Swiatsportu.pl

SEHA

Zmarł Zlatko Saracević, mistrz olimpijski z Atlanty

19 Marca 2022

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa
  • Nie żyje Zlatko Saracević

  • Chorwat był wybitną postacią chorwackiej piłki ręcznej, medalistą IO, MŚ i ME

  • Były zawodnik, a ostatnio trener zmarł zaledwie w wieku 59 lat z powodu ataku serca

Chorwackie media przekazały straszną wiadomość. Nie żyje Zlatko Saracević, czyli legenda chorwackiej piłki ręcznej. Grał na pozycji prawego rozgrywającego i znacząco przyczynił się do sukcesów nie tylko w reprezentacji Chorwacji, ale jeszcze Jugosławii.

Po karierze zawodniczej, którą zakończył w 2003 roku, od razu poświęcił się pracy trenera, w której już nie odnosił aż tak spektakularnych sukcesów. Niestety dziś pojawiły się informacje, że pomimo 40-minutowej reanimacji, Saracevicia nie udało się uratować.

Zlatko Saracević nie żyje

Jeszcze wczoraj Zlatko Saracević prowadził zespół szczypiornistek Podravki Koprivnica w wygranym meczu na szczycie ekstraklasy z Lokomotivą Zagrzeb 32:29. Niedługo po jego zakończeniu pojawiły się tragiczne informacje mówiące o tym, że Chorwat nie żyje .

Jak poinformowały na swoich łamach chorwackie media, powodem śmierci wybitnego sportowca miał być zawał serca. Lekarze ze szpitala w Koprivnicy przez 40 minut prowadzili reanimację, ale serce mistrza olimpijskiego z Atlanty nie ruszyło już więcej.

Był wybitną postacią chorwackiej piłki ręcznej

Zlatko Saracević w 1996 roku z reprezentacją Jugosławii został mistrzem olimpijskim. Był to jego drugi medal na najważniejszej imprezie czterolecia, bowiem już 8 lat wcześniej w Seulu z kadrą wywalczył brąz.

Równie ważnym sukcesem Chorwata było mistrzostwo świata z 1986 roku. Do sukcesu udało mu się nawiązać 9 lat później, kiedy Jugosławia została wicemistrzem świata. Z kolei na Mistrzostwach Europy Saracević zdobył już tylko srebro w 1995 roku.

Natomiast jeśli chodzi o karierę klubową, to udało mu się grać m.in. w lidze chorwackiej, francuskiej oraz węgierskiej. W każdej z nich nieżyjący już Saracević wywalczył więcej niż jedno mistrzostwo kraju oraz krajowe puchary. Trzykrotnie udało mu się zająć 3. miejsce w Lidze Mistrzów, dwa razy z Badel 1862 Zagrzeb i raz z węgierskim Veszpremem. W sezonie 1999-2000 został królem strzelców tych rozgrywek, a w 2002 roku wybrano go najlepszych piłkarzem ręcznym w Chorwacji.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Zlatko Saracević poświęcił się pracy trenera. Jako szkoleniowiec RK Zagrzeb wywalczył w 2018 roku mistrzostwo kraju oraz krajowy puchar. Niedługo później objął żeński Podravka Koprivnica, który prowadził aż do śmierci. Z tym zespołem również wygrał rozgrywki ligowe.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Tagi:

Podobne artykuły

Piłka ręczna

Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Afera w rosyjskim sporcie. Młodzi zawodnicy ustawiali mecze
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Nasze piłkarki ręczne poznały rywalki na MŚ 2021
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Polskie szczypiornistki zagrają na MŚ 2021. Dostały dziką kartę
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

KPR Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej. Klub zrezygnował z gry w Polsce
Czytaj więcej >

Piłka ręczna

Piłkarze ręczni poznali grupowych rywali mistrzostw Europy. Bardzo dobre losowanie dla Biało-Czerwonych
Czytaj więcej >
Aleksy Kiełbasa

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail:  [email protected]

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: [email protected]