Swiatsportu.pl > Pływanie

Pływanie

Pływanie

Kornelia Fiedkiewicz
19.03.2022 07:59 Polscy pływacy wzywają prezesa PZP do dymisji. Wystosowali do niego list otwarty

Wciąż unosi się echo skandalu wokół PZP i polskiej kadry pływackiej. W wyniku błędu polskiego związku szóstka członków naszej reprezentacji nie wystartuje na igrzyskach olimpijskich w Tokio. Nasi pływacy wystosowali list otwarty do prezesa Pawła Słomińskiego, w którym domagają się jego dymisji i wskazują, że "zasada jakoś to będzie" nie działa na szczeblu międzynarodowym. Polscy pływacy, którym odebrano możliwość startu na IO w Tokio wystosowali list otwarty do prezesa PZPW liście domagają się oni dymisji Pawła Słomińskiego Ponadto wymieniony jest szereg błędów, jakie popełniła i popełnia federacja Tuż przed igrzyskami olimpijskimi w polskiej kadrze ogromny skandal. Wskutek błędu PZP, który umywał się od odpowiedzialności, szóstka członków naszej kadry Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska, Paulina Peda, Mateusz Chowaniec, Jan Kozakiewicz i Jakub Kraska nie wystąpią na olimpiadzie w Tokio. Więcej pisaliśmy dla Was o tym tutaj i tutaj. Teraz cała szóstka wystosowała list otwarty do prezesa związku Pawła Słomińskiego, w którym nie brakuje cierpkich słów na temat funkcjonowania PZP oraz apelu o dymisję obecnego szefa federacji. "Winna jest cała instytucja" - podkreślają nadawcy listu.

AGENCJA SEEast News
19.03.2022 07:59 Polscy pływacy mogą dostać gigantyczne odszkodowanie. Szykują pozew wobec PZP

Nie milkną echa skandalu, w którego centrum znalazła się szóstka polskich pływaków. Nasi reprezentacji przez błąd Polskiego Związku Pływackiego zostali pozbawieni szansy udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio i choć byli już w Japonii, musieli wrócić do kraju. Poszkodowani zapowiadają walkę ze związkiem i szykują oficjalny pozew. Eksperci są zdania, że sportowcy mogą otrzymać wielomilionowe odszkodowanie.Szóstka polskich pływaków, którzy przez błąd PZP nie mogą wystartować w igrzyskach, jest już w PolscePoszkodowani sportowcy zapowiadają walkę na drodze sądowej z Polskim Związkiem PływackimZdaniem ekspertów zawodnicy mogą wywalczyć wielomilionowe odszkodowanieSzóstka polskich pływaków, którzy przez błąd Polskiego Związku Pływackiego straciła szansę na start w igrzyskach olimpijskich w Tokio, jest już w Polsce. Sportowcy zapowiadają walkę o odszkodowanie za wyrządzone krzywdy. Mogą otrzymać nawet kilka milionów złotych.

Reprezentacja Polski kobiet w pływaniu
19.03.2022 07:58 Katarzyna Wasick wicemistrzynią Europy. Polki z brązowym medalem w sztafecie

Polki znakomicie rozpoczęły tegoroczne mistrzostwa Europy w pływaniu, których gospodarzem jest Kazań. Dziś Katarzyna Wasick została wicemistrzynią Starego Kontynentu na krótkim basenie w stylu dowolnym, a wczoraj wywalczyła wraz z koleżankami brąz w sztafecie. Warto podkreślić, że za nami dopiero dwa dni rywalizacji o medale. Katarzyna Wasick została wicemistrzynią Europy na krótkim basenie w stylu dowolnym W tym samym stylu Katarzyna Wasick, Kornelia Fiedkiewicz, Dominika Sztandera i Alicja Tchórz zdobyły wczoraj brązowy medal w sztafecieNaszej męskiej sztafecie niestety już nie poszło tak dobrzeWczoraj rozpoczęły się mistrzostwa Europy w pływaniu na krótki basenie (25-metrowym przy. red.). Już pierwszego dnia reprezentacja Polski sięgnęła po medal. Konkretnie uczyniły to nasze pływaczki w sztafecie 4x50 m stylem dowolnym. Dziś drugi krążek dla siebie i naszej kadry dołożyła Katarzyna Wasick, zdobywając wicemistrzostwo Europy także w tylu dowolnym.

Paweł Juraszek na mistrzostwach Europy
19.03.2022 07:57 Paweł Juraszek brązowym medalistą mistrzostw Europy w pływaniu

Paweł Juraszek został brązowym medalistą mistrzostw Europy w pływaniu. Nasz reprezentant zajął ex aequo trzecie miejsce z Rosjaninem Władimirem Morozowem. To trzeci krążek Polaka na imprezie tej rangi i pierwszy zdobyty w rywalizacji indywidualnej.Paweł Juraszek wywalczył brązowy medal ME Polak zajął trzecie miejsce w wyścigu na 50 m stylem dowolnymTo już czwarty krążek Biało-Czerwonych na mistrzostwach w KazaniuOd dwóch dni w Kazaniu odbywają się mistrzostwa Europy na krótkim basenie. Polacy w ich trakcie odnoszą na razie duże sukcesy. Dziś do grona medalistów dołączył Paweł Juraszek, który zdobył swój trzeci krążek w karierze na mistrzostwach Starego Kontynentu.

Projekt bez tytułu - 2021-11-07T175031.431
19.03.2022 07:57 Radosław Kawęcki mistrzem Europy!

Mistrzostwa Europy w pływaniu, które odbywają się w rosyjskim Kazaniu, przyniosły kolejny medal dla Polaków. W niedzielę mistrzem Starego Kontynentu na 200 metrów stylem grzbietowym został Radosław Kawęcki. To już ósmy krążek wywalczony w Rosji przez Biało-Czerwonych.Mistrzostwa Europy w pływaniu w niedzielę były świadkiem kolejnego wielkiego sukcesu Polaków. W finale na 200 metrów kibice mogli zobaczyć aż dwóch naszych reprezentantów: weterana Radosława Kawęckiego i mistrza europy juniorów z tego roku Ksawerego Masiuka.

Świeczka
19.03.2022 07:51 Nie żyje Małgorzata Gembicka, była reprezentantka Polski

Nie żyje Małgorzata Gembicka. O śmierci byłej reprezentantki Polski poinformował Polski Związek Pływacki. Zawodniczka, którą swego czasu uważano za następczynię Otylii Jędrzejczak, odeszła w wieku zaledwie 36 lat. Małgorzata Gembicka znakomicie radziła sobie jako juniorka. Zawodniczka będącą wychowanką Śląska Wrocław w 2000 roku na mistrzostwach Europy juniorów zdobyła dwa brązowe medale - na 100 i 200 metrów delfinem. Dlatego uważano ją za następczynię Otylii Jędrzejczak. Jako seniorka pływaczka nie radziła już sobie tak dobrze. Co prawda popłynęła w finale mistrzostw Europy, ale nie zdobyła medalu. Wielokrotnie zostawała za to mistrzynią Polski, a do dziś należy do niej kilka rekordów.

Projekt bez tytułu - 2021-07-30T114324.951
19.03.2022 07:42 Kawęcki szósty na igrzyskach. Majerski w finale, 15-letnia Bernat odpadła w półfinale

Polacy z mieszanymi uczuciami rozpoczęli piątkowe zmagania na olimpijskiej pływalni. Szósty w finale na 200 m stylem grzbietowym był Radosław Kawęcki, na półfinale swój udział na igrzyskach zakończyła 15-letnia Laura Bernat. Z kolei do finału na 100 m motylkiem awansował Jakub Majerski.Igrzyska olimpijskie: Kawęcki szósty w olimpijskim finale na 200 m stylem grzbietowym15-letnia Laura Bernat na półfinale zakończyła swój olimpijski debiutW finale na 100 m motylkiem zameldował się Jakub MajerskiPiątkowe zmagania na olimpijskiej pływalni dla Polaków rozpoczął Radosław Kawęcki. Polak po dziewięciu latach ponownie wystartował w finale olimpijskim na 200 m stylem grzbietowym. 29-latek w Londynie zajął czwarte miejsce i otarł się o medal.Kawęcki od początku nie był wskazywany jako kandydat do medalu, ale w przeszłości już pokazywał, że umie się zmobilizować na najważniejsze wyścigi. Przepustkę do finału wywalczył w czwartek z siódmym czasem, ale to nie było najważniejsze. Siłę chciał pokazać w decydującym wyścigu.

Projekt bez tytułu - 2021-05-22T224251.375
19.03.2022 07:37 Mistrzostwa Europy w pływaniu: Polacy blisko medalu, rekord świata 16-latki

Mistrzostwa Europy w pływaniu zbliżają się do końca. W przedostatnim dniu czempionatu nie zabrakło polskich akcentów, choć żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się wywalczyć medalu. W sobotę minimum olimpijskie wywalczył Paweł Korzeniowski, do tego czwarte miejsce wywalczyli Jan Kozakiewicz i sztafeta mieszana 4 × 100 m stylem dowolnym.Mistrzostwa Europy w pływaniu zakończą się w niedzielęPrzedostatniego dnia mistrzostw minimum olimpijskie wywalczył Paweł KorzeniowskiBlisko medalu był Jan Kozakiewicz i mieszana sztafeta 4 × 100 metrówMistrzostwa Europy w pływaniu, które w tym roku odbywają się w Budapeszcie, zakończą się już w niedzielę. Polacy na tegorocznym czempionacie zdobyli dotąd tylko jeden medal. We wtorek wicemistrzynią Europy została Katarzyna Wasick.Przedostatniego dnia czempionatu Biało-Czerwoni nie zdołali wywalczyć kolejnego krążka, ale to nie znaczy, że zabrakło polskich akcentów. Z bardzo dobrej strony pokazał się szczególnie Jan Kozakiewicz.

Katarzyna Wasick medal
19.03.2022 07:36 Katarzyna Wasick wicemistrzynią Europy!

Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w BudapeszciePolka była druga na 50 m stylem dowolnymW finale 29-latka ustanowiła nowy rekord PolskiKatarzyna Wasick nawiązała do pięknych tradycji polskiego pływania. 29-latka w Budapeszcie została wicemistrzynią Europy na 50 metrów stylem dowolnym. Poprzedni medal na długim basenie zdobyła Otylia Jędrzejczyk w 2006 roku podczas imprezy również rozgrywanej w stolicy Węgier.Wasick przegrała jedynie z utytułowaną Holenderką Ranomi Kromowidjojo, która popłynęła w czasie 23,97 s. Polka uzyskała 24.17 s. tyle samo co mistrzyni olimpijska z Rio Dunka Pernille Blume. Tym samym Wasick ustanowiła rekord Polski.

Otylia Jędrzejczak
19.03.2022 07:31 Otylia Jędrzejczak przeżyła dramat

Otylia Jędrzejczak na początku XXI wieku była jednym z najlepszych polskich sportowcówW swojej biografii mówi nie tylko o swoich sukcesach, ale także o najtrudniejszych momentach w swojego życiaJednym z nich była ciąża byłej zawodniczki, której nie udało się utrzymaćOtylia Jędrzejczak na początku XXI wieku dała polskim kibicom wiele powodów do radości. Zdobywała medale mistrzostw świata, mistrzostw Europy, a eksplozja jej formy przyszła w trakcie igrzysk olimpijskich w Atenach w 2004 roku. Na greckich basenach zgarnęła złoty medal i dołożyła do tego dwa srebrne krążki.Jej sukcesy spowodowały, że była jednym z najbardziej popularnych polskich sportowców. Świadczą o tym trzy pierwsze miejsca w plebiscycie "Przeglądu Sportowego" na najlepszego sportowa roku. Pływaczka zgarniała ten tytuł w 2004, 2005 i 2006 roku.