Swiatsportu.pl > Inne sporty > Agnes Jebet Tirop nie żyje. Rekordzistka świata została zadźgana nożem
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:52

Agnes Jebet Tirop nie żyje. Rekordzistka świata została zadźgana nożem

Agnes Jebet Tirop nie żyje
KIRILL KUDRYAVTSEV/AFP/East News

Nie żyje Agnes Jebet Tirop. Znakomita kenijska została zasztyletowana we własnym domu. W tym roku startowała na igrzyskach olimpijskich w Tokio i ustanowiła nowy rekord świata w biegu na 10 km. Na swoim koncie miała kilka medali mistrzostw świata. - Straciliśmy prawdziwy klejnot - pisze Kenijski Związek Lekkiej Atletyki.

• Agnes Jebet Tirop została zamordowana

• Wstępne poszlaki w śledztwie wskazują, że zabójcą był jej mąż

• Kenijka jeszcze w tym roku pobiegła w finale IO w Tokio w biegu na 5000 m

Agnes Jebet Tirop była jedną z najbardziej utytułowanych kenijskich biegaczek. Specjalizowała się w biegach długodystansowych. W 2013 roku w Bydgoszczy została mistrzynią świata w biegach przełajowych, a złoty medal zdobyła również dwa lata później.

Podczas zawodów rangi MŚ w biegach przełajowych wywalczyła jeszcze dwa srebrne medale. Ponadto została również dwukrotną mistrzynią Afryki w tej dyscyplinie. Jej najważniejszymi osiągnięciami były brązowe medale z lekkoatletycznych mistrzostw świata z 2017 i 2019, zdobyte w biegu na 10 km.

Nie żyje Agnest Jebet Tirop. Miała zostać zasztyletowana przez męża

Kenijskie media poinformowały, że Agnes Jebet Tirop została zamordowana w domu w mieście Iten w środowe popołudniowe. Biegaczka najprawdopodobniej została zadźgana przez swojego męża, choć na tę chwilę ta informacja nie jest oficjalnie potwierdzona.

Aktualnie policja bada okoliczności tego tragicznego zdarzenia. Wiadomo, że funkcjonariusze znaleźli uczestniczkę igrzysk olimpijskich w mieszkaniu z raną brzucha.

Wiadomość o śmierci Tirop potwierdził Athletics Kenya, czyli tamtejszy związek lekkoatletyczne. Kenijski świat sportu jest wstrząśnięty śmiercią 26-latki.

"Straciliśmy prawdziwy klejnot"

Athletics Kenya w oficjalnym komunikacie pożegnał Agnes Jeben Tirop, która bez wątpienia uchodziła za jedną z najlepszych kenijskich biegaczek w obecnej kadrze.

- Dzisiejszego popołudnia jesteśmy zrozpaczeni, ponieważ dowiedzieliśmy się o śmierci brązowej medalistki Agnes Jebet Tirop. Kenia straciła prawdziwy klejnot, a jednocześnie zawodniczkę, która była jedną z najszybciej rozwijających się gwiazd światowych biegów długodystansowych. Modlimy się, aby Bóg dał dużo sił rodzinie i przyjaciołom w tym trudnym czasie.

Tirop we wrześniu tego roku wzięła udział w zawodach adizero Road To Records, w których udało jej się pobić rekord świata w biegu na 10 km z czasem 30:01. Po tym starcie zawodniczka podkreśliła, że tempo było "okropne dla jej ciała", ale organizm poradził sobie z tym wysiłkiem. Niestety Kenijka już nie będzie miała okazji pobić kolejnych rekordów. To wielka tragedia nie tylko dla kenijskiego, ale również światowego sportu.