Swiatsportu.pl
Boks

pixabay.com/talhakhalil007

Czy boks to sztuka walki?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Czy boks to sztuka walki? To pytanie zadają sobie fani sportu. Bez wątpienia boks jest sportem walki, gdzie zawodnicy również muszą nabyć odpowiednią technikę w celu pokonania przeciwnika. Podobnie jak wschodnie sztuki walki, potrafi kształtować charakter

Boks jest sportem olimpijski już od 1904 roku. Swoje tradycje ma jednak nawet w starożytnych Grecji i Rzymie. Zatem jego tradycje sięgają bardzo odległych czasów, co wpływa na jego wyjątkowe odbieranie.

Ten rodzaj sportu walki jest bowiem przez niektórych nieco bardziej elitarnie odbierany w czasach, gdy show kradną głównie starcia w formułach walk mieszanych. Dla wielu miłośników boksu nadal pozostaje on wyjątkowy i jest dla nich czymś więcej niż sportem, bo uważają go za sztukę. Ale czy oficjalnie zalicza się go również do sztuk walki?

Co to są sztuki walki?

Sztuki walki są sposobami walki wręcz, a czasami z użyciem broni białej, czyli wykorzystywanej tylko przy mocy siły mięśni ludzkich. Podstawą nauki wszelkich sztuk walki jest trening, który zazwyczaj uczy umiejętności samokontroli wybuchów agresji, samoobrony, poprawia wydolność organizmu oraz redukuje poziom strachu.

Współcześnie istnieją dwa kierunku rozwoju szkół walki. Pierwszy to utrzymanie tradycyjnych wartości i rozwój duchowy.

Do tej grupy należą m.in. aikido, karate tradycyjne, kung-fu, a także inne tradycyjne szkoły, których proces treningowy w znacznej mierze nastawiony jest na rozwój duchowy, spokój, umiejętność kontroli umysłu, medytację, a w mniejszym na brutalną walkę.

Inne szkoły, takie jak np. taekwondo, zostały zmuszone do rozbudowy procesu treningowego, aby być konkurencyjne wobec nowych systemów walki oraz zmieniających się wymagań.

Czy boks to sztuka walki?

Jeśli chodzi o boks, to jego klasyfikacja do grona sztuk walki, tak naprawdę zależy od poglądów danej osoby. Tradycjonaliści i przedstawiciele wschodniej kultury do sztuk walki nie zaliczą boksu, kick-boxingu, MMA, zapasów czy szermierki, bowiem nie mają one zbyt wystarczającego wymiaru duchowego.

Za to przeciwnicy takiego podejścia twierdzą, że niektóre sztuki walki, takie jak aikido, które głównie skupia się na rozwoju duchowym, dają większe podstawy do tego, niż boks, aby nie klasyfikować ich jako sztuki walki.

Trudno zatem jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Zarówno przeciwnicy boksu, jako sztuki walki mają trochę racji, jak i zwolennicy. Prawdopodobnie jeszcze długo kwestia ta będzie budziła spory.

undefined

Tagi:

Boks

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

FAME MMA 12 Piotr "Bestia" Piechowiak Krzysztof Radzikowski

Sporty walki

FAME MMA 12: "Bestia" zmiażdżył Radzikowskiego

Czytaj więcej >
FAME MMA 12 Krystian “Krycha” Wilczak  Maciej “Szewcu” Szewczy

Sporty walki

FAME MMA 12: Niesamowita walka "Krychy" i "Szewcu". Musieli decydować sędziowie

Czytaj więcej >
FAME MMA 12 Kamila Wybrańczyk Anna Andrzejewska

Sporty walki

FAME MMA 12: Wielkie kontrowersje w starciu pań. Wybrańczyk przegrała z Andrzejewską

Czytaj więcej >
FAME MMA 12 Patryk "Ryba" Karaś Kornel "Koro" Regel

Sporty walki

FAME MMA 12. "Koro" pokonał "Rybę" po fenomenalnej walce

Czytaj więcej >
FAME MMA 12 Kaczmarski Wieliczko

Sporty walki

FAME MMA 12. Wieliczko rozprawił się z Kaczmarskim. "Dragon" tłem dla "Pitbulla"

Czytaj więcej >
Polsat KSW Viaplay

Sporty walki

Polsat nie pokaże więcej KSW. Rewolucja w MMA

Czytaj więcej >