Swiatsportu.pl
Tenis ziemny

Pexeles/pixabay.com

Czy tenis ziemny jest konkurencją olimpijską?

5 Lutego 2021

Autor tekstu:

Aleksy Kiełbasa

Udostępnij:

Czy tenis ziemny jest konkurencją olimpijską? To może nie być takie oczywiste. W przeszłości bywało, że ta dyscyplina była włączana do programu olimpiady, ale nie należy podkreślić, iż nie zawsze tak było. Tenis ziemny i igrzyska olimpijskie to trochę sko

Tenis ziemny ma rangę jednego ze sportów elitarnych. W Polsce, aby w nim zaistnieć, musisz mieć odrobinę szczęścia, trochę talentu i bardzo dużo pieniędzy. Ewentualnie furę tego pierwszego i drugiego oraz dużo ostatniego.

Owa ranga bierze się nie tylko z dużych pieniędzy w tym sporcie, ale również z historii tej dyscypliny, zasad oraz zachowanych do tej pory tradycji.

Historia tenisa ziemnego na igrzyskach olimpijskich

Tenis ziemny był obecny na igrzyskach olimpijskich już od ich pierwszej nowożytnej odsłony, czyli w 1896 roku. Wówczas mężczyźni rywalizowali w grze pojedynczej oraz deblu. Co ciekawe, w trakcie olimpiady w Atenach kobiety mogły wziąć udział tylko w turnieju drużyn mieszanych.

Panie swój turniej miały zorganizowany dopiero 4 lata później, podczas kolejnej olimpiady. Wtedy mogły wystartować w zawodach indywidualnych oraz mieszanych. Jednak kobiety podczas igrzysk 1908 roku w ogóle nie miały prawa startu, bowiem nie uznano ich kategorii za konkurencję olimpijską.

Ostatecznie damski tenis powrócił na olimpiadę w 1912 roku w Sztokholmie, ale nadal panie nie mogły rywalizować w grze podwójnej.

Pierwszy kobiecy turniej debla odbył się dopiero na igrzyskach olimpijskich w Antwerpii w 1920 roku.

Czy tenis ziemny jest konkurencją olimpijską?

Ten stan rzeczy nie trwał jednak zbyt długo, bowiem tenis ziemny wypadł z programu igrzysk po roku 1924. Wszystko przez konflikt pomiędzy ILTF (Międzynarodową Federacją Tenisową), a MKOL-em (Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim).

Od tamtego czasu tenis ziemny gościł na igrzyskach olimpijskich tylko dwukrotnie: w 1968 roku w Meksyku oraz w 1984 roku w Los Angeles, ale wyłącznie jako konkurencja pokazowa, a nie jako dyscyplina będącą pełnoprawnie włączona do oficjalnego programu zawodów.

Przełom nadszedł w 1988 roku. Przed igrzyskami olimpijskimi w Seulu podjęto decyzję, o przywróceniu tenisa ziemnego, jako konkurencji olimpijskiej i pozostaje ona niezmienna aż do dnia dzisiejszego.

undefinedundefined

Tagi:

Igrzyska olimpijskieTenis ziemny

Aleksy KiełbasaAutor

Redaktor serwisu Swiatsportu.pl. Pasjonat skoków narciarskich, Premier League oraz Formuły 1. Absolwent Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: aleksy.kielbasa@iberion.pl

Podobne artykuły

Hubert Hurkacz Daniił Miedwiediew ATP Finals 2021

Tenis

Kapitalny mecz Hurkacza z Miedwiediewem. Polak przegrał na inaugurację ATP Finals

Czytaj więcej >
Iga Świątek i Aryna Sabalenka

Tenis

WTA Finals: Iga Świątek przegrała z Aryną Sabalenką po pasjonującym meczu

Czytaj więcej >
WTA Finals Iga Świątek Aryna Sabalenka Gdzie oglądać

Tenis

WTA Finals 2021. Iga Świątek - Aryna Sabalenka. Gdzie oglądać? Transmisja TV, stream online

Czytaj więcej >

Tenis

Iga Świątek wyznała, czemu rozpłakała się w trakcie meczu

Czytaj więcej >

Tenis

Iga Świątek nie wytrzymała po porażce, nagle zaczęła płakać na korcie

Czytaj więcej >
Iga Świątek Maria Sakkari

Tenis

WTA Finals 2021. Świątek przegrała z Sakkari. Bardzo słaby mecz Polki

Czytaj więcej >