Swiatsportu.pl > Siatkówka > Czy reprezentacja Polski w siatkówce została mistrzem świata?
Aleksy Kiełbasa
Aleksy Kiełbasa 19.03.2022 07:36

Czy reprezentacja Polski w siatkówce została mistrzem świata?

Reprezentacja Polski w siatkówce
ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

O ile nasi piłkarze na wielkich turniejach nie potrafią zaistnieć już prawie od 40 lat, o tyle reprezentacja Polski w siatkówce sukcesy odnosi dosyć regularnie. Zwłaszcza ostatnie 15 lat jest dla naszych zawodników wyjątkowo pomyślne.

Ta dobra passa zaczęła się od wicemistrzostwa świata zdobytego w 2006 roku, kiedy selekcjonerem naszych siatkarzy był Raul Lozano, a w kadrze prym wiedli tacy zawodnicy jak Paweł Zagumny, Mariusz Wlazły, Piotr Gruszka, Michał Winiarski, Krzysztof Ignaczak, czy Sebastian Świderski. Wtedy na stałe dołączyliśmy do ścisłej czołówki.

Wielkie sukcesy polskich siatkarzy

Kolejny dobry występ biało-czerwonych miał miejsce 3 lata później podczas mistrzostw Europy rozgrywanych w Turcji. Tam reprezentacja Polski w siatkówce zajęła 3 miejsce, a z brązowymi medalami wracali m.in. Piotr Nowakowski, Piotr Gruszka, Paweł Zagumny, Bartosz Kurek i Marcin Możdżonek.

Sukces ten udało się powtórzyć 2 lata później, a i w trakcie ostatniej odsłony tej imprezy w 2019 roku, nasi zawodnicy ponownie stanęli na najniższym stopniu podium. Na boiskach zaprezentowały się wówczas największe siatkarskie nazwiska w naszym kraju, takie jak: Mateusz Bieniek, Michał Kubiak, Karol Kłos, Wilfredo Leon, Piotr Nowakowski, czy Paweł Zatorski.

Jednak bez dwóch zdań, największe i najważniejsze triumfy nasi siatkarze święcili w trakcie mistrzostw świata. Pierwszy wielki sukces na tym turnieju odnieśliśmy już prawie 50 lat temu.

Czy reprezentacja Polski w siatkówce została mistrzem świata?

Polscy siatkarze po raz pierwszy zostali mistrzami świata już w 1974 roku. Było to podczas czempionatu, który organizował wówczas Meksyk. Reprezentacja Polski w siatkówce prowadzona przez legendarnego Huberta Jerzego Wagnera sięgnęła po medal w wielkim stylu, bowiem nie odniosła ani jednej porażki.

Na kolejne mistrzostwo świata trzeba było bardzo długo, bo równe 40 lat. Jednakże smak tego zwycięstwa był wyjątkowy, dlatego że gospodarzem mistrzostw świata w 2014 roku była Polska. W tamtym czasie posadę selekcjonera powierzono Stephanowi Antidze, co okazało się strzałem w „10”, choć była to odważna decyzja ze strony związku. Opłaciło się. W Katowickim spodku, dzięki wygranej 3:1 z Brazylią, nasi siatkarze odebrali złote medale na własnej ziemi.

Cztery lata później, już pod wodzą Vitala Heynena, biało-czerwoni dokonali historycznego wyczynu. Naszym siatkarzom, jako piątej drużynie w historii udało się obronić tytuł mistrzów świata. W finale reprezentanci Polski ponownie spotkali się z Brazylią, ale tym razem nie oddali już rywalom nawet seta, zwyciężając 3:0.

Zatem reprezentacja Polski w siatkówce aż trzykrotnie zostawała mistrzem świata i pod tym względem w klasyfikacji medalowej zajmuje 3 miejsce ex aequo z Włochami, za prowadzącą Rosją (i ZSRR), a także drugą Brazylią.

Powiązane