ATTILA KISBENEDEK/AFP/East News
  • Katarzyna Wasick zdobyła srebrny medal mistrzostw Europy w Budapeszcie

• Polka była druga na 50 m stylem dowolnym

• W finale 29-latka ustanowiła nowy rekord Polski

Katarzyna Wasick nawiązała do pięknych tradycji polskiego pływania. 29-latka w Budapeszcie została wicemistrzynią Europy na 50 metrów stylem dowolnym. Poprzedni medal na długim basenie zdobyła Otylia Jędrzejczyk w 2006 roku podczas imprezy również rozgrywanej w stolicy Węgier.

Wasick przegrała jedynie z utytułowaną Holenderką Ranomi Kromowidjojo, która popłynęła w czasie 23,97 s. Polka uzyskała 24.17 s. tyle samo co mistrzyni olimpijska z Rio Dunka Pernille Blume. Tym samym Wasick ustanowiła rekord Polski.

Zresztą poprzedni należał do niej samej i przetrwał zaledwie trzy dni. 29-latka w Budapeszcie trzykrotnie biła rekord kraju. W eliminacjach uzyskała 24,51 s., a w półfinale popłynęła w czasie 24,34 s.

Polka pokazuje, że na kilka tygodni przed starte m igrzysk olimpijskich w Tokio dochodzi do swojej najlepszej formy. Wasick już w ubiegłym roku wyrobiła minimum olimpijskie. 7 marca 2020 roku popłynęła w czasie 24,58 s.

Medal 29-latki jest pierwszym krążkiem reprezentacji Polski na tegorocznych mistrzostwach Europy. Do tego jej rezultat z finału jest czwartym wynikiem na tegorocznych listach światowych, co pozwala Polce realnie marzyć o walce o medale w Tokio.

Dużo gorzej wyglądał występ reprezentantów Polski w innych konkurencjach. Alicja Tchórz zajęła ósme miejsce w półfinale sprintu stylem grzbietowym. O miejsce w finale musiała walczyć w dogrywce z Julie Jensen, obie uzyskały czas 28,01 s. W dogrywce lepsza okazała się jednak reprezentantka Danii.

Gorszy występ pozostałych Polaków

Do finału na 200 metrów stylem motylkowym nie zakwalifikował się 16-letni Krzysztof Chmielewski. Najmłodszy uczestnik tej konkurencji pokazał się z bardzo dobrej strony w eliminacjach, w których z czasem 1:55.46 zajął trzecie miejsce. W półfinale uzyskał 1:56.51, co było dziewiątym czasem, a do finału awansowała tylko czołowa ósemka. Trzynaste miejsce zajął Jakub Majerski.

Wydarzeniem wtorkowych finałów był występ Klimenta Kolesnikowa. Rosjanin pobił swój własny rekord świata na 50 metrów stylem grzbietowym. 20-latek po złoty medal popłynął w czasie 23,80 s.

Jego poprzedni rekord był o 0,13 s. gorszy, a ustanowił go podczas poniedziałkowych półfinałów. Kolesnikow we wtorek nie dał żadnych szans rywalom. Drugi Rumun Robert-Andrei Glinta stracił do niego 0,62 s., a trzeci Hiszpan De Oliveira Hugo Gonzalez 0,67 s.

Dla Kolenikowa to kolejny złoty medal na tych mistrzostwach Europy. W poniedziałek razem z kolegami triumfował w sztafecie 4 × 100 metrów. Mistrzostwa zakończą się w niedzielę.