Swiatsportu.pl

pixabay.com/JeppeSmedNielsen

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Piłka ręczna nie tylko w Polsce jest sportem bardzo popularnym. Tę dyscyplinę uprawie się niemal we wszystkich zakątkach świata.

Jej historii sięga nawet starożytnej Grecji, ale jej współczesna forma, tę, którą dobrze znamy, uformowała się pod koniec XIX wieku. Za prekursorów piłki ręcznej uważa się głównie Danię, Niemcy, Norwegię i Szwecję. W Polsce nazywana jest również szczypiorniakiem, ze względu na to, że jej historia w naszym kraju rozpoczęła się w miejscowości Szczypiorno, gdzie jako pierwsi zaczęli ją uprawiać oficerowie I i III brygady Legionów Polskich.

Turnieje piłki ręcznej

Pierwsze mistrzostwa świata w piłce ręcznej zorganizowano w 1938 roku. Ich gospodarzem były nazistowskie Niemcy, którzy triumfowali w tym turnieju. Początkowo rozgrywano je dosyć nieregularnie. Raz co 4 lata, raz co 3, a dopiero od 1995 najlepsi szczypiorniści spotykają się na mistrzostwach globu co 2 lata.

Polacy jak na razie na tej imprezie zdobyli srebro 2007 roku oraz trzy brązowe medale 1982, 2009 i 2015 roku.  Z dwa lata właśnie nasz kraj wraz ze Szwecją będzie gościł kolejną edycję mistrzostw globu.

Na mistrzostwa Europy zawodnikom i kibicom przyszło poczekać jeszcze dłużej, bo aż do 1994 roku, a ich pierwszym zwycięzcą była Szwecja. Polska była gospodarzem mistrzostw Starego Kontynentu w 2016 roku, ale nie zdobyła na nich swojego pierwszego medalu, którego nasi szczypiorniści nie mają do dziś.

Jeśli chodzi o kobiety, to pierwsze mistrzostwa świata odbyły się s 1957 roku w Jugosławii, a ich zwycięzcą była reprezentacja Czechosłowacji. Z kolei pierwsze mistrzostwa Europy zorganizowano w 1994 roku w Niemczech, gdzie triumfowały Dunki. Nasze zawodniczki do tej pory nie przywiozły z żadnej z tych imprez jakiegokolwiek medalu.

Czy piłka ręczna jest dyscypliną olimpijską?

A jak było z piłką ręczna na igrzyskach olimpijskich. Otóż, jako że jednym z twórców tego sportu byli Niemcy, to Adolf Hitler nie wyobrażał olimpiady w 1936 roku bez tej konkurencji. Wówczas rozegrano jedyny w historii turniej piłki ręcznej na igrzyskach olimpijskich na otwartym stadionie, w którym startowali wyłącznie mężczyźni.

Po tych igrzyskach piłkę ręczną ponownie wyłączono z programu igrzysk i trwało to do 1972 roku i olimpiady… w Monachium. Od tamtego momentu piłka ręczna mężczyzn stała się już regularnie rozgrywaną dyscypliną olimpijską.

Jednak dopiero cztery lat później do mężczyzn dołączyły kobiety w trakcie olimpiady w Montrealu. Pierwszymi mistrzyniami olimpijskimi zostały zawodniczki ZSRR. Podczas tamtej olimpiady męska reprezentacja Polski wywalczyła swój jedyny medal, zajmując trzecie miejsce. Z kolei Polki nigdy jak do tej pory nie uzyskały kwalifikacji olimpijskiej.

Tagi:

Piłka ręczna

Podobne artykuły

Piłka ręczna

Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Afera w rosyjskim sporcie. Młodzi zawodnicy ustawiali mecze
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Nasze piłkarki ręczne poznały rywalki na MŚ 2021
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Polskie szczypiornistki zagrają na MŚ 2021. Dostały dziką kartę
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

KPR Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej. Klub zrezygnował z gry w Polsce
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Piłkarze ręczni poznali grupowych rywali mistrzostw Europy. Bardzo dobre losowanie dla Biało-Czerwonych
Czytaj więcej >
Aleksy Kiełbasa

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail:  [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]