Swiatsportu.pl
Mistrzostwa Europy pływanie Radosław Kawęcki

Giorgio Scala / Deepbluemedia / via www.imago-images.de/Imago Sp

Radosław Kawęcki mistrzem Europy!

20 Marca 2022

Autor tekstu:

Łukasz Kowalski

Udostępnij:

Mistrzostwa Europy w pływaniu, które odbywają się w rosyjskim Kazaniu, przyniosły kolejny medal dla Polaków. W niedzielę mistrzem Starego Kontynentu na 200 metrów stylem grzbietowym został Radosław Kawęcki. To już ósmy krążek wywalczony w Rosji przez Biało-Czerwonych.

Mistrzostwa Europy w pływaniu w niedzielę były świadkiem kolejnego wielkiego sukcesu Polaków. W finale na 200 metrów kibice mogli zobaczyć aż dwóch naszych reprezentantów: weterana Radosława Kawęckiego i mistrza europy juniorów z tego roku Ksawerego Masiuka.

Mistrzostwa Europy w pływaniu: Złoto Kawęckiego

Kawęcki spokojnie rozpoczął finałowy wyścig. Po pierwszych 50. metrach 30-latek zajmował ostatnie miejsce w stawce, ale w końcu zaczął przyspieszać i na połowie dystansu zajmował już piątą lokatę.

Końcówka należała już tylko do reprezentanta Polski. Na piątym nawrocie wskoczył na pierwsze miejsce, którego nie oddał do samego końca. Polak na ostatnich metrach wręcz znokautował rywali i z czasem 1:48.46 ponownie został mistrzem Europy.

Więcej emocji było za plecami Kawęckiego. Drugie miejsce z czasem 1:49.73 wywalczył Włoch Lorenzo Mora, a podium uzupełnił jego rodak Michelle Lamberti, który uzyskał wynik 1:50.26. Masiuk finał zakończył na szóstym miejscu z rezultatem 1:52.86.

Kolejny medal Kawęckiego

Tym samym Kawęcki obronił tytuł mistrzowski wywalczony dwa lata temu w Glasgow. Do tego to jest już jego ósmy złoty medal mistrzostw Europy wywalczony na krótkim basenie 25 metrów. Polak był najlepszy na Starym Kontynencie w rywalizacji na 200 metrów w latach 2011, 2012, 2013, 2015 oraz w 2019 roku. Do tego dołożył złota na 100 metrów w 2011 i 2015 roku. Do tego dołożył srebro wywalczone w 2009 i 2017 roku.

Łącznie Kawęcki podczas swojej kariery zdobył 20 medali mistrzostw świata i mistrzostw Europy na długim i krótkim basenie. Do pełni szczęścia brakuje mu jedynie sukcesu na igrzyskach olimpijskich. Najbliżej podium był w Londynie dziewięć lat temu, kiedy zajął czwarte miejsce.

Złoto Kawęckiego jest ósmym medalem wywalczonym przez Biało-Czerwonych w Kazaniu. Złoty medal na 100 metrów stylem zmiennym Alicja Tchórz, do tego srebro na 50 i 100 metrów stylem zmiennym wywalczyła Katarzyna Wasick. Po brązie wywalczyli także Jakub Majerski na 100 metrów stylem motylkowym oraz Paweł Juraszek na 50 metrów stylem dowolnym. Do tego po brązie wywalczyły sztafeta kobiet na 4 × 50 metrów stylem dowolnym, a także sztafeta mieszana 4 × 50 metrów.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • Bandyckie zachowanie Kamila Glika we Włoszech. Brutalnie zaatakował rywala i został wyrzucony z boiska (WIDEO)

  • Właśnie podano wstrząsające wiadomości. Nie żyje wybitny polski olimpijczyk i wicemistrz świata

  • Niewiarygodne, co zrobił Manuel Neuer w trakcie meczu Bayernu Monachium. Nagle wybiegł z bramki (FOTO)

Łukasz KowalskiAutor

Redaktor serwisu SwiatSportu.pl. Zbierałem doświadczenie w Radiu Zachód, RMF FM, Polskim Radiu i Polsacie Sport. Pasjonat sportu, kinematografii i seriali

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: lukasz.kowalski@iberion.pl

Podobne artykuły

Nie żyje Desiet Kidane kolarstwo

Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki

Czytaj więcej >
Wypadek reprezentacji Polski

Poważny wypadek samochodowy polskich kolarzy we Włoszech. Jeden z nich trafił do szpitala (FOTO)

Czytaj więcej >

Świat Sportu zmienia się w goniec.pl - Sport

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >