Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Afera w rosyjskim sporcie. Młodzi zawodnicy ustawiali mecze
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:49

Afera w rosyjskim sporcie. Młodzi zawodnicy ustawiali mecze

Projekt bez tytułu (9)
facebook.com/rushandball.ru

Rosja po raz kolejny została wstrząśnięta przez aferę w sporcie. Tym razem skandal wywołało zachowanie młodych rosyjskich piłkarzy ręcznych. Reprezentanci kraju do lat 19. mieli ustawiać mecze rozegranych w tym roku młodzieżowych mistrzostw Europy. Federacja rosyjska zawiesiła ośmiu zawodników, ale mogą im grozić poważniejsze konsekwencje.

Rosja przechodzi przez kolejny skandal związany z tamtejszym sportem. Tym razem przez jeden z największych skandali w historii przechodzi rosyjska piłka ręczna. Wszystko a sprawą działań młodzieżowych reprezentantów kraju.

Rosja: młodzi reprezentanci ustawiali mecze kadry

We wtorek rosyjska federacja przedstawiła raport na temat śledztwa, jakie wszczęto zaraz po zakończeniu tegorocznych mistrzostw Europy do lat 19, jakie odbyły się od 12 do 22 sierpnia w Chorwacji.

Na tym turnieju rosyjscy szczypiorniści zajęli przedostatnie miejsce, co nie wzbudziło większych podejrzeń. TVP Sport podaje, że zaskoczeniem dla władz rosyjskiej federacji były rozmiary porażek, odpowiednio z Austrią, Francją i Izraelem.

W pierwszym spotkaniu Rosjanie przegrali aż 19:36, w drugim 17:36, a w ostatnim 31:33. Do tego w meczu o 15. miejsce młodzi rosyjscy pokonali Austrię 31:24. Te wyniki na tyle zaniepokoiły władze federacji, że postanowiono wszcząć śledztwo w sprawie.

Ośmiu zawodników zawieszonych

Rosyjska federacja powołała specjalną komisję, a efekty jej pracy przedstawiono we wtorek. Jak przekazano, ośmiu zawodników zespołu miało być w regularnym kontakcie z osobami, za których pośrednictwem mieli obstawiać wyniki spotkań u bukmacherów. Cała ósemka została już zawieszona.

- Wyniki prac komisji wywołały we mnie nie tylko oburzenie, ale i głębokie rozczarowanie postawą naszych młodych zawodników. Traktuję to jak zdradę. To jak wbicie noża w plecy - skomentował szef rosyjskiej federacji Siergiej Siszkariew.

Jednak część środowiska domaga się zdecydowanie surowszych kar dla zamieszanych w proceder zawodników. - Zawieście ich dożywotnio! Niech zajmą się czymkolwiek innym, ale niech nie będzie dla nich miejsca w sporcie - cytuje TVP Sport osoby związane z rosyjskim szczypiorniakiem.

- Jesteśmy oburzeni takim zachowaniem zawodników. Pozwolili sobie splamić honor nie tylko reprezentacji, nie tylko klubów, które delegowały ich do kadry narodowej, ale wręcz honor kraju - powiedział Lew Woronin.

Pojawiają się także informacje, że całą ósemkę mogą spotkać poważniejsze konsekwencje. Zgodnie z informacjami podanymi przez TVP Sport, deputowany rosyjskiej Dumy, Dmitrij Swiszczew jest zdania, że sprawa powinna znaleźć swój finał w sądzie. Młodym szczypiornistom za ustawianie meczów kadry narodowej może grozić do pięciu lat więzienia.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane