Swiatsportu.pl > Tenis > Australian Open. Novak Djoković triumfatorem rozgrywek, jednostronny finał

• Dla 33-letniego zawodnika to osiemnasty wielkoszlemowy tytuł w karierze

Australian Open w niedzielę rano czasu polskiego poznał ostateczne rozstrzygnięcia. Turniej już tradycyjnie zamykał finał turnieju męskiego. W nim spotkali się Novak Djoković z rewelacyjnym w ostatnich miesiącach Daniłem Miedwiediewem.

25-letni tenisista z Rosji przystępował do niedzielnego finału po dwudziestu kolejnych wygranych meczach z rzędu. Na swojego pogromcę czekał od listopada ubiegłego roku. Jednak to Djoković był faworytem finału.

Australian Open ponownie wygrany przez Novaka Djokovicia

Serb jest numerem jeden w rankingu ATP, a do tego w korty w Melbourne należą do jego ulubionych. Przed niedzielnym finałem miał na koncie osiem zwycięstw w Australian Open, z czego dwa w ostatnich dwóch latach. Do tego panowie wcześniej mierzyli się ze sobą siedmiokrotnie, a ich bilans wynosił 4:3 na korzyść Serba.

Mecz rozpoczął się trzema zaskakująco łatwo wygranymi gemami przez Djokovicia. Serb przełamał swojego rywala i prowadził już 3:0. Rosjaninowi trochę zajęło, zanim wszedł na swój normalny poziom, ale wrócił do gry i doprowadził do remisu po 3.

W kolejnych gemach gra się bardzo wyrównała. Obaj panowie wykorzystywali swój serwis i wydawało się, że do rozstrzygnięcia pierwszego seta będzie potrzebny tie-break. Kolejny gorszy moment w meczu zaliczył Miedwiediew i Djoković pewnie wygrał ostatnie gemy, a całego seta 7:5.

Na początku drugiej partii wydawało się, że 25-letni Rosjanin kłopoty ma już za sobą. Przełamał Djokovicia i prowadził dwoma gemami. Potem jednak na korcie rządził Serb. Odebrał trzy podania rywala i pewnie wygrał 6:2.

Wielki triumf Serba na kortach w Australii

Rosjanin za przegraną drugą partię mógł mieć pretensje tylko do siebie. Popełniał zbyt wiele niewymuszonych błędów, które bezlitośnie wykorzystywał Djoković. Serb w finale grał swój najlepszy tenis w cały turnieju. W Miedwiediewie narastała coraz większa złość, której dał upust łamiąc swoją rakietę.

Ostatni set to popisowa gra Djokovicia, która wywoływała coraz większą frustrację u jego przeciwnika. 33-letni Serb szybko wypracował sobie wynik 3:0 i kontrolował przebieg spotkania. Rosjaninowi udało się jeszcze zmobilizować i doprowadzić do stanu 4:2, ale tego dnia był dla Djokovicia za słaby. Serb trzeciego seta wygrał 6:2 i zakończył mecz.

Dla Serba to osiemnasty w karierze tytuł wielkoszlemowy i dziewiąty triumf w Australian Open, z czego trzeci z rzędu. Więcej wygranych w turniejach wielkoszlemowych mają tylko Roger Federer i Rafael Nadal. Obaj mają na koncie po 20 takich tytułów.

W sobotę kibice poznali triumfatorkę turnieju żeńskiego Australian Open. Po zaciętym finale wygrała Naomi Osaka, która pokonała Jennifer Brady 6:4, 6:3. Dla Japonki to czwarty tytuł wielkoszlemowy w karierze. Iga Świątek odpadła w 1/8 finału po porażce z Simoną Halep.