Swiatsportu.pl > Inne sporty > WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY
Barbara Daszuta
Barbara Daszuta 19.03.2022 07:48

WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY

WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY
Materiały Partnera

Od ponad stu lat Wielka Warszawska przyciąga tłumy warszawiaków. Ten dzień wyczekiwany jest przez mieszkańców stolicy przez długie miesiące. To wtedy damy prezentują swoje fantazyjne kapelusze, a dżentelmeni mogą dać się ponieść sportowym emocjom. 

Dlaczego Wielka Warszawska stała się najważniejszą gonitwą w wyścigowym kalendarzu?

To tutaj możemy obserwować kilku derbistów jednocześnie oraz najwybitniejsze konie z kraju i zza granicy w różnym wieku mierzących się na dystansie 2600 metrów. To właśnie na przełomie września i października na warszawski Służewiec zjeżdżają się najlepsi z najlepszych. Kto wygra tę gonitwę chlubi się niezapomnianą sławą. Co więcej, Wielka Warszawska jest nadal najwyżej dotowaną gonitwą w sezonie, a w tym roku pula nagród wynosi 220 500 zł.

Śmiało można powiedzieć, że w tym roku do Wielkiej Warszawskiej zgłoszona została elita.

Trener Krzysztof Ziemiański zgłosił do gonitwy Night Tornado - najwyżej sklasyfikowanego w Polsce folbluta, a także walecznego Petita. Adam Wyrzyk ma na liście derbistę czteroletniego Night Thundera, a także rekordzistę toru na 2400 m – Gancegala. Z wrocławskiej stajni Michała Borkowskiego na starcie zobaczymy utalentowanego stayera Hipopa de Loire. Do stawki koni zgłoszonych przez polskich trenerów dołączyła Nania z Niemiec, zapisana przez trenera Rolnada Dzubasza. Klacz startowała w tym roku na Służewcu już 3-krotnie osiągając świetne wyniki. W ostatnim możliwym momencie do wyścigu zgłoszona została przez utytułowanego Andrzeja Walickiego świetna Nemezis – derbistka z 2019 r.

Na niezwykły charakter Wielkiej Warszawskiej wpływa również atmosfera służewieckiego toru, warszawski klimat i jesienna aura. Ten dzień często nazywany jest wyścigowym świętem stolicy, a dla wielu mieszkańców Warszawy jest jednym z wyznaczników stołecznej tożsamości. Julian Jabłkowski – zagorzały bywalec wyścigów konnych, bohater serialu „Jan Serce” mawiał, że w życiu prawdziwego warszawiaka liczą się tylko trzy daty: urodzenia, Powstania i… Wielkiej Warszawskiej. 

Jest to wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością, nie tylko ze względu na sportowe emocje, ale również dlatego, że jest to okazja do zaprezentowania najlepszych kreacji. W tym roku odbędziemy modową podróż w czasie do lat 40. W trakcie Wielkiej Warszawskiej odbędzie się Konkurs na najpiękniejszą stylizację w kapeluszu, fascynatorze lub innym tego rodzaju nakryciu głowy. W konkursie mogą wziąć udział Panie i Panowie od 15 roku życia, będzie także osobna kategoria dla dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia. Ponadto na publiczność czekać będzie wiele warszawskich atrakcji, w tym spotkania ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska.

Tradycyjnie w programie Jesiennej Gali poza Wielką Warszawską zobaczymy prestiżowe wyścigi dla młodych koni: Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagrodę Cardei, a także gonitwę porównawcze najwyższej kategorii dla koni trzyletnich i starszych, Nagrodę Mosznej.

Szczegóły na stronie: https://bit.ly/3hJFx15

>
>
>
>
>
>
>

Tekst zewnętrzny

Tagi:
Powiązane