Swiatsportu.pl > Piłka nożna > Znamy kadrę na Euro 2020
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:36

Znamy kadrę na Euro 2020

Powołania Euro 2020
Beata Zawadzka/East News

Powołania do reprezentacji Polski ogłoszone. Selekcjoner Biało-Czerwonych Paulo Sousa o 12 ogłosił listę 26 zawodników, którzy pojadą na turniej. Dodatkowo w kadrze znalazł się jeszcze dodatkowy bramkarz.

PZPN zdecydował się ogłosić w bardzo kreatywny sposób. W mediach społecznościowych opublikowano filmik, który imitował rozmowę na portalu Gadu-Gadu i w ten sposób przedstawiono kolejnych kadrowiczów.

Powołania na Euro 2020 rozesłane

Jeszcze przed ogłoszeniem powołań wiadomo było, że w kadrze nie znajdą się pewniacy do wyjazdu, czyli Krzysztof Piątek i Arkadiusz Reca. Obaj doznali kontuzji w ostatnich dniach, obaj muszą przejść operację i obaj nie zdążą się wykurować na turniej.

Media spekulowały, że w miejsce napastnika Herthy Berlin może zająć ktoś z dwójki; Jakub Świerczok - Dawid Kownacki. W szerokiej kadrze znaleźli się obaj. Oprócz nich Sousa zabrał jeszcze trzech napastników. Oczywiście kapitana kadry Roberta Lewandowskiego, a także Arkadiusza Milika i Karola Świderskiego.

Z kolei miejsce Recy na lewej stronie defensywy zajmie najpewniej Maciej Rybus, ale szansę pokazania się w treningu otrzyma także Tymoteusz Puchacz z Lecha Poznań. Na liście rezerwowych znalazł się jeszcze Robert Gumny.

Do tego szansę pokazania się selekcjonerowi będzie miał Tomasz Kędziora, którego Sousa pominął przy okazji marcowych meczów eliminacji mistrzostw świata. Obronę uzupełnią podstawowi w ostatnich latach Kamil Glik, Jan Bednarek i Bartosz Bereszyński, a do tego dojdą jeszcze Kamil Piątkowski, Michał Helik, a także Paweł Dawidowicz.

Poznaliśmy kadrę na Euro 2020

Wyjaśniła się także sytuacja bramkarzy. Selekcjoner na zgrupowanie w Opalenicy zabiera tylko trzech bramkarzy. Do samego końca o pozycję bramkarza nr. 3 w kadrze walczyli Łukasz Skorupski i Bartłomiej Drągowski. Portugalski szkoleniowiec zdecydował się na tego pierwszego. Do tego w kadrze znalazło się miejsce dla Radosława Majeckiego, ale on nie będzie zaangażowany w turniej.

Zaskoczeń nie było przy powołaniach zawodników środka pola. Sousa zdecydował się zabrać siedmiu środkowych pomocników: Piotra Zielińskiego, Grzegorza Krychowiaka, Mateusza Klicha, Jakuba Modera, Kacpra Kozłowskiego, oraz Karola Linettego. Do tego dojdzie trzech skrzydłowych: Kamil Jóźwiak, Przemysław Płacheta, Przemysław Frankowski. Na liście rezerwowych znaleźli się Rafał Augustyniak, Kamil Grosicki oraz Sebastian Szymański. 

Ta grupa spotka się już za tydzień w Opalenicy, gdzie rozpocznie przygotowania do turnieju. W trakcie pierwszego zgrupowania Biało-Czerwoni rozegrają dwa mecze kontrolne. 1 czerwca z Rosją i 8 czerwca z Islandią. Do północy 1 czerwca selekcjoner musi przestawić listę 26 zawodników, którzy znajdą się w kadrze na Euro 2020.

Polacy swój pierwszy mecz rozegrają 14 czerwca ze Słowacją w Sankt Petersburgu. Pięć dni później w Sewilli zmierzą się z Hiszpanią. Fazę grupową zakończy rywalizacja Biało-Czerwonych ze Szwecją ponownie w Sankt Petersburgu.

Kadra reprezentacji Polski na Euro 2020:

Bramkarze: Szczęsny, Fabiański, SkorupskiObrońcy: Bereszyński, Kędziora, Glik, Bednarek, Piątkowski, Dawidowicz, Helik, Rybus, PuchaczPomocnicy: Krychowiak, Klich, Moder, Zieliński, Jóźwiak, Frankowski, Kozłowski, Linetty, PłachetaNapastnicy: Lewandowski, Milik, Kownacki, Świerczok, Świderski

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane