Swiatsportu.pl > Inne sporty > Jak efektywnie biegać, żeby osiągnąć zamierzone cele?
Redakcja Sportu
Redakcja Sportu 15.02.2023 10:11

Jak efektywnie biegać, żeby osiągnąć zamierzone cele?

pelnej-dlugosci-portret-zdrowego-sportowca-z-tylu-widok-z-tylu
www.freepik.com

Bieganie może być sposobem na utrzymanie dobrej kondycji, zrzucenie zbędnych kilogramów, czy rozładowanie stresu. Dla niektórych osób jest jednak pasją, dlatego często decydują się na start w różnego rodzaju zawodach biegowych, półmaratonach czy maratonach. Doskonałą motywacją do biegania jest postawienie sobie jakiegoś celu. W jaki sposób go określić i jak efektywnie biegać, aby go osiągnąć? Podpowiadamy.

Cel biegania: zrzucić zbędne kilogramy

Bieganie wiąże się ze sporym wydatkiem energetycznym dla organizmu, dlatego jest to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów. Jeśli więc naszym celem jest utrata wagi, powinniśmy nieco urozmaicić trening biegowy. Jeżeli codziennie nasz jogging będzie wyglądał identycznie i kolejne kilometry będziemy pokonywać w takim samym tempie, po pewnym czasie nasz organizm przyzwyczai się do takiej rutyny i nie będzie spalał już tyle kalorii co na początku treningów.

Dlatego, by spalić jak najwięcej kalorii, warto na przykład jednego dnia biegać krócej ale szybciej, a kolejnego pokonać dłuższy dystans, ale wolniej. Pomocny w realizacji tego celu może być program przygotowujący do półmaratonu. Podczas biegu tracimy sporo witamin i minerałów, dlatego warto zwrócić uwagę na odpowiednie suplementy dla sportowców i w razie konieczności postawić na produkt, który pomoże nam uzupełnić niedobory niektórych składników.

Cel biegania: poprawić kondycję

Jeśli biegamy po to, aby poprawić kondycję, nie powinniśmy stale wydłużać dystansów, lecz popracować nad szybkością. Żeby takie treningi nie wpłynęły negatywnie na nasz organizm i nie doprowadziły do jego przemęczenia, a więc nie naraziły nas na ryzyko kontuzji, należy pamiętać o regeneracji. 2-3 dni w tygodniu poświęćmy więc na odpoczynek. W tym czasie możemy wykonywać delikatne ćwiczenia ogólnorozwojowe lub całkowicie zrezygnować z jakiejkolwiek aktywności fizycznej. Jeśli będziemy wypoczęci, znacznie łatwiej nam będzie pokonywać kolejne bariery i zwiększać swoją wytrzymałość.

Jak stawiać sobie cele biegowe?

Żeby móc właściwie zrealizować cel treningowy, powinniśmy go jasno zdefiniować. Na przykład ustalmy, że chcemy pobić nasz dotychczasowy rekord w biegu na daną odległość o 30 sekund. Dodatkowo wyznaczmy sobie czas, w którym chcemy osiągnąć taki cel, a więc na przykład w ciągu sześciu tygodni czy dwóch miesięcy. Ważne jest również, aby nasze postanowienia były ambitne, ale realne.

 

Artykuł sponsorowany

Tagi:
Powiązane