Swiatsportu.pl
Adam Małysz

commons.wikimedia.org/Alexander Nilssen/ Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic

Czy Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Adam Małysz przyciągał przed telewizory miliony Polaków. Telewizyjne słupki osiągały kolejne, rekordowe wyniki, a wszystko dzięki wspaniałym sukcesom naszego mistrza. Jednak marzeniem każdego skoczka jest triumf w niezwykle prestiżowych niemiecko-austriac

Adam Małysz to ikona skoków narciarskich. Niektórzy uważają go nawet za najlepszego skoczka w historii tej dyscypliny. Orzeł z Wisły w trakcie swej kariera zdobył niemal wszystko, co tylko się dało. Ale czy Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni?

Adam Małysz na Turnieju Czterech Skoczni

Adam Małysz zadebiutował na Turnieju Czterech Skoczni w sezonie 1994/95, wówczas jednak zajął dopiero 55 miejsce.

Rok później było już znacznie lepiej, bowiem Polak zakończył zawody na wysokim 23 miejscu, jednak jego występ na turnieju w sezonie 1996/97 trzeba uznać za zdecydowanie udany, bowiem wówczas Orzeł z Wisły uplasował się na 8 pozycji, co oznaczało, ogromny sukces.

Niestety późniejsze 3 lata przyniosły wyraźną obniżką formy, gdzie Adamowi udało się tylko raz dostać do czołowej „30”. W sezonie 1997/98 Małysz zajął… 30 lokatę.

Czy Adam Małysz wygrał Turniej Czterech Skoczni?

Na szczęście przyszedł moment, w którym dzięki objęciu kadry przez Apoloniusza Tajnera oraz zbudowaniu odpowiedniego sztabu, możliwości drzemiące w Adamie Małyszu wreszcie eksplodowały.

I tak już od początku sezonu 2000/01, widać było, iż Adam Małysz może w tym roku namieszać w czołówce, bowiem Polak często triumfował w kwalifikacjach, ale nie potrafił jeszcze przełożyć tego wówczas na konkursy.

Początek tamtego Turnieju Czterech Skoczni wyglądał obiecujący. W Oberstdorfie Orzeł z Wisły był czwarty. W Garmisch-Partenkirchen stanął już na najniższym stopniu podium i zachwycił świat swoim rekordowym skokiem odległość 129,5 metra, który nie został pobity przez nikogo, aż… do momentu wyburzenia starej skoczni i wybudowania nowej. Ostatecznie po niemieckiej części turnieju Polak był drugi.

Austriacka część należały już jednak tylko do Adama Małysza. Nasz mistrz wygrał oba konkursy i dzięki temu udało mu się odnieść zwycięstwo w 49 edycji Turnieju Czterech Skoczni.

Warto podkreślić, że jego wyczyn naprawdę wyjątkowy. Otóż Polak wygrał cykl z przewagą 104,4 punktu nad drugim Janne Ahonenem, co do dziś jest niedoścignionym przez nikogo osiągnięciem, nawet przez Kamila Stocha i Ryoyu Kobayashiego, którzy wygrywali we wszystkich czterech konkursach. To tylko podkreśla, że w tamtym czasie Małysz nie miał sobie równych i skakał we własnej lidze.

undefined

Podobne artykuły

Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Piotr Żyła nie trzyma medalu w domu. Wolał go oddać rodzicom

Czytaj więcej >
Trener Zbigniew Klimowkski

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski, trener naszych juniorów, ciężko przechodzi COVID-19

Czytaj więcej >
Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Ujawniono zarobki Kamila Stocha. Polak wzbogacił się o miliony

Czytaj więcej >
Adam Małysz Apoloniusz Tajner

Skoki narciarskie

Adam Małysz przeraził Apoloniusza Tajnera w swoim legendarnym skoku

Czytaj więcej >
Michal Doleżal

Skoki narciarskie

Michal Doleżal opowiedział o sytuacji polskiej kadry (Tylko u nas)

Czytaj więcej >
Piotr Żyła

Skoki narciarskie

Zaskakująca prawda o siostrze Piotra Żyły

Czytaj więcej >