gresini przeszedł testy na obecność COVID-19. Po krótkim okresie izolacji 27 grudnia przetransportowano go do szpitala Santa Maria della Scaletta w ze względu na znacznie pogorszenie się stanu zdrowia.

Niestety team Moto GP Gresini Racing przekazał dziś najtragiczniejsze wiadomości. Gresini zmarł po niespełna dwumiesięcznej walce z koronawirusem, zostawiając żonę Nadię oraz osierocając trójkę dzieci. Miał 60 lat i niezwykle udaną karierę motocyklist na swoim koncie.

Wiadomość o śmierci Gresiniego podano już wczoraj, lecz szybko została ona zdementowana

Fausto Gresini od prawie dwóch miesięcy przebywał w szpitalu w Bolonii, na oddziale intensywnej terapii. Jego stan przez cały czas był określany jako ciężki. Na początku stycznia wprowadzono go w stan śpiączki farmakologicznej i wykonano intubację dotchawiczą. Z kolei 18 lutego jego team Gresini Racing przekazał, że Włoch znalazł się w stanie krytycznym ze względu na komplikacje wywołane zakażeniem koronawirusem.

Wczoraj podano pierwszą wiadomość na temat śmierci byłego motocyklisty. Jednak syn dwukrotnego mistrza świata zdementował te doniesienia, uważając, że jego ojciec jest w stanie ciężkim, ale stabilnym. Niestety, ale w nocy stan Fausto Gresiniego uległ znacznemu pogorszeniu, a rankiem lekarze potwierdzili jego zgon.

W specjalnym oświadczeniu swojego właściciela pożegnał klub Moto GP Gresini Racing.

„Wiadomość, której nigdy nie chcieliśmy wam przekazać, a którą jesteśmy zmuszeni napisać. Po prawie dwóch miesiącach walki z COVID-19, Fausto Gresini niestety odszedł od nas w wieku 60 lat. Cały zespół Gresini Racing łączy się w bólu z jego rodziną, żoną Nadią i dziećmi Lorenzo, Lucą, Alice i Agnese, a także z niezliczonymi ludźmi, którzy mieli okazję go poznać i docenić” – można przeczytać w pożegnaniu.

Fausto Gresini był dwukrotnym mistrzem świata i do tej pory jego rekord zostaje niepobity

Zmarły Fausto Gresini był wielkim motocyklistą. Startował w latach 1983-1994 i brał udział w najważniejszej serii motocykli wyścigowych, czyli Moto GP. Włoch rozpoczynał swoją karierę wyścigową w wieku 17 lat na Minarelli 50, a pięć lat później zadebiutował w klasie 125cc w zespole MBA.

Gresini był dwukrotnym motocyklowym mistrzem świata w kategorii 125 cc. Te tytuły zdobywał w 1985 i 1987 roku. W trakcie swojej 12-letniej kariery wygrał 21 wyścigów z cyklu Grand Prix, a łącznie zaliczył 132 starty i 47 razy stawał na podium. Jego rekord 10 zwycięstw z sezonu 1987 do dnia dzisiejszego pozostaje niepobity

Trzy lata po zakończeniu kariery zawodniczej, włoski motocyklista założył swój zespół Moto GP Gresini Racing. Jego zawodnicy wielokrotnie stawali na podium i nieraz zdobywali mistrzostwo świata, a w klasyfikacji drużynowej team dwukrotnie kończył sezon w najlepszej trójce. W 2004 roku na 2.miejscu, a rok później na 3.

Źródła: sport.pl, TVP Sport

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Powiązane