Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Polska wraz ze Szwecją zorganizuje mistrzostwa świata w piłce ręcznej w 2023 roku. To pierwszy raz, kiedy impreza tej rangi odbędzie się w naszym kraju. Najlepszych szczypiornistów świata ugości legendarny Spodek w Katowicach. Kolejne trzy polskie miasta, gdzie zostaną rozegrane pozostałe mecze, powinniśmy poznać do końca tego roku.
-
Polska została współgospodarzem MŚ w piłce ręcznej
-
Turniej dobędzie się w 2023 roku, a drugim z organizatorów będzie Szwecja
-
W Katowicach zostanie rozegranych 21 spotkań
W poniedziałek 11 października odbyła się konferencja prasowa w trakcie której ogłoszono, że Polska i Szwecja zostały organizatorami mistrzostw świata w piłce ręcznej mężczyzn 2023. To pierwszy raz, gdy światowy czempionat w tej dyscyplinie odbędzie się w naszym kraju. Do tej pory odbywały się u nas tylko mistrzostwa Europy.
Polska gospodarzem mistrzostw świata w piłce ręcznej
Pięć lat temu Polska była gospodarzem mistrzostw Europy w piłce ręcznej mężczyzn. Wówczas część spotkań odbywała się w słynnym katowickim Spodku. Tak jak i wtedy, tak i teraz w legendarnej arenie zostaną rozegrane mecze rangi mistrzowskiej.
- Dziękujemy za zaufanie. Jako województwo śląskie gościliśmy już w przeszłości wielu czołowych sportowców świata, a teraz przyszedł czas na piłkarzy ręcznych. To dla nas ogromne wyróżnienie oraz dowód, że jesteśmy dobrym gospodarzem największych imprez - powiedział wicemarszałek województwa śląskiego Wojciech Kałuża cytowany przez zprp.pl.
W trakcie mistrzostw świata zostanie rozegranych aż 112 meczów. Katowice jednak będą gospodarzem zaledwie 21 spotkań. W Spodku zobaczymy mecz otwarcia, który zaplanowano na 11 stycznia 2023 roku, oraz wszystkie mecze fazy grupowej z udziałem reprezentacji Polski. Dodatkowo 2 lipca 2022 roku w stolicy województwa śląskiego odbędzie się losowanie grup.
Turniej potrwa do 29 stycznia. Poza Katowicami jeszcze w trzech innych polskich miastach zostaną rozegrane spotkania MŚ w 2023 roku. Z informacji TVP Sport wynika, że pod uwagę brane są głównie Kraków, Gdańsk i niespodziewanie Płock. Natomiast pewne jest, iż po stronie szwedzkiej będą to Sztokholm, Malmoe, Goeteborg, Joenkoeping i Kristianstad.
Dziewięć spotkań fazy głównej, a także dwa mecze ćwierćfinałowe i jeden półfinał rozegrane zostaną z kolei w Tauron Arenie w Krakowie. Finał oraz mecz o trzecie miejsce zorganizują już Szwedzi.
Czasy, kiedy reprezentacja Polski walczyła o medale MŚ, niestety już minęły
Niestety polska piłka ręczna od kilku lat nie jest w najlepszej kondycji i teraz Biało-Czerwonym jest znacznie trudniej o medale, niż było to jeszcze kilka, kilkanaście lat temu. N ajwiększe sukcesy nasi szczypiorniści odnosili pod wodzą Bogdana Wenty, kiedy w 2007 roku zostali wicemistrzami świata, a dwa lata później wywalczyli brązowy medal.
Wówczas o sile reprezentacji stanowili m.in. bracia Jureccy i Lijewscy, Grzegorz Tkaczyk, Sławomir Szmal, Karol Bielecki, Mariusz Jurasik, Artur Siódmiak i wielu innych. Niektórzy z nich w 2015 roku pod wodzą już Michaela Bieglera sięgnęli po swój drugi brąz imprezy tej rangi.
Ostatnie MŚ dla Polaków były już dużym rozczarowaniem. W 2017 roku Biało-Czerwoni zajęli 17. miejsce, dwa lata później nie zakwalifikowali się do turnieju, a w tym roku zostali trzynastą drużyną świata.
Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:
-
Kamil Glik zdecydowanie odpowiedział na oskarżenia o rasizm. Anglikom nie spodobają się słowa Polaka