Swiatsportu.pl
Tenis stołowy

pixabay.com

Czy tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Tenis stołowy to sport stosunkowo popularny na świecie, a szczególnie w Azji i Europie. Z pewnością każdy z nas miał okazję przynajmniej raz w życiu zagrać w ping-ponga. Nie jest to konkurencja szczególnie skomplikowana w kwestii zasad, ale wymaga maksyma

Tenis stołowy w Polsce cieszy się niemałym zainteresowaniem, ale głównie jeśli chodzi o jego uprawianie. W parkach nierzadko mamy okazję zobaczyć stoły dedykowane właśnie tej dyscyplinie, a jej obecność na lekcjach wychowania fizycznego, jest nieustanna już od kilkudziesięciu lat.

Natomiast oglądalność ping-ponga z pewnością nie jest rewelacyjna. W telewizji rzadko możemy oglądać zawody tenisowe. Czy mamy do tego okazje podczas igrzysk olimpijskich?

Najważniejsze zawody w tenisie stołowym

Tenis stołowy jest dyscypliną, która narodziła się w dosyć nietypowym miejscu, a konkretnie w Anglii w latach 80. XIX wieku. Miejsce jest nietypowe, dlatego że Anglicy nigdy nie mieli większych sukcesów w tym sporcie, a dziś jest on kojarzony głównie z Chinami.

Pierwsze mistrzostwa świata w tenisie stołowym odbyły się w 1926 roku, a ich gospodarzem był Londyn. Zdecydowanie później, bo dopiero 1958 roku rozegrano pierwsze mistrzostwa Europy, które zorganizował Budapeszt.

Jeszcze dłużej, bo do 1983 roku na swoje mistrzostwa kontynentu czekali Azjaci. Oczywiście ich pierwsza edycja odbyła się w Chinach, a dokładniej w mieście Wuxi. W tym przypadku sporadycznie zdarza się, iż zawody wygrywa ktoś spoza Kraju Środka. Bywają lata, gdzie na podium staja wyłącznie przedstawiciele tego państwa.

Warto podkreślić, że porównaniu do wielu innych dyscyplin, w zawodach międzynarodowych tenisa stołowego, na starcie pierwszych edycji pojawiali się nie tylko mężczyźni, ale również i kobiety.

Czy tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską?

Mistrzostwa świata, Azji, Europy w tenisie stołowym są rozgrywane regularnie. Ale czy ta dyscyplina jest także obecna w trakcie igrzysk olimpijskich?

Oczywiście. Tenis stołowy jest dyscypliną olimpijską. Debiut tej konkurencji na olimpiadzie miał miejsce dopiero podczas IO rozgrywanych w Seulu w 1988 roku, więc można nawet stwierdzić (choć z przymrużeniem oka), że jest to dosyć młoda konkurencja na tych zawodach.

Prym w tenisie stołowym na igrzyskach wiodą oczywiście kraje azjatyckie, czyli Chiny i Korea Południowa, choć bezapelacyjnymi dominatorami są ci pierwsi.

Reprezentanci Kraju Środka wywalczyli aż 53 medale olimpijskie, a dla porównania Koreańczycy zgromadzili ich ledwie 18.

Niestety, ale wśród medalistów próżno szukać któregoś z reprezentantów Polski.

undefined

Podobne artykuły

Anita Włodarczyk lekkoatletka specjalizująca się w rzucie młotem.

Inne sporty

Anita Włodarczyk bez formy po powrocie. Będzie jej trudno o medal w Tokio

Czytaj więcej >
Nie żyje - świeczka żałobna

Inne sporty

Tragiczna śmierć legendy spadochroniarstwa - Carla Daugherty'ego

Czytaj więcej >
Zmarł

Inne sporty

Nie żyje Håkon Brusveen, dwukrotny medalista olimpijski

Czytaj więcej >

Inne sporty

Tragiczny wypadek. Nie żyje 24-letni bramkarz Columbus Blue Jackets

Czytaj więcej >

Inne sporty

Paweł Fajdek zachwyca formą przed igrzyskami (WIDEO)

Czytaj więcej >
Kornelia Lesiewicz

Inne sporty

Kornelia Lesiewicz została mistrzynią Europy. Wielki sukces Polki tuż przed igrzyskami

Czytaj więcej >