Swiatsportu.pl
Aleksander Doba

facebook.com/Aleksander Doba

Znamy przyczynę śmierci Aleksandra Doby

26 Lutego 2021

Autor tekstu:

Mateusz Dziubiński

Udostępnij:

Aleksander Doba, słynny polski podróżnik, a także były akademicki mistrz Polski w kajakarstwie zmarł 22 lutego podczas wyprawy na Kilimandżaro. Kilka dni po opublikowaniu przez rodzinę słynnego Polaka informacji o jego śmierci na jaw wychodzą nowe szczegó

Aleksander Doba zmarł 22 lutego podczas wejścia na najwyższy szczyt Afryki, czyli Kilimandżaro. Kilka dni od tego niezwykle smutnego wydarzenia poznaliśmy nowe szczegóły dotyczące jego śmierci. Klub, który odpowiadał za organizację wyprawy 74-latka, opublikował specjalne oświadczenie oraz informacje o przyczynie zgonu słynnego podróżnika i sportowca.

Aleksander Doba nie żyje. Są nowe informacje na temat śmierci słynnego podróżnika

- Z głębokim żalem zawiadamiamy, że dnia 22 lutego zmarł wielki kajakarz Aleksander Doba. Zmarł śmiercią podróżnika, zdobywając najwyższy szczyt Afryki - Kilimandżaro. Spełniając swoje marzenia. Pogrążona w żalu żona, synowie, synowe i wnuczki - taki komunikat pojawił się we wtorek na facebookowym profilu Aleksandra Doby. Śmierć słynnego podróżnika i byłego akademickiego mistrza Polski w kajakarstwie poruszyła Polaków.

W mediach pojawiło się sporo pytań i spekulacji dotyczących śmierci Aleksandra Doby. Teraz nowe światło na tę smutną sprawę rzuca akt zgonu wydany przez Tanzanię. Informacje w nim zawarte przekazał w specjalnym oświadczeniu klub "Soliści", który organizował wyprawę 74-latka. Najważniejsze fragmenty oświadczenia przytaczamy poniżej. 

- Pragniemy poinformować, że według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra nastąpiła z przyczyn naturalnych. W tym momencie absolutnym priorytetem jest dla nas kontakt z rodziną Aleksandra Doby oraz dopełnienie wszelkich formalności. (...) - czytamy na wstępie oświadczenia opublikowanego na stronie internetowej klubu.

Aleksander Doba zdaniem wielu osób był jednym z najwybitniejszych polskich podróżników, a u wielu zdziwienie wywołało także to, że doszło do tak niespodziewanego wypadku. Komunikat tłumaczy jednak, że podróżnik był pod stałą opieką ludzi specjalizujących się w kontrolowaniu stanu zdrowia.

- Za realizację części turystycznej wyprawy, której uczestnikiem był Aleksander Doba, odpowiadają polscy liderzy. Natomiast od momentu przekroczenia bram parku narodowego, wyprawę prowadzi licencjonowana agencja lokalna: przewodnicy i inni reprezentanci agencji. (...) Grupa, której członkiem był Aleksander Doba, wyruszyła zdobywać szczyt w asyście 104 osób, w tym 16 przewodników, 84 tragarzy oraz 4 kucharzy – zgodnie z wymaganiami parku narodowego, na terenie którego znajduje się Kilimandżaro. Lokalna agencja dysponowała zestawami pierwszej pomocy, butlami tlenowymi, rozbudowaną apteczką z lekami na chorobę wysokościową i wszystkimi niezbędnymi przy takich wyprawach środkami. Zabezpieczenia były dostępne podczas całej wyprawy, w tym podczas ataku szczytowego - kontynuują wpis "Soliści".

W oświadczeniu pojawia się także informacja o tym, że Aleksander Doba przez cały czas trwania wyprawy miał stale mierzone wszelkie parametry, które miałyby zadecydować o jego dalszych możliwościach kontynuowania wędrówki. Podkreślono, że w żadnym momencie nie miały być one niepokojące i nie niepokoiły ludzi zajmujących się jego zdrowiem.

- Odnosząc się do publikacji medialnych poruszających zasady wchodzenia i schodzenia ze szczytu, należy zaznaczyć, że grupa dojechała do parku narodowego 18 lutego 2021, a atak szczytowy nastąpił 5 dnia. Trasa Machame rekomendowana jest przez lokalnych przewodników, pod kątem sprawniejszej aklimatyzacji uczestników wyprawy. (...) W trakcie ataku szczytowego Aleksander był pod opieką dwóch, bardzo doświadczonych przewodników, którzy mają na koncie ponad 400 wejść na szczyt. Z kolei długość trekkingu oferowanego przez Klub i realizowanego przez lokalną agencję, odpowiada innym ofertom dostępnym również na polskim rynku turystycznym - czytamy.

Aleksander Doba zapisał się w historii Polski

Aleksander Doba zapisał nie w historii Polski i świata. W 2015 roku jako pierwszy człowiek w dziejach przepłynął samotnie Ocean Atlantycki, polegając jedynie na sile swoich mięśni. Dwukrotnie został akademickim mistrzem Polski w kajakarstwie. Triumfował także w zawodach drużynowych, w których startował razem ze swoimi synami. W 2015 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Trzy lata później wręczono mu także Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości. 

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

  • FIS podjął decyzję, będą dodatkowe konkursy Pucharu Świata w Planicy

  • Zabawna sytuacja podczas wywiadu Piotra Żyły dla TVP. Zupełnie zaskoczył dziennikarza (WIDEO)

  • UEFA znów musi przenosić mecze Ligi Mistrzów. Zamieszanie przed hitem 1/8 finału

Mateusz DziubińskiAutor

Ekspert ds. lig europejskich i historii futbolu. Znawca i miłośnik NBA oraz NHL i tenisa. Student europeistyki i filologii polskiej na Uniwersytecie Warszawskim.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@swiatsportu.pl

Podobne artykuły

WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY

Inne sporty

WIELKA WARSZAWSKA – WYŚCIGOWE ŚWIĘTO STOLICY

Czytaj więcej >
Kanał Sportowy

Inne sporty

Kanał Sportowy został zawieszony w serwisie YouTube

Czytaj więcej >
Juri Sedych nie żyje

Inne sporty

Nie żyje Jurij Siedych, rekordzista świata w rzucie młotem

Czytaj więcej >
Robert Kubica Aston Martin Sebastian Vettel

Inne sporty

Kubica może zostać w F1! Polak może zastąpić Vettela

Czytaj więcej >
Nie żyje Fabio Taborre

Inne sporty

Nie żyje Fabio Taborre, były włoski kolarz

Czytaj więcej >

Inne sporty

Lewis Hamilton cieszy się, że żyje po strasznym wypadku w GP Wloch

Czytaj więcej >