Swiatsportu.pl
Robert Lewandowski

FABIO FERRARI/AFP/East News

Czy Robert Lewandowski ma Złotą Piłkę?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Robert Lewandowski jest być może najlepszym piłkarzem w historii polskiego futbolu. Niektórzy za numer 1 uważają Zbigniewa Bońka lub Kazimierza Deynę. Kapitanowi reprezentacji Polski w trakcie kariery udało się wygrać wiele rozgrywek, a zwłaszcza ubiegły

Robert Lewandowski ostatni rok miał niezwykle udany. Wreszcie Polak wygrał Ligę Mistrzów z Bayernem Monachium, triumfował w Superpucharze Europy, a w Niemczech wraz z kolegami potrzymał hegemonię.

Ponadto kapitan naszej reprezentacji został królem strzelców Bundesligi, Pucharu Niemiec oraz Ligi Mistrzów. Taki wyczyn nie mógł przejść bez echa, dlatego Polaka wybrano najlepszym piłkarzem świata.

Wiele indywidualnych nagród Roberta Lewandowskiego

Dzięki swoim wyczynom Robert Lewandowski wielokrotnie zbierał także indywidualne nagrody. W Polsce do tej pory dwukrotnie wygrywał plebiscyt Przeglądu Sportowego. Było to w 2015 i 2020 roku.

Ponadto ośmiokrotnie wybierano go najlepszym piłkarzem roku w konkursie organizowanym przez tygodnik „Piłka Nożna”. Lewy nie wygrał zaledwie jednej z ostatnich 9 edycji. W 2018 roku napastnik musiał uznać wyższość Łukasza Fabiańskiego.

Dodatkowo w zeszłym roku przyznano mu nagrodę najlepszego piłkarza roku w Niemczech oraz tytuł Piłkarza Roku UEFA, którą otrzymuje najlepszy gracz Europy.

Czy Robert Lewandowski ma Złotą Piłkę?

Poza tymi nagrodami Robert Lewandowski mógł jeszcze liczyć na inne, bardzo ważne wyróżnienie. FIFA wybrała go najlepszym piłkarzem świata 2020 roku, gdzie nasz napastnik wyprzedził m.in. Cristiano Ronaldo i Leo Messiego. Jednak Polak nie otrzymał Złotej Piłki. Dlaczego?

Otóż francuski magazyn „L’Equipe”, który jest fundatorem nagrody, zadecydował, że Złota Piłka za 2020 rok nie będzie przyznawana. Była to pierwsza taka sytuacja od powstania plebiscytu, czyli od 1956 roku. 

Ta decyzja miała związek z pandemią koronawirusa i francuscy dziennikarze stwierdzili, iż niektóre rozgrywki ligowe zostały zakończone później, a niektóre wcześniej i wybór nie mógłby być sprawiedliwi.

Jednak ze wszystkich poważnych lig, z których zawodnicy mieliby szansę na zgarnięcie tego trofeum, tylko liga francuska nie została dokończona. Wymowne prawda?

Dlatego Robert Lewandowski nie otrzymał Złotej Piłki, choć bez wątpienia był kandydatem numer 1 do zwycięstwa. Niemniej, należy liczyć, że obecny rok dla Polaka będzie równie udany, a perłą w koronie będzie występ naszej reprezentacji podczas Euro 2020.

undefined

Podobne artykuły

Holandia Ukraina Euro 2020

Piłka nożna

Holandia w dramatycznych okolicznościach wygrywa z Ukrainą, a Austria pokonuje Macedonię Płn.

Czytaj więcej >
Wojciech Kowalczyk

Piłka nożna

Wojciech Kowalczyk nazwał na antenie Roberta Lewandowskiego c***ą (WIDEO)

Czytaj więcej >
Hiszpania Polska Euro 2020

Piłka nożna

Reprezentacja Hiszpanii - wszystko co należy wiedzieć przed meczem z Polską

Czytaj więcej >
Robert Lewandowski

Piłka nożna

Robert Lewandowski zmiażdżony przez portal goal.com. Jego bilans "jest żałosny"

Czytaj więcej >
Reprezentacja Niemiec

Piłka nożna

Wielki mecz w Monachium. Niemcy wysoko wygrywają z Portugalią

Czytaj więcej >
Skład Polaków Polska Hiszpania

Piłka nożna

Znamy skład Polaków na mecz z Hiszpanią. Paulo Sousa znów zaskoczył

Czytaj więcej >