Swiatsportu.pl
Adam Małysz

AFP/EAST NEWS

Czy Adam Małysz zdobył złoty medal olimpijski?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Adam Małysz to ikona polskich skoków narciarskich i całego sportu. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie dzięki sukcesom naszego mistrza, ta dyscyplina w naszym kraju mogła podnieść się z głębokiego marazmu. Wszystko się zmieniło, kiedy Polak zaczął seryjn

Adam Małysz wielokrotnie zachwycał nas swoimi występami. Jego droga po chwałę rozpoczęła się w sezonie 2000/01, kiedy Orzeł z Wisły wygrał Turniej Czterech Skoczni, a dwa miesiące później został mistrzem oraz wicemistrzem świata. Dodatkowo w tamtej kampanii zdobył on swoją pierwszą Kryształową Kulę.

Polak w trakcie swej kariery wygrał niemal wszystko, ale czy Adam Małysz zdobył złoty medal olimpijski? W trakcie igrzysk olimpijskich nasz mistrz również stawał na podium i to aż czterokrotnie. Ale czy sięgnął po najważniejszy dla sportowca laur?

Adam Małysz na igrzyskach olimpijskich

Kariera Adama Małysza obfitowała w ogromną ilość sukcesów. Orzeł z Wisły 4-krotnie wznosił Kryształową Kulę za zwycięstwo w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Przyczyniło się do tego m.in. 39 wygranych w indywidualnych konkursach, które Małysz odniósł.

Ponadto Polak został 4-krotnie mistrzem świata i na dodatek raz wicemistrzem i 2 razy brązowym medalistą. Ponadto nasz mistrz wygrał wspominany Turniej Czterech Skoczni.

Ale jak Adam Małysz zaprezentował się na igrzyskach olimpijskich, gdzie miał okazję wystąpić aż 4 razy?

Czy Adam Małysz zdobył złoty medal olimpijski?

Adam Małysz po raz pierwszy wystąpił na igrzyskach olimpijski w Nagano w 1998 roku. Tam zaprezentował się zdecydowanie poniżej oczekiwań, zajmując 51 miejsce na skoczni normalnej i 52 na skoczni dużej, a warto pamiętać, że Orzeł z Wisły rok wcześniej wygrał tam próbę przedolimpijską.

Zupełnie niczym z innej bajki, wyglądały igrzyska w Salt Lake City w 2002 roku. Tam Adam Małysz jechał jako zdecydowany faworyt, ale z tej roli wywiązał się tylko częściowo. Nasz mistrz zdobył bowiem brązowy medal na obiekcie normalnym oraz srebro na dużym. Był to oczywiście ogromny sukces, bowiem żaden polski sportowiec nie zdobył medalu na igrzyskach olimpijskich od złotego krążka Wojciecha Fortuny z 1972 roku, ale pewien niedosyt jednak pozostał. Oba konkursy wygrał „Harry Potter” skoków narciarskich, czyli Simon Amman.

Kolejna olimpiada odbyła się w Turynie w 2006 roku. Adam Małysz wówczas nie był w formie i nie zaliczono go do grona faworytów. Niektórzy żyli tylko nadzieją, że dyspozycja Polaka nagle eksploduje. Tak jednak nie było. Skończyło się na 7 lokacie na skoczni normalnej i dopiero 14 na skoczni dużej.

Ostatnimi igrzyskami, na których wystąpił Adam Małysz, były te z 2010 w Vancouver. Tym razem nasz mistrz prezentował już wyśmienitą formę, jak za dawnych czasów i było jasne, że jedzie walczyć o medale. I znów Orzeł z Wisły wrócił do kraju z dwoma krążkami. Tym razem były to dwa srebra, dwa tytułu mistrza olimpijskiego znów przypadły ponownie… Simonowi Ammanowi. Trzeba jednak zaznaczyć, że Szwajcarowi z pewnością pomogły nowatorskie wiązania, które stosowane są do dziś, a którymi tylko on dysponował w tamtym momencie.

Podobne artykuły

Kamil Stoch

Skoki narciarskie

Kamil Stoch wygrywa kwalifikacje do jutrzejszego konkursu LGP w Wiśle

Czytaj więcej >
Tuomo Ylipulli

Skoki narciarskie

Nie żyje Tuomo Ylipulli, mistrz olimpijski i dwukrotny mistrz świata w skokach narciarskich

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Doleżal Letnie Grand Prix

Skoki narciarskie

Polscy skoczkowie wracają do rywalizacji. Znamy skład Biało-Czerwonych na konkursy w Wiśle

Czytaj więcej >
Kamil Stoch z trofeum Złotego Orła za wygranie Turnieju Czterech Skoczni

Skoki narciarskie

Kamil Stoch udostępnia swoje trofea kibicom. Wszystkie z nich będzie można zobaczyć na żywo

Czytaj więcej >
Adam Małysz

Skoki narciarskie

Adam Małysz mówi o szczepieniach skoczków. W kadrze był jeden sceptyk

Czytaj więcej >
Zbigniew Klimowski - trener reprezentacji polski juniorów w skokach narciarskich.

Skoki narciarskie

Zbigniew Klimowski opowiedział o tym, jak ciężko przechodził koronawirusa

Czytaj więcej >