WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY
Od ponad stu lat Wielka Warszawska przyciąga tłumy warszawiaków. Ten dzień wyczekiwany jest przez mieszkańców stolicy przez długie miesiące. To wtedy damy prezentują swoje fantazyjne kapelusze, a dżentelmeni mogą dać się ponieść sportowym emocjom.
Dlaczego Wielka Warszawska stała się najważniejszą gonitwą w wyścigowym kalendarzu?
To tutaj możemy obserwować kilku derbistów jednocześnie oraz najwybitniejsze konie z kraju i zza granicy w różnym wieku mierzących się na dystansie 2600 metrów. To właśnie na przełomie września i października na warszawski Służewiec zjeżdżają się najlepsi z najlepszych. Kto wygra tę gonitwę chlubi się niezapomnianą sławą. Co więcej, Wielka Warszawska jest nadal najwyżej dotowaną gonitwą w sezonie, a w tym roku pula nagród wynosi 220 500 zł.
Śmiało można powiedzieć, że w tym roku do Wielkiej Warszawskiej zgłoszona została elita.
Trener Krzysztof Ziemiański zgłosił do gonitwy Night Tornado - najwyżej sklasyfikowanego w Polsce folbluta, a także walecznego Petita. Adam Wyrzyk ma na liście derbistę czteroletniego Night Thundera, a także rekordzistę toru na 2400 m – Gancegala. Z wrocławskiej stajni Michała Borkowskiego na starcie zobaczymy utalentowanego stayera Hipopa de Loire. Do stawki koni zgłoszonych przez polskich trenerów dołączyła Nania z Niemiec, zapisana przez trenera Rolnada Dzubasza. Klacz startowała w tym roku na Służewcu już 3-krotnie osiągając świetne wyniki. W ostatnim możliwym momencie do wyścigu zgłoszona została przez utytułowanego Andrzeja Walickiego świetna Nemezis – derbistka z 2019 r.
Na niezwykły charakter Wielkiej Warszawskiej wpływa również atmosfera służewieckiego toru, warszawski klimat i jesienna aura. Ten dzień często nazywany jest wyścigowym świętem stolicy, a dla wielu mieszkańców Warszawy jest jednym z wyznaczników stołecznej tożsamości. Julian Jabłkowski – zagorzały bywalec wyścigów konnych, bohater serialu „Jan Serce” mawiał, że w życiu prawdziwego warszawiaka liczą się tylko trzy daty: urodzenia, Powstania i… Wielkiej Warszawskiej.
Jest to wydarzenie, na które czeka się z niecierpliwością, nie tylko ze względu na sportowe emocje, ale również dlatego, że jest to okazja do zaprezentowania najlepszych kreacji. W tym roku odbędziemy modową podróż w czasie do lat 40. W trakcie Wielkiej Warszawskiej odbędzie się Konkurs na najpiękniejszą stylizację w kapeluszu, fascynatorze lub innym tego rodzaju nakryciu głowy. W konkursie mogą wziąć udział Panie i Panowie od 15 roku życia, będzie także osobna kategoria dla dzieci pomiędzy 5 a 15 rokiem życia. Ponadto na publiczność czekać będzie wiele warszawskich atrakcji, w tym spotkania ze Stowarzyszeniem Gwara Warszawska.
Tradycyjnie w programie Jesiennej Gali poza Wielką Warszawską zobaczymy prestiżowe wyścigi dla młodych koni: Nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Nagrodę Cardei, a także gonitwę porównawcze najwyższej kategorii dla koni trzyletnich i starszych, Nagrodę Mosznej.
Szczegóły na stronie: https://bit.ly/3hJFx15
Tekst zewnętrzny