Swiatsportu.pl > Inne sporty > Anita Włodarczyk najlepszą lekkoatletką Europy? Ogromne wyróżnienie dla Polki
Łukasz Kowalski 19.03.2022 07:51

Anita Włodarczyk najlepszą lekkoatletką Europy? Ogromne wyróżnienie dla Polki

Projekt bez tytułu (54)
INA FASSBENDER/AFP/East News

Anita Włodarczyk w tym sezonie w wielkim stylu wróciła na światowy szczyt. Polka uporała się z kontuzją kolana i po raz trzeci z rzędu została mistrzynią olimpijską. Jej sukces został doceniony przez europejską federację lekkoatletyczną. Włodarczyk znalazła się w ścisłej czołówce w głosowaniu na lekkoatletkę roku.

Anita Włodarczyk ma za sobą dwa bardzo trudne sezonu. Polka zmagała się z urazem kolana, przez który musiała przejść operację. Przez kontuzję zabrakło jej na mistrzostwach świata w Dosze dwa lata temu. Mało tego jeszcze w ubiegłym roku nie była w stanie normalnie trenować.

Anita Włodarczyk wyróżniona

Do tego w międzyczasie zmieniła trenera i jej forma w sezonie olimpijskim była jedną wielką zagadką. Włodarczyk pokazała, że nie bez powodu od lat znajduje się na szczycie żeńskiej lekkiej atletyki.

Włodarczyk na igrzyskach olimpijskich w Tokio zdobyła trzeci z rzędu złoty medal. Dokonała tego jako pierwsza zawodniczka w historii. Drugą Chinkę Wang Zheng wyprzedziła o niemal 1,5 metra. Podium uzupełniła Malwina Kopron.

Kapitalny występ reprezentantki Polski nie uszedł uwadze europejskie federacji lekkoatletycznej. Włodarczyk znalazła się wśród nominowanych do tytułu zawodniczki roku. Nominację otrzymała także nasza wicemistrzyni olimpijska w rzucie oszczepem Maria Andrejczyk.

Włodarczyk z szansą na historyczne wyróżnienie

W czwartek ogłoszono, że Włodarczyk znalazła się w ścisłym finale. 36-latka o statuetkę powalczy z reprezentantką Holandii Sifan Hassan, która w Tokio została mistrzynią olimpijską w biegu na 5000 oraz 10000 metrów. Do tego w finałowej trójce znalazła się mistrzyni olimpijska w skoku wzwyż Rosjanka Marija Łasickiene.

Nominacje do tytułu sportowca roku otrzymali także reprezentanci Polski: mistrz olimpijski w rzucie młotem Wojciech Nowicki, a także Dawid Tomala, sensacyjny zloty medalista igrzysk w chodzie sportowym na 50 kilometrów.

W finałowej trójce wśród panów znaleźli się za to absolutny rekordzista świata i mistrz olimpijski w skoku o tyczce Szwed Armand Duplantis, a także Norweg Karsten Warholm - rekordzista świata w biegu na 400 metrów przez płotki. Stawkę uzupełnia mistrz olimpijski w biegu na 100 metrów Włoch Lamont Marcell Jacobs.

Najlepszych lekkoatletów 2021 roku poznamy 16 października podczas gali "Złote Kolce", która odbędzie się w Lozannie. Do tej pory jeszcze żaden polski sportowiec nie zdobył tytułu sportowca roku EAA.