Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski w piłce ręcznej

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Nasi piłkarze ręczni wielokrotnie dawali nam ogromne powody do radości. Nawet ci młodsi kibice mogą pamiętać medale Polaków na mistrzostwach świata i dobre występy na mistrzostwach Europy. Nie raz skakaliśmy przed telewizorami, dzięki ich doskonałej grze.

Piłka ręczna jest w Polsce sportem bardzo popularnym, choć może bardziej pod względem śledzenia rywalizacji, niż gry przez amatorów.

Nasza męska reprezentacja kilkukrotnie meldowała się na wielu ważnych imprezach w ścisłej czołówce, przywożąc do kraju medale. Polacy niemal zawsze mają okazję brać udział w takich imprezach jak mistrzostwa świata, Europy, czy igrzyska olimpijskie.

Medale Polaków na ważnych turniejach

Nasze szczypiornistki nie zdobyły jeszcze żadnego medalu na ważnej imprezie. Zupełnie inaczej jest w przypadku kadry mężczyzn.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej swój pierwszy medal na mistrzostwach świata wywalczyła w 1982 roku, kiedy zawody rozgrywane były w Niemczech. No kolejny sukces na tej imprezie trzeba było czekać ćwierć wieku.

Kolejny krążek z pewnością mogą pamiętać już nawet młodsi kibice. Było to podczas mistrzostw świata w 2007 roku, których gospodarzem ponownie byli Niemcy. Wówczas nasza drużyna z takimi zawodnikami w składzie jak: Karol Bielecki, Sławomir Szmal, Grzegorz Tkaczyk, czy bracia Jureccy i Lijewscy, sięgnęła po wicemistrzostwo. Był to początek kilku lat sukcesów naszego szczypiorniaka.

Dwa lata później nasi zawodnicy ponownie znaleźli się w najlepszej „3”, ale tym razem było to 3 miejsce. Na kolejny sukces w trakcie mistrzostw świata musieliśmy poczekać do 2015 roku, gdzie ponownie reprezentacja Polski w piłce ręcznej stanęła na najniższym stopniu podium.

Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?

Na mistrzostwach Europy naszym piłkarzom ręcznym nie wiodło się już tak dobrze. Najlepszym miejscem polskich szczypiornistów na tych zawodach była 4 lokata w 2010 roku w Austrii.

A jak było na igrzyskach olimpijskich? Polacy podczas olimpiady jak do tej pory wywalczyli jeden medal. Było to w trakcie igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Wówczas w składzie znaleźli się tacy zawodnicy jak: Henryk Rozmiarek, Jan Gmyrek, Alfred Kałuziński, Jerzy Klempel, czy Andrzej Szymczak.

Nasi szczypiorniści byli bliscy nawiązania do tego rezultatu podczas IO w Pekinie w 2008 roku, gdzie zajęli 5 miejsce oraz w 2016 na IO w Rio de Janeiro, bowiem Polacy uplasowali się tam na 4 pozycji.

Tagi:

Piłka ręczna

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Reprezentacja Norwegii w piłce ręcznej plażowej

Piłka ręczna

Reprezentantki Norwegii nie chciała zagrać w bikini. Teraz każda z nich poniesie karę

Czytaj więcej >
KPR Ruch Chorzów

Piłka ręczna

KPR Ruch Chorzów zagra w lidze czesko-słowackiej. Klub zrezygnował z gry w Polsce

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Piłka ręczna

Piłka ręczna

Piłkarze ręczni poznali grupowych rywali mistrzostw Europy. Bardzo dobre losowanie dla Biało-Czerwonych

Czytaj więcej >
Polacy

Piłka ręczna

Polscy piłkarze ręczni z awansem na mistrzostwa Europy 2022

Czytaj więcej >
Nie żyje

Piłka ręczna

Nie żyje Henryk Rozmiarek, wybitny reprezentant Polski w piłce ręcznej

Czytaj więcej >
Nie żyje świeczka

Piłka ręczna

Nie żyje bramkarz FC Porto Alfredo Quintana

Czytaj więcej >