Swiatsportu.pl > Inne sporty > Dwa medale Polaków pierwszego dnia mistrzostw Europy
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:51

Dwa medale Polaków pierwszego dnia mistrzostw Europy

Kolarstwo torowe
AFP/EAST NEWS

Polscy kolarze torowi w pierwszym dniu mistrzostw Europy zdobyli już dwa medale, oba brązowego kruszcu. Najpierw na podium stanęła Daria Pikulik, a kilkadziesiąt minut później w drużynowej rywalizacji sprinterów uczynili to samo Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski, Maciej Bielecki, Daniel Rochna. Dla Biało-Czerwonych mogą być to historyczne mistrzostwa.

• Daria Pakulik wywalczyła brąz ME w konkurencji scratch

• Na trzecim stopniu podium stanął także polski zespół w drużynowej rywalizacji sprinterów

• Pod względem liczny medali dla reprezentacji Polki mogą to być historyczne mistrzostwa

Mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym rozgrywane są co roku i odbywają się od niedawna. Pierwsza edycja tej imprezy miała miejsce w 2010 roku, a jej gospodarzem był tor w Pruszkowie. Z każdej odsłony tych zawodów Polacy przywozili przynajmniej jeden medal, ale tak dobry start naszych kolarzy otwiera im szansę na historyczny wynik.

Daria Pikulik z brązowym medalem mistrzostw Europy

Tegoroczne mistrzostwa Europy odbywają się w szwajcarskim Grenchen, po raz drugi w historii. Pierwszy raz mistrzostwa Starego Kontynentu rozegrano tam w 2015 roku. Inauguracja zawodów miała miejsce wczoraj, a rywalizacja potrwa do 9 października.

Pierwszy brązowy krążek dla reprezentacji Polski wywalczyła Daria Pikulik. Zwycięstwo przypadło Brytyjce Katie Archibald, a druga pozycja Valentinie Fortin z Francji.

Jedna z najlepszych polskich kolarek torowych stanęła na podium w konkurencji sctratch, która polega na pokonaniu 40. okrążeń toru. Zmagań na tym dystansie nie obserwujemy podczas igrzysk olimpijskich. Warto podkreślić, że 24-latka ma już w swoim dorobku brąz MŚ w konkurencji omnium, a także medale ME w konkurencjach drużynowych. Do jej sukcesów należy również zaliczyć liczne wygrane w wyścigach krajowych.

Polscy kolarze torowy wywalczyli brązowy medal w sprincie drużynowym

Podczas mistrzostw Europy w kolarstwie torowym Polacy zaprezentowali się w składzie: Mateusz Rudyk, Patryk Rajkowski, Maciej Bielecki, Daniel Rochna. Biało-Czerwoni już w przejeździe eliminacyjnym pokazali, że będą liczyli się w walce o podium. Nasz zespół zakończył go na czwartej pozycji, co pozwoliło im trafić na teoretycznie słabszego rywala, a byli nimi Niemcy.

Polacy z łatwością pokonali naszych zachodnich sąsiadów i z trzecim czasem weszli do gry o medal. W decydującym wyścigu ich rywalami byli Brytyjczycy, którzy w pierwszej rundzie byli minimalnie gorsi od Polaków. Początek walki o podium rozpoczął się od przewagi kolarzy z Wysp. Po drugiej zmianie nasz zespół wyszedł na prowadzenie, którego nie oddał już do samego końca i przekroczył linię mety zaledwie o 0,037 sekundy szybciej od przeciwników. Ostatecznie złoto powędrowało do Holendrów, a srebro do Francuzów.

Nasi kolarze mają szansę na historyczne mistrzostwa. Do tej pory ich największym osiągnięciem było zdobycie pięciu krążków w 2015 i 2016, a teraz już po pierwszym dniu zmagań mają dwa medale.