Swiatsportu.pl
Tenis stołowy

pixabay.com

Czy tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Tenis stołowy to sport stosunkowo popularny na świecie, a szczególnie w Azji i Europie. Z pewnością każdy z nas miał okazję przynajmniej raz w życiu zagrać w ping-ponga. Nie jest to konkurencja szczególnie skomplikowana w kwestii zasad, ale wymaga maksyma

Tenis stołowy w Polsce cieszy się niemałym zainteresowaniem, ale głównie jeśli chodzi o jego uprawianie. W parkach nierzadko mamy okazję zobaczyć stoły dedykowane właśnie tej dyscyplinie, a jej obecność na lekcjach wychowania fizycznego, jest nieustanna już od kilkudziesięciu lat.

Natomiast oglądalność ping-ponga z pewnością nie jest rewelacyjna. W telewizji rzadko możemy oglądać zawody tenisowe. Czy mamy do tego okazje podczas igrzysk olimpijskich?

Najważniejsze zawody w tenisie stołowym

Tenis stołowy jest dyscypliną, która narodziła się w dosyć nietypowym miejscu, a konkretnie w Anglii w latach 80. XIX wieku. Miejsce jest nietypowe, dlatego że Anglicy nigdy nie mieli większych sukcesów w tym sporcie, a dziś jest on kojarzony głównie z Chinami.

Pierwsze mistrzostwa świata w tenisie stołowym odbyły się w 1926 roku, a ich gospodarzem był Londyn. Zdecydowanie później, bo dopiero 1958 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa Europy, które zorganizował Budapeszt.

Jeszcze dłużej, bo do 1983 roku na swoje mistrzostwa kontynentu czekali Azjaci. Oczywiście ich pierwsza edycja odbyła się w Chinach, a dokładniej w mieście Wuxi. W tym przypadku sporadycznie zdarza się, iż zawody wygrywa ktoś spoza Kraju Środka. Bywają lata, gdzie na podium staja wyłącznie przedstawiciele tego państwa.

Warto podkreślić, że porównaniu do wielu innych dyscyplin, w zawodach międzynarodowych tenisa stołowego, na starcie pierwszych edycji pojawiali się nie tylko mężczyźni, ale również i kobiety.

Czy tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską?

Mistrzostwa świata, Azji, Europy w tenisie stołowym są rozgrywane regularnie. Ale czy ta dyscyplina jest także obecna w trakcie igrzysk olimpijskich?

Oczywiście. Tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską. Debiut tej konkurencji na olimpiadzie miał miejsce dopiero podczas IO rozgrywanych w Seulu w 1988 roku, więc można nawet stwierdzić (choć z przymrużeniem oka), że jest to dosyć młoda konkurencja na tych zawodach.

Prym w tenisie stołowym na igrzyskach wiodą oczywiście kraje azjatyckie, czyli Chiny i Korea Południowa, choć bezapelacyjnymi dominatorami są ci pierwsi.

Reprezentanci Kraju Środka wywalczyli aż 53 medale olimpijskie, a dla porównania Koreańczycy zgromadzili ich ledwie 18.

Niestety, ale wśród medalistów próżno szukać któregoś z reprezentantów Polski.

undefined

Tagi:

Igrzyska olimpijskieTenis stołowy

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Polska Niemcy Rugby

Inne sporty

Wielkie zwycięstwo Polaków nad Niemcami. Kapitalna druga połowa dała zwycięstwo

Czytaj więcej >
Nie żyje Desiet Kidane kolarstwo

Inne sporty

Nie żyje Desiet Kidane. Tragiczna śmierć utalentowanej kolarki

Czytaj więcej >
Dawid Migas

Inne sporty

Dawid Migas-wielokrotny mistrz Polski w kolarstwie, który mieszka w piwnicy

Czytaj więcej >
Mistrzostwa Europy pływanie Radosław Kawęcki

Inne sporty

Radosław Kawęcki mistrzem Europy!

Czytaj więcej >

Inne sporty

Nie żyje wybitny polski olimpijczyk Edward Fender

Czytaj więcej >
Paweł Juraszek na mistrzostwach Europy

Inne sporty

Paweł Juraszek brązowym medalistą mistrzostw Europy w pływaniu

Czytaj więcej >