Swiatsportu.pl > Skoki narciarskie > PZN zmienił decyzję ws. biletów na Puchar Świata w Wiśle i Zakopanem
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 16.06.2022 02:02

PZN zmienił decyzję ws. biletów na Puchar Świata w Wiśle i Zakopanem

Puchar Świata w Zakopanem
EAST NEWS

PZN po interwencji Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zmienił decyzję ws. sprzedaży biletów na zawody Pucharu Świata w skokach narciarskich i Zakopanem. Początkowo nasza federacja zamierzała udostępnić trybuny tylko osobom zaszczepionym przeciw COVID-19. Ostatecznie związek postanowił pójść na ustępstwa.

  • PZN zmienił decyzję ws. sprzedaży biletów na polskie konkursy Pucharu Świata

  • Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich wskazało, że federacja mogłaby naruszyć podstawowe prawa i wolność obywateli

  • Federacja znalazła wyjście z tej sytuacji, organizując specjalną strefę dla osób niezaszczepionych

  • To jednak nie koniec działań BRPO w tej sprawie

Tegoroczne zawody Pucharu Świata zawitają do Polski w dwukrotnie. Najpierw elita skoków narciarskich przyjedzie w weekend 4-5 grudnia do Wisły, gdzie rywalizacja odbędzie się na skoczni im. Adama Małysza. Drugi raz konkursy zostaną rozegrane już na Wielkiej Krokwi w Zakopanem, a dokładnie 15 i 16 stycznia. PZN pod wpływem Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zmienił decyzję ws. sprzedaży biletów na te zawody.

PZN chciał sprzedawać bilety tylko osobom zaszczepionym. Doszło do zmiany decyzji

Kilka tygodni temu informowaliśmy Was tutaj, że PZN podjął decyzję, iż na trybunach podczas konkursów Pucharu Świata w skokach narciarskich w Wiśle i Zakopanem, będą mogły pojawić się tylko osoby zaszczepione przeciwko COVID-19. Dziennikarze portalu Sportsinwinter.pl dotarli do dokumentu, w którym federacja tłumaczyła Biuru Rzecznika Praw Obywatelski, dlaczego zdecydowała się na takie rozwiązanie.

Decyzja zarządu związku była podyktowana względami ochrony zdrowia publicznego. Szef polskiego narciarstwa wskazał też na rozporządzenie, w którym osoby zaszczepione nie są wliczane do limitów, jakimi objęte są wydarzenia kulturalne i sportowe. Dodano przy tym, że nie ma narzędzi prawnych, które pozwoliłby sprawdzać, którzy kibice przyjęli szczepionkę.

Pod naciskiem BRPO PZN zdecydował się jednak zmienić swoje postanowienie. BRPO podało, że umożliwienie udziału w danym wydarzeniu jedynie osobom zaszczepionym, lub ograniczenie dostęp osób niezaszczepionych, może prowadzić do naruszenia podstawowych praw i wolności obywateli. Dodano także, iż rzecznik zdaje sobie sprawę, że część osób nie będzie mogła się zaszczepić ze względów zdrowotnych lub też nie będzie chciała skorzystać z nieobowiązkowego szczepienia, może być również odporna na zachorowanie. To przekonało władze polskiego narciarstwa.

PZN postanowił wydzielić strefę dla osób niezaszczepionych. BRPO jednak nie zakończy swoich działań

W związku z tym władze PZN postanowił wyznaczyć strefy dla osób niezaszczepionych, aby nie dokonywać drastycznego podziału kibiców. Tę informację na rozmowie ze Sportsinwinter.pl potwierdził dyrektor zawodów na skoczni im. Adama Małysza w Wiśle.

Stworzyliśmy taki sektor A8a, na który wpuścimy kibiców, którzy nie przyjęli szczepionki. Rzecznik Praw Obywatelskich uznał, że nie możemy w ten sposób dzielić kibiców. Podjęliśmy zatem taką decyzję i to kończy temat – powiedział Andrzej Wąsowicz.

Dyrektor konkursów w Wiśle podkreślił, że biletów bez certyfikatu jest coraz mniej, dlatego kibice powinni się pospieszyć. Mimo takiego rozwiązanie Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich nie zamierza poprzestać swoich działań.

- Mając na względzie te problemy, rozważymy zwrócenie się o podjęcie sektorowej inicjatywy legislacyjnej do ministra sportu. Może on będzie bardziej skłonny podjąć się rozwiązania problemu. Nie oceniając szans, na pewno będziemy kontynuować działania w tej sprawie – poinformował Sportsinwinter.pl Mirosław Wróblewski z BRPO.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane