Swiatsportu.pl > Piłka ręczna > Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Piłka ręczna jest w Polsce sportem bardzo popularnym, choć może bardziej pod względem śledzenia rywalizacji, niż gry przez amatorów.

Nasza męska reprezentacja kilkukrotnie meldowała się na wielu ważnych imprezach w ścisłej czołówce, przywożąc do kraju medale. Polacy niemal zawsze mają okazję brać udział w takich imprezach jak mistrzostwa świata, Europy, czy igrzyska olimpijskie.

Medale Polaków na ważnych turniejach

Nasze szczypiornistki nie zdobyły jeszcze żadnego medalu na ważnej imprezie. Zupełnie inaczej jest w przypadku kadry mężczyzn.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej swój pierwszy medal na mistrzostwach świata wywalczyła w 1982 roku, kiedy zawody rozgrywane były w Niemczech. No kolejny sukces na tej imprezie trzeba było czekać ćwierć wieku.

Kolejny krążek z pewnością mogą pamiętać już nawet młodsi kibice. Było to podczas mistrzostw świata w 2007 roku, których gospodarzem ponownie byli Niemcy. Wówczas nasza drużyna z takimi zawodnikami w składzie jak: Karol Bielecki, Sławomir Szmal, Grzegorz Tkaczyk, czy bracia Jureccy i Lijewscy, sięgnęła po wicemistrzostwo. Był to początek kilku lat sukcesów naszego szczypiorniaka.

Dwa lata później nasi zawodnicy ponownie znaleźli się w najlepszej „3”, ale tym razem było to 3 miejsce. Na kolejny sukces w trakcie mistrzostw świata musieliśmy poczekać do 2015 roku, gdzie ponownie reprezentacja Polski w piłce ręcznej stanęła na najniższym stopniu podium.

Czy reprezentacja Polski w piłce ręcznej zdobyła medal na igrzyskach olimpijskich?

Na mistrzostwach Europy naszym piłkarzom ręcznym nie wiodło się już tak dobrze. Najlepszym miejscem polskich szczypiornistów na tych zawodach była 4 lokata w 2010 roku w Austrii.

A jak było na igrzyskach olimpijskich? Polacy podczas olimpiady jak do tej pory wywalczyli jeden medal. Było to w trakcie igrzysk olimpijskich w Montrealu w 1976 roku. Wówczas w składzie znaleźli się tacy zawodnicy jak: Henryk Rozmiarek, Jan Gmyrek, Alfred Kałuziński, Jerzy Klempel, czy Andrzej Szymczak.

Nasi szczypiorniści byli bliscy nawiązania do tego rezultatu podczas IO w Pekinie w 2008 roku, gdzie zajęli 5 miejsce oraz w 2016 na IO w Rio de Janeiro, bowiem Polacy uplasowali się tam na 4 pozycji.

Powiązane