Swiatsportu.pl > Inne sporty > Amerykanie rozważają bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich
Łukasz Kowalski
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:32

Amerykanie rozważają bojkot Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Igrzyska Olimpijskie Chiny
FABRICE COFFRINI/AFP/East News
  • Zimowe Igrzyska Olimpijskie w Pekinie mogą odbyć się bez Amerykańskich sportowców

  • Władze USA rozważają bojkot imprezy ze względu na łamanie praw człowieka w Chianach

  • Departament Stanu mówi o konieczności wypracowania jasnego stanowiska z innymi państwami

W przyszłym roku Zimowe Igrzyska Olimpijskie po raz pierwszy w historii zawitają do Chin. Ceremonia otwarcia ma się odbyć 4 lutego i na niespełna rok przed startem imprezy, organizatorzy mają poważny problem.

Może się okazać, że na imprezie nie wystąpią sportowcy ze Stanów Zjednoczonych. Rząd USA rozważa udział swoich zawodnikach w przyszłorocznej imprezie organizowanej przez Chiny, co przyznał otwarcie rzecznik prasowy Departamentu Stanu USA, Ned Price na spotkaniu z dziennikarzami.

Igrzyska olimpijskie bez amerykańskich sportowców?

- Musimy to rozważyć. Wypracowanie wspólnej strategii działania będzie w interesie naszych sojuszników i partnerów - stwierdził. - Do igrzysk jeszcze trochę czasu. Nie chciałbym ustalać sztywnego harmonogramu, ale nasze dyskusje trwają - dodał.

Jednocześnie przyznał, że na razie rząd USA nie rozmawia o bojkocie z przedstawicielami innych państw, a toczy się jedynie wewnętrzna dyskusja na ten temat. Bojkot może być odpowiedzią na apele ponad 180 organizacji broniących praw człowieka.

Największym zarzutem, jakim mają Stany Zjednoczone do Chin, jest traktowanie przez władze Państwa Środka mniejszości religijnych w rejonie Xinjiang. To właśnie tam w obozach ma być przetrzymywanych ponad milion muzułmańskich Ujgurów.

Chiny oskarżane są o próbę etnicznego oczyszczenia muzułmańskich Ujgurów z północno-zachodniej części Chin. Nowy prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden otwarcie nazwał działania Chin "ludobójstwem".

USA rozważa bojkot imprezy w Pekinie

Władze Państwa Środka zaprzecza doniesieniom na temat masowych więzień, przymusowych prac czy torturowania Ujgurów. Jednocześnie uważają, że "reedukacja" wspomnianej mniejszości jest potrzebna do zwalczania ekstremizmu.

- Cały świat patrzy na nasz następny ruch. Nadszedł czas, by przenieść igrzyska do kraju, który jest symbolem demokracji i ucieleśnia idee olimpijskie. Igrzyska zimowe nie mogą się odbyć w Pekinie! Po prostu nie mogą - apelował niedawno John Katko, jeden z amerykańskich polityków.

Stany Zjednoczone w dotychczasowej historii tylko raz zbojkotowały igrzyska. Razem z reprezentantami Kanady, Norwegii, RFN nie uczestniczyła na imprezie w Moskwie w 1980 roku. Była to odpowiedź na interwencję ZSRR w Afganistanie.

Artykuły polecane przez redakcję Świat Sportu:

Powiązane