Swiatsportu.pl > Inne sporty > Mistrzostwa Europy w pływaniu: Polacy blisko medalu, rekord świata 16-latki
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:37

Mistrzostwa Europy w pływaniu: Polacy blisko medalu, rekord świata 16-latki

Projekt bez tytułu - 2021-05-22T224251.375
TOBIAS SCHWARZ/AFP/East News

Mistrzostwa Europy w pływaniu zbliżają się do końca. W przedostatnim dniu czempionatu nie zabrakło polskich akcentów, choć żadnemu z naszych reprezentantów nie udało się wywalczyć medalu. W sobotę minimum olimpijskie wywalczył Paweł Korzeniowski, do tego czwarte miejsce wywalczyli Jan Kozakiewicz i sztafeta mieszana 4 × 100 m stylem dowolnym.

• Mistrzostwa Europy w pływaniu zakończą się w niedzielę

• Przedostatniego dnia mistrzostw minimum olimpijskie wywalczył Paweł Korzeniowski

• Blisko medalu był Jan Kozakiewicz i mieszana sztafeta 4 × 100 metrów

Mistrzostwa Europy w pływaniu, które w tym roku odbywają się w Budapeszcie, zakończą się już w niedzielę. Polacy na tegorocznym czempionacie zdobyli dotąd tylko jeden medal. We wtorek wicemistrzynią Europy została Katarzyna Wasick.

Przedostatniego dnia czempionatu Biało-Czerwoni nie zdołali wywalczyć kolejnego krążka, ale to nie znaczy, że zabrakło polskich akcentów. Z bardzo dobrej strony pokazał się szczególnie Jan Kozakiewicz.

Mistrzostwa Europy w pływaniu: Polacy blisko medalu

Polski pływak w piątkowych eliminacjach ustanowił nowy rekord Polski na 50 m stylem klasycznym, który obecnie wynosi 26,82 s. Jednak w sobotę, nawet gdyby zbliżył się do tego rezultatu, nie zdobyłby medalu.

Złoto zdobył rekordzista świata Adam Peaty, który uzyskał 26,21 s. Drugie miejsce zajął Białorusin Ilja Szymanowicz z czasem 26,55, a podium uzupełnił reprezentant Włoch Nicolo Martinenghi, który popłynął w czasie 26,68 s. Kozakiewicz z wynikiem 27,10 s. zajął czwarte miejsce.

Blisko miejsca na podium była także mieszana sztafeta 4 × 100 m stylem dowolnym. Biało-Czerwoni w składzie Jakub Kraska, Kacper Majchrzak, Alicja Tchórz, Katarzyna Wasick ustanowili nowy rekord Polski z wynikiem 3:25.59. Wygrała reprezentacja Wielkiej Brytanii, przed Holandią i Włochami.

W sobotnim finale 200 metrów stylem grzbietowym zaprezentowali się Radosław Kawęcki i Jakub Skierka. Wicemistrz świata z 2013 i 2015 roku zajął szóste miejsce, a tuż za nim uplasował się 22-letni kolega z kadry.

Fenomenalny występ 16-letniej pływaczki

Niewiele zabrakło, a do finału na 100 m stylem motylkowym awansowałby Paweł Korzeniowski. 35-latek w swoim półfinale uzyskał czas 51,72, co dało mu ostatecznie dziewiąte miejsce.

Choć ten wynik nie pozwoli weteranowi polskiego pływania na walkę o medale mistrzostw Europy, to dał mu przepustkę na igrzyska olimpijskie w Tokio. Dla Korzeniowskiego będzie to już piąty występ na igrzyskach.

Do tej pory jego najlepszym występem był debiut w Atenach. Tam w finale na 200 m stylem motylkowym zajął czwarte miejsce. Na pozostałych imprezach wywalczył awans do finałów, ale do medalu zawsze trochę brakowało.

Wydarzeniem sobotniej rywalizacji w Budapeszcie był fenomenalny występ 16-letniej Benedetty Pilato. Rewelacyjna Włoszka w półfinale z czasem 29,30 s pobiła rekord świata na 50 m stylem klasycznym. Poprzedni należał do AmeryLilly King i był gorszy o jedną dziesiątą sekundy. Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: