Swiatsportu.pl
Jacek Nawrocki

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Aleksandra Jagieło ujawnia: Jest sześciu kandydatów do prowadzenia reprezentacji Polski

6 Października 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Aleksandra Jagieło to legendarna siatkarka reprezentacji Polski, która w 2003 i 2005 roku sięgnęła z kadrą po mistrzostwo Europy. To właśnie była przyjmująca stanęła na czele zespołu, który ma pomóc Sebastianowi Świderskiemu i PZPS wybrać nowego selekcjonera żeńskiego zespołu. Obecna prezes BKS-u Bielsko-Biała zdradziła, że rozważanych jest sześć kandydatur, a także opowiedziała nieco o konflikcie siatkarek z Jackiem Nawrockim.

  • Aleksandra Jagieło stoi na czele zespołu, który ma pomóc w wybraniu nowego selekcjonera żeńskiej kadry

  • Jak zdradza prezes BKS-u Bielsko-Biała na razie pod uwagę branych jest sześciu kandydatów

  • Dwukrotna mistrzyni Europy ujawniła, że jej zadaniem było także ustalenie przyczyn konfliktu siatkarek z Jackiem Nawrockim

  • - Co do powodów konfliktu, to już udało mi się przedstawić Sebastianowi krótkie, wstępne sprawozdanie - powiedziała Jagieło w rozmowie z portalem Sport.pl

Po mistrzostwach Europy, w których reprezentacja Polski odpadła na poziomie ćwierćfinału, Jacek Nawrocki zakończył pracę w roli selekcjonera. PZPS nie wyraził zgody na to, aby szkoleniowiec łączył obowiązki w kadrze z prowadzeniem drużyny Chemika Police. Ponadto nie od dziś wiadomo, że nasze siatkarki potrzebowały zmiany trenera.

Dlatego zespół, którego czele stoi Aleksandra Jagieło ma wyłonić kilku najlepszych kandydatów, aby ułatwić wybór Sebastianowi Świderskiemu i zbadać przyczyny konfliktu zawodniczek z Nawrockim. Dwukrotna mistrzyni Europy przedstawiła już prezesowi PZPS raport w tej sprawie i zdradziła, że w drużynie "na pewno nie było chemii".

Sebastian Świderski powołał zespół, aby wybrać nowego selekcjonera reprezentacji Polski

Aleksandra Jagieło opowiedziała, że ze Sebastian Świderski zadzwonił do niej z prośbą poprowadzenia zespołu, którego głównym zadaniem byłoby wyłonienia grona kandydatów na posadę selekcjonera żeńskiej reprezentacji Polski. W jego skład poza dwukrotną mistrzynią Europy weszli Łukasz Kruk, Piotr Makowski, Jacek Grabowski, Dorota Świeniewicz i Magdalena Śliwa.

- Na pewno decyzja o wyborze nowego trenera będzie należała do Sebastiana. A my mamy tak popracować, żeby ten wybór był dla niego jak najłatwiejszy. Dlatego teraz zbieramy CV odpowiednich kandydatów. A wkrótce będziemy te CV analizować - powiedziała Jagieło na łamach Sport.pl.

Prezes BKS-u Bielsko-Biało została również zapytana, czy w tym gronie znajdują się Stephana Antiga, Vital Heynen, Ferhat Akbas oraz Stefano Lavariniale. Była siatkarka nie chciała tego zdradzić, a przyznała jedynie, iż pod uwagę branych jest konkretnie sześciu szkoleniowców.

- Nie chciałabym tego mówić. Domysłów jest wiele, ale dostałam prośbę, żeby o nazwiskach nie informować. (...) Wydaje mi się, że koniec końców wybierzemy najlepszą naszym zdaniem trójkę. Ale to jeszcze nie jest przesądzone. Na razie mamy szukać najlepszych opcji i to robimy - podkreśliła Jagieło.

Zbadano również powody konfliktu siatkarek z Jackiem Nawrockim

Aleksandra Jagieło powiedziała, że jej zespół na razie nie otrzymał konkretnego terminu, do którego ma zostać ustalone, którzy kandydaci będą najlepszym wyborem. Sebastian Świderski chce, aby praca została wykonana dobrze.

Dwukrotna mistrzyni Europy w wywiadzie dla Sport.pl przyznała, że jej zadaniem było także wyjaśnienie sporu siatkarek z Jackiem Nawrockim i miała niedawno okazję rozmawiać z nimi na ten temat. Wstępne sprawozdanie zostało już przedstawione prezesowi PZPS.

- Zauważyłam, że pewne rzeczy, uwagi się powtarzają, dlatego już mogłam przedstawić pierwsze wnioski. (...) Nie chciałabym tego mówić, dopóki nie zapozna się z tym zarząd. W tym tygodniu on się zbiera. Powiem tylko tak: nie było chemii w reprezentacji Polski. I to się widziało, nawet nie będąc wewnątrz. Nie było prawdziwej drużyny. To jest bardzo ważne - powiedziała Jagieło.

Przypomnijmy, że w 2019 roku siatkarki reprezentacji Polski w specjalnym oświadczeniu wytknęły selekcjonerowi m.in. braki warsztatowe, takie jak błędy w prowadzeniu zespołu czy nieudzielanie konstruktywnych wskazówek, a nawet niewłaściwe odzywanie się do zawodniczek.

Kilka prostych pytań ze sportu, na które powinieneś znać odpowiedź. Sprawdź, jak sobie poradzisz.

Pytanie 1 z 10

Co ile lat odbywają się siatkarskie mistrzostwa świata?

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: