Wembley Stadium Żródło: commons.wikimedia.org/Ian Wilson/creativecommons.org/licenses/by/2.0/deed.en/zmiana rozmiaru

Anglicy otworzą stadiony dla kibiców. Podano datę, znamy także limity osób na trybunach

22 Luty 2021 Aleksy KiełbasaAleksy Kiełbasa

Premier League ma otworzyć stadiony. Jak podaje brytyjska prasa, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson miał zadecydować, że obiekty angielskiej ekstraklasy zostaną otwarte w połowie maja. Na niektórych trybunach będzie mogło pojawić się nawet 10 tysięcy kibiców. To przełomowa decyzja dla europejskiego futbolu, bowiem oznacza to, że fani będą mogli również oglądać z trybun mecze Euro 2020.

  • Boris Johnson planuje otworzyć stadiony Premier League od 17 maja
  • Na niektórych obiektach będzie mogło zasiąść 4 tysiące kibiców, a na innych nawet 10 tysięcy
  • W związku z tym trybuny powinny zostać zajęte również podczas czerwcowego Euro 2020

Wreszcie dobre wiadomości dla kibiców piłki nożnej, a w szczególności fanów Premier League. Boris Johnson podczas wystąpienia w Izbie Gmin przedstawił pomysł stopniowego otwierania stadionów na najważniejsze wydarzenia sportowe.

Do tego grona zalicza się oczywiście Premier League, ale premier Wielkiej Brytanii mówił również o Euro 2020, Wimbledonie Pucharze Świata w Rugby. Początkowo, czyli od 17 maja fani sportu mieliby w mniejszej liczbie pojawiać się na obiektach sportowych, a zwiększenie puli miałoby nastąpić 21 czerwca.

Premier League: kibice mają wrócić na stadiony. Ich liczba ma być początkowo zależna od pojemności stadionu

Brytyjski rząd proponuje, aby liczba kibiców na danym stadionie była uzależniona od jego pojemności. I tak na największych obiektach miałoby pojawić się jednocześnie maksymalnie 10 tysięcy fanów lub mieliby oni zająć 1/4 miejsc siedzących. Z kolei mniejsze stadiony miałyby wpuszczać do 4 tysięcy widzów.

Jerzy Brzęczek może znów objąć polską drużynę. Były selekcjoner wróci do Ekstraklasy?
Jerzy Brzęczek może znów objąć polską drużynę. Były selekcjoner wróci do Ekstraklasy? Czytaj dalej

Dodatkowo w ramach programu badawczego dotyczącego wydarzeń sportowych planowane jest podjęcie działań pilotażowych w celu zbadania, w jaki sposób takie wydarzenia mogą odbywać się bez potrzeby dystansowania społecznego przy użyciu innych środków łagodzących.

Johnson jasno zakomunikował, iż zamierza ostrożnie podchodzić do łagodzenia ograniczeń i dopiero na początku kroku czwartego znoszenia obostrzeń w Wielkiej Brytanii, czyli najwcześniej od 21 czerwca stadiony mogłyby zostać w pełni otwarte.

Finał Pucharu Anglii bez kibiców

Niestety data ponownego otwarcia jest jeszcze odległa i została zaplanowana tak, że podczas finału Pucharu Anglii, który odbędzie się 15 maja, kibice nie zasiądą na trybunach Wembley. Dopiero 2 dni później ma zostać wdrażany w życie pomysł otwierania stadionów.

Dobrą wiadomością jest to, że fani Premier League będą mogli obejrzeć z wysokości trybun ostatnią kolejkę bieżącego sezonu angielskiej ekstraklasy.

Ponadto kibice mają pojawić się przede wszystkim na takich zawodach jak Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 2020, Wimbledonie oraz Pucharze Świata w rugby. Niestety w Polsce ten temat wciąż nie jest poruszany. Z tego powodu w trakcie ostatniej kolejki PKO BP Ekstraklasy na trybunach można było zobaczyć transparenty, których treść nawoływała do otwarcia polskich stadionów.

Źródło: Daily Mail

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu

Następny artykuł