INA FASSBENDER/AFP/East News

Czy Kamil Stoch zdobył Kryształową Kulę?

19 marca 2022
Autor tekstu: Aleksy Kiełbasa

Kamil Stoch to wybitny sportowiec. Na swoim koncie ma m.in. 3 tytuły mistrza olimpijskiego i 3 zwycięstwa w Turnieju Czterech Skoczni oraz dwa tytuły mistrza świata (jeden indywidualnie i jeden w drużynie. Nie ma jednak nic trudniejszego do zdobycia, jak Kryształowa Kula za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Czy Kamil Stoch ją zdobył?

Kamil Stoch dogonił Adama Małysza

Kamil Stoch mimo upływu lat, nadal prezentuje świetną dyspozycję. W trakcie trwającego sezonu udało mu się wygrać już po raz trzeci Turniej Czterech Skoczni. Ale Rakieta z Zębu dokonał jeszcze jednej wyjątkowej rzeczy.

Otóż lider naszej kadry dogonił Adama Małysza pod względem zwycięstw w indywidualnych konkursach Pucharu Świata. Obaj jak na razie mają po 39 wygranych, ale należy pamiętać, że licznik Stocha wciąż bije.

Przed naszym zawodnikiem w tej klasyfikacji pozostało już tylko dwóch wybitnych skoczków. Mianowicie są to Matti Nykanen z 46 zwycięstwami oraz Gregor Schlierenzauer z 53 i choć Austriak pozostaje czynnym zawodnikiem, to raczej trudno się spodziewać, aby udało mu się powiększyć swój dorobek. Gregor od kilku lat nie potrafi nawiązać do swojej najlepszej formy i nawet pojedyncza wygrana, będzie dla niego wielki sukcesem, a dla nas ogromnym zaskoczeniem.

W przeciwieństwie do Schlierenzauera, Kamil Stoch ma bardzo duże szanse, aby powiększyć swój dorobek i przekroczyć liczbę 40 wygranych konkursów, a nawet pokusić się o przegonienie legendarnego Nykanena. Dogonienie Austriak wydaje się już raczej poza granicami możliwości naszego mistrza.

Oczywiście tak duża ilość zwycięstw Kamila Stocha w indywidualnych konkursach Pucharu Świata, musi mieć swoje odzwierciedlenie w wysokich pozycjach Rakiety z Zębu na koniec sezonu.

I tak po raz pierwszym na podium wieńczącym sezon, Kamil Stoch stanął w 2013 roku, kiedy uplasował się na 3 pozycji. Rok później było już znacznie lepiej, bowiem nasz reprezentant zdobył swoją pierwszą Kryształową Kulę za Puchar Świata.

Następnie nadeszły dwa sezony posuchy, gdzie Kamil lądował na koniec roku na 9, a nawet i 22 miejscu. Wielki kryzys został jednak zażegnany i Stoch wrócił do wygrywania.

Dzięki temu w sezonie 2016/17 udało mu się zając 2 miejsce w klasyfikacji końcowej sezonu, a już rok później Kamil Stoch po raz drugi cieszył się ze zdobycia Kryształowej Kuli. Po tej udanej kampanii udało mu się w kolejnym roku stanąć na najniższym stopniu podium.

Tak więc Kamil Stoch nie tylko dwukrotnie zdobył Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, ale również stawał w sumie na podium tego cyklu aż 5-krotnie. Jest to tylko dowodem na wielką klasę naszego mistrza, bowiem Puchar Świata weryfikuje wytrwałość zawodników, którzy przez cały sezon muszą utrzymywać bardzo wysoką formę, jeśli liczą na sukces. Zatem jedyny brakującym tytułem naszego mistrza, pozostaje mistrzostwo świata w lotach, gdzie indywidualnie Kamil zdobył jedyny srebrny medal w 2018 roku.