Świeczka nie żyje Żródło: Legolasek/pixabay.com

Zmarł Zlatko Saracević, mistrz olimpijski z Atlanty

22 Luty 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Nie żyje wielka postać piłki ręcznej. Zmarł Zlatko Saracević, mistrz Olimpijski z Atlanty z 1996 roku oraz wielokrotny medalista Mistrzostw Świata i Europy z reprezentacjami Jugosławii i Chorwacji. Ostatnio pracował jako trener i jeszcze wczoraj poprowadził zespół swoich szczypiornistek w meczu ligowym. Odszedł zaledwie w wieku 59 lat.

  • Nie żyje Zlatko Saracević
  • Chorwat był wybitną postacią chorwackiej piłki ręcznej, medalistą IO, MŚ i ME
  • Były zawodnik, a ostatnio trener zmarł zaledwie w wieku 59 lat z powodu ataku serca

Chorwackie media przekazały straszną wiadomość. Nie żyje Zlatko Saracević, czyli legenda chorwackiej piłki ręcznej. Grał na pozycji prawego rozgrywającego i znacząco przyczynił się do sukcesów nie tylko w reprezentacji Chorwacji, ale jeszcze Jugosławii.

Po karierze zawodniczej, którą zakończył w 2003 roku, od razu poświęcił się pracy trenera, w której już nie odnosił aż tak spektakularnych sukcesów. Niestety dziś pojawiły się informacje, że pomimo 40-minutowej reanimacji, Saracevicia nie udało się uratować.

Zlatko Saracević nie żyje

Jeszcze wczoraj Zlatko Saracević prowadził zespół szczypiornistek Podravki Koprivnica w wygranym meczu na szczycie ekstraklasy z Lokomotivą Zagrzeb 32:29. Niedługo po jego zakończeniu pojawiły się tragiczne informacje mówiące o tym, że Chorwat nie żyje.

Jerzy Brzęczek może znów objąć polską drużynę. Były selekcjoner wróci do Ekstraklasy?
Jerzy Brzęczek może znów objąć polską drużynę. Były selekcjoner wróci do Ekstraklasy? Czytaj dalej

Jak poinformowały na swoich łamach chorwackie media, powodem śmierci wybitnego sportowca miał być zawał serca. Lekarze ze szpitala w Koprivnicy przez 40 minut prowadzili reanimację, ale serce mistrza olimpijskiego z Atlanty nie ruszyło już więcej.

Był wybitną postacią chorwackiej piłki ręcznej

Zlatko Saracević w 1996 roku z reprezentacją Jugosławii został mistrzem olimpijskim. Był to jego drugi medal na najważniejszej imprezie czterolecia, bowiem już 8 lat wcześniej w Seulu z kadrą wywalczył brąz.

Równie ważnym sukcesem Chorwata było mistrzostwo świata z 1986 roku. Do sukcesu udało mu się nawiązać 9 lat później, kiedy Jugosławia została wicemistrzem świata. Z kolei na Mistrzostwach Europy Saracević zdobył już tylko srebro w 1995 roku.

Natomiast jeśli chodzi o karierę klubową, to udało mu się grać m.in. w lidze chorwackiej, francuskiej oraz węgierskiej. W każdej z nich nieżyjący już Saracević wywalczył więcej niż jedno mistrzostwo kraju oraz krajowe puchary. Trzykrotnie udało mu się zająć 3. miejsce w Lidze Mistrzów, dwa razy z Badel 1862 Zagrzeb i raz z węgierskim Veszpremem. W sezonie 1999-2000 został królem strzelców tych rozgrywek, a w 2002 roku wybrano go najlepszych piłkarzem ręcznym w Chorwacji.

Po zakończeniu kariery zawodniczej Zlatko Saracević poświęcił się pracy trenera. Jako szkoleniowiec RK Zagrzeb wywalczył w 2018 roku mistrzostwo kraju oraz krajowy puchar. Niedługo później objął żeński Podravka Koprivnica, który prowadził aż do śmierci. Z tym zespołem również wygrał rozgrywki ligowe.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Następny artykuł