Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Euro 2024 – gdzie się odbywa? Gdzie oglądać?
Redakcja Sportu
Redakcja Sportu 24.06.2024 10:12

Euro 2024 – gdzie się odbywa? Gdzie oglądać?

piłka nożna
Fot. Pixabay/jarmoluk

Sportowe emocje na dobre zagościły w domach Europejczyków, od kiedy to 14 czerwca bieżącego roku na Allianz Arena oficjalnie rozpoczęło się Euro 2024, czyli Mistrzostwa Europy w piłce nożnej mężczyzn. W meczu otwarcia Niemcy, czyli gospodarze turnieju, mogli cieszyć się wysokim zwycięstwem nad Szkocją. To jednak dopiero początek turnieju. Co trzeba wiedzieć o Euro 2024? Gdzie się odbywa i kto bierze udział? Gdzie oglądać Euro?

Euro 2024 – gdzie się odbywa i kto gra? Podstawowe informacje

W ostatnich dniach wiadomości telewizyjne przepełnione są piłkarskimi emocjami, z przejęciem anonsując kibicom przebieg ostatnich meczów i relacjonując zdobyte przez oba zespoły bramki. Nic w tym dziwnego – rozpoczęła się największa piłkarska impreza Europy, mająca miejsce cyklicznie co cztery lata.

Euro 2024 to turniej, którego organizacja przypadła Niemcom (w wyniku czego, stanowiąc gospodarza turnieju, reprezentacja Niemiec nie musiała walczyć o swój udział w kwalifikacjach). Całe widowisko odbywa się na dziesięciu stadionach w dziesięciu różnych miastach – jest to Berlin, Monachium, Dortmund, Stuttgart, Gelsenkirchen, Hamburg, Düsseldorf, Kolonia, Lipsk i Frankfurt nad Menem.

W turnieju biorą udział 24 reprezentacje narodowe z Europy (a dokładniej – te kraje, które są zrzeszone w UEFA). Euro 2024 tradycyjnie rozpoczyna się od fazy grupowej, gdzie wszyscy uczestnicy zostali podzieleni na sześć grup (od A do F) po cztery drużyny w każdej. Podział na grupy przedstawia się następująco: Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Szkocja (grupa A), Hiszpania, Chorwacja, Albania, Włochy (grupa B), Anglia, Dania, Słowenia, Serbia (grupa C), Polska, Holandia, Francja, Austria (grupa D), Rumunia, Słowacja, Belgia, Ukraina (grupa E), Turcja, Gruzja, Portugalia, Czechy (grupa F).

Gdzie oglądać Euro 2024?

Wyłączną licencję do transmisji Euro 2024 na terenie Polski posiada TVP. Wobec tego piłkarskie zmagania reprezentacji Starego Kontynentu będzie można oglądać wyłącznie na kanale TVP1, TVP Sport oraz w aplikacji mobilnej i na stronie internetowej nadawcy.

TVP ma jednak również prawo do udzielania licencji wszelkiego rodzaju Strefom Kibica i innym podmiotom. Naturalnie, wyniki meczów można śledzić także we wszelkiego typu innych serwisach internetowych, przy okazji śledząc wiadomości o pokoleniu Silver czy plotki z życia gwiazd. Skróty meczów z kolei można obejrzeć na kanale YouTube TVP Sport.

Powiązane