Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?

Piłka ręczna
pixabay.com/JeppeSmedNielsen

Piłka ręczna nie tylko w Polsce jest sportem bardzo popularnym. Tę dyscyplinę uprawie się niemal we wszystkich zakątkach świata.

Jej historii sięga nawet starożytnej Grecji, ale jej współczesna forma, tę, którą dobrze znamy, uformowała się pod koniec XIX wieku. Za prekursorów piłki ręcznej uważa się głównie Danię, Niemcy, Norwegię i Szwecję. W Polsce nazywana jest również szczypiorniakiem, ze względu na to, że jej historia w naszym kraju rozpoczęła się w miejscowości Szczypiorno, gdzie jako pierwsi zaczęli ją uprawiać oficerowie I i III brygady Legionów Polskich.

Turnieje piłki ręcznej

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce ręcznej zorganizowano w 1938 roku. Ich gospodarzem były nazistowskie Niemcy, którzy triumfowali w tym turnieju. Początkowo rozgrywano je dosyć nieregularnie. Raz co 4 lata, raz co 3, a dopiero od 1995 najlepsi szczypiorniści spotykają się na mistrzostwach globu co 2 lata.

Polacy jak na razie na tej imprezie zdobyli srebro 2007 roku oraz trzy brązowe medale 1982, 2009 i 2015 roku.  Z dwa lata właśnie nasz kraj wraz ze Szwecją będzie gościł kolejną edycję mistrzostw globu.

Na mistrzostwa Europy zawodnikom i kibicom przyszło poczekać jeszcze dłużej, bo aż do 1994 roku, a ich pierwszym zwycięzcą była Szwecja. Polska była gospodarzem mistrzostw Starego Kontynentu w 2016 roku, ale nie zdobyła na nich swojego pierwszego medalu, którego nasi szczypiorniści nie mają do dziś.

Jeśli chodzi o kobiety, to pierwsze mistrzostwa świata odbyły się s 1957 roku w Jugosławii, a ich zwycięzcą była reprezentacja Czechosłowacji. Z kolei pierwsze mistrzostwa Europy zorganizowano w 1994 roku w Niemczech, gdzie triumfowały Dunki. Nasze zawodniczki do tej pory nie przywiozły z żadnej z tych imprez jakiegokolwiek medalu.

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?

A jak było z piłką ręczna na igrzyskach olimpijskich. Otóż, jako że jednym z twórców tego sportu byli Niemcy, to Adolf Hitler nie wyobrażał olimpiady w 1936 roku bez tej konkurencji. Wówczas rozegrano jedyny w historii turniej piłki ręcznej na igrzyskach olimpijskich na otwartym stadionie, w którym startowali wyłącznie mężczyźni.

Po tych igrzyskach piłkę ręczną ponownie wyłączono z programu igrzysk i trwało to do 1972 roku i olimpiady… w Monachium. Od tamtego momentu piłka ręczna mężczyzn stała się już regularnie rozgrywaną dyscypliną olimpijską.

Jednak dopiero cztery lat później do mężczyzn dołączyły kobiety w trakcie olimpiady w Montrealu. Pierwszymi mistrzyniami olimpijskimi zostały zawodniczki ZSRR. Podczas tamtej olimpiady męska reprezentacja Polski wywalczyła swój jedyny medal, zajmując trzecie miejsce. Z kolei Polki nigdy jak do tej pory nie uzyskały kwalifikacji olimpijskiej.

Powiązane