Swiatsportu.pl
Reprezentacja Polski w siatkówce

ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Czy reprezentacja Polski w siatkówce została mistrzem świata?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Czy reprezentacja Polski w siatkówce została mistrzem świata? To pytanie nurtuje raczej tylko osoby, które nie interesują się zbytnio tą dyscypliną lub są po prostu sportowymi laikami. Odpowiedź na nie z pewnością je zadowoli, bowiem biało-czerwoni byli m

O ile nasi piłkarze na wielkich turniejach nie potrafią zaistnieć już prawie od 40 lat, o tyle reprezentacja Polski w siatkówce sukcesy odnosi dosyć regularnie. Zwłaszcza ostatnie 15 lat jest dla naszych zawodników wyjątkowo pomyślne.

Ta dobra passa zaczęła się od wicemistrzostwa świata zdobytego w 2006 roku, kiedy selekcjonerem naszych siatkarzy był Raul Lozano, a w kadrze prym wiedli tacy zawodnicy jak Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Piotr Gruszka, Michał Winiarski, Krzysztof Ignaczak, czy Sebastian Świderski. Wtedy na stałe dołączyliśmy do ścisłej czołówki.

Wielkie sukcesy polskich siatkarzy

Kolejny dobry występ biało-czerwonych miał miejsce 3 lata później podczas mistrzostw Europy rozgrywanych w Turcji. Tam reprezentacja Polski w siatkówce zajęła 3 miejsce, a z brązowymi medalami wracali m.in. Piotr Nowakowski, Piotr Gruszka, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek i Marcin Możdżonek.

Sukces ten udało się powtórzyć 2 lata później, a i w trakcie ostatniej odsłony tej imprezy w 2019 roku, nasi zawodnicy ponownie stanęli na najniższym stopniu podium. Na boiskach zaprezentowały się wówczas największe siatkarskie nazwiska w naszym kraju, takie jak: Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Karol Kłos, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, czy Paweł Zatorski.

Jednak bez dwóch zdań, największe i najważniejsze triumfy nasi siatkarze święcili w trakcie mistrzostw świata. Pierwszy wielki sukces na tym turnieju odnieśliśmy już prawie 50 lat temu.

Czy reprezentacja Polski w siatkówce została mistrzem świata?

Polscy siatkarze po raz pierwszy zostali mistrzami świata już w 1974 roku. Było to podczas czempionatu, który organizował wówczas Meksyk. Reprezentacja Polski w siatkówce prowadzona przez legendarnego Huberta Jerzego Wagnera sięgnęła po medal w wielkim stylu, bowiem nie odniosła ani jednej porażki.

Na kolejne mistrzostwo świata trzeba było bardzo długo, bo równe 40 lat. Jednakże smak tego zwycięstwa był wyjątkowy, dlatego że gospodarzem mistrzostw świata w 2014 roku była Polska. W tamtym czasie posadę selekcjonera powierzono Stephanowi Antidze, co okazało się strzałem w „10”, choć była to odważna decyzja ze strony związku. Opłaciło się. W Katowickim spodku, dzięki wygranej 3:1 z Brazylią, nasi siatkarze odebrali złote medale na własnej ziemi.

Cztery lata później, już pod wodzą Vitala Heynena, biało-czerwoni dokonali historycznego wyczynu. Naszym siatkarzom, jako piątej drużynie w historii udało się obronić tytuł mistrzów świata. W finale reprezentanci Polski ponownie spotkali się z Brazylią, ale tym razem nie oddali już rywalom nawet seta, zwyciężając 3:0.

Zatem reprezentacja Polski w siatkówce aż trzykrotnie zostawała mistrzem świata i pod tym względem w klasyfikacji medalowej zajmuje 3 miejsce ex aequo z Włochami, za prowadzącą Rosją (i ZSRR), a także drugą Brazylią.

Tagi:

Reprezentacja polski w siatkówceSiatkówka

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Plus Liga GKS Katowice AZS Olsztyn

Siatkówka

Burza po meczu Plus Ligi. "Zostaliśmy upokorzeni"

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Vital Heynen PZPS

Siatkówka

Heynen zabrał głos w sprawie kadry kobiet. Przy okazji skrytykował PZPS

Czytaj więcej >
GKS Katowice siatkówka Plus Liga

Siatkówka

Napadnięto zawodnika GKS-u Katowice. Sprawa zgłoszona na prokuraturę

Czytaj więcej >
Sebastian Świderski

Siatkówka

A jednak! Będzie konkurs na nowego selekcjonera reprezentacji Polski w siatkówce

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski Grzegorz Wagner

Siatkówka

Polską siatkówkę czeka rewolucja? Zaskakujący pomysł kandydata na selekcjonera

Czytaj więcej >
Reprezentacja Polski siatkarzy Michał Winiarski

Siatkówka

Winiarski obejmie kadrę siatkarzy? "Czuję się gotowy"

Czytaj więcej >