Swiatsportu.pl > TOKYO 2020 > Polscy pływacy mogą dostać gigantyczne odszkodowanie. Szykują pozew wobec PZP
Mateusz Dziubiński
Mateusz Dziubiński 19.03.2022 07:59

Polscy pływacy mogą dostać gigantyczne odszkodowanie. Szykują pozew wobec PZP

AGENCJA SEEast News
AGENCJA SE/East News

Nie milkną echa skandalu, w którego centrum znalazła się szóstka polskich pływaków. Nasi reprezentacji przez błąd Polskiego Związku Pływackiego zostali pozbawieni szansy udziału w igrzyskach olimpijskich w Tokio i choć byli już w Japonii, musieli wrócić do kraju. Poszkodowani zapowiadają walkę ze związkiem i szykują oficjalny pozew. Eksperci są zdania, że sportowcy mogą otrzymać wielomilionowe odszkodowanie.

  • Szóstka polskich pływaków, którzy przez błąd PZP nie mogą wystartować w igrzyskach, jest już w Polsce

  • Poszkodowani sportowcy zapowiadają walkę na drodze sądowej z Polskim Związkiem Pływackim

  • Zdaniem ekspertów zawodnicy mogą wywalczyć wielomilionowe odszkodowanie

Szóstka polskich pływaków, którzy przez błąd Polskiego Związku Pływackiego straciła szansę na start w igrzyskach olimpijskich w Tokio, jest już w Polsce. Sportowcy zapowiadają walkę o odszkodowanie za wyrządzone krzywdy. Mogą otrzymać nawet kilka milionów złotych.

Polscy pływacy zapowiadają pozew przeciwko PZP

Wciąż nie milkną echa skandalu, który wybuchł w Polskim Związku Pływackim na kilka dni przed rozpoczęciem igrzysk olimpijskich w Tokio. Szóstka naszych pływaków straciła szanse na udział w najważniejszej imprezie sportowej świata z powodu błędu PZP.  W efekcie Alicja Tchórz, Aleksandra Polańska, Paulina Peda, Mateusz Chowaniec, Jan Kozakiewicz i Jakub Kraska musieli opuścić wioskę olimpijską i wrócić nagle do kraju (więcej TUTAJ).

Pływacy wrócili już do kraju i zapowiadają walkę z Polskim Związkiem Pływackim. Domagają się przede wszystkim dymisji prezesa Pawła Słomińskiego. Na tym nie zamierzają jednak poprzestać. Zamierzają dochodzić swoich praw na drodze sądowej, co potwierdziła Alicja Tchórz.

- Chcemy jeszcze naszykować jakiś pozew zbiorowy. Jeszcze jesteśmy przed rozmowami z prawnikami. Mam nadzieję, że odpowiednie konsekwencje zostaną wyciągnięte i środowisko pływackie przejrzy na oczy, a zmiany nastąpią - powiedziała zawodniczka w rozmowie z TVN24.

Zdaniem ekspertów pływacy mogą wywalczyć wielomilionowe odszkodowanie. Przez błąd PZP stracili szansę na udział w imprezie, której podporządkowują swoje całe życie. Dla portalu money.pl wypowiedział się na ten temat mecenas Jacek Dubois. 

- Możliwe, że potrzebne będzie powołania biegłego w zakresie treningu i przygotowania do imprez najwyższej rangi. To całkowicie zmienia tryb życia. Trzeba teraz ocenić, ile warta jest utrata szansy wystąpienia w czymś niepowtarzalnym - powiedział prawnik.

- Sportowcy ci zostali też upokorzeni, pozbawieni jakiejś wartości, radości. Co więcej, to winny zaniedbania powinien wyjść z inicjatywą i zaproponować takie rozwiązanie bez procesu - dodał Dubois.

Wielomilionowe odszkodowanie dla poszkodowanych pływaków?

Na jakie kwoty mogą liczyć poszkodowani pływacy, jeśli sąd opowie się po ich stronie? Zdaniem Marcina Kwietnia z kancelarii “Kwiecień prawo sportowe”, trzeba przyjąć tutaj specjalne zasady oceny poniesionych strat. Zdaniem eksperta, pływacy mogą wywalczyć odszkodowanie sięgające nawet kilku milionów złotych.

- To jest sport. Nie można zatem wykluczyć, że każdy z nich miał szanse na miejsce na podium. Gdybym ja szykował pozew, to brałbym pod uwagę pozycje 1-3. Zatem te, które związane są z wysokimi nagrodami i emeryturą olimpijską. Do tego dochodzi również wartość potencjalnie utraconych kontraktów sponsorskich - powiedział na łamach money.pl.

- W pozwie, oprócz odszkodowania, domagałbym się też zrekompensowania strat moralnych, rozczarowania, możliwości wyboru innej kariery zawodowej, strat na polu rodzinnym. Tu też bym nie odpuszczał, bo strata jest dla mnie oczywista. W sumie i w polskich warunkach może to być kwota w przedziale od kilkuset tysięcy do nawet miliona zł na jednego zawodnika - podsumował Marcin Kwiecień. 

Źródło: money.pl

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu: 

Powiązane